تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 323329
تاریخ انتشار:جمعه ۰۷ خرداد ۱۳۹۵ - ۰:۰۵| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

چشم های منتظر و لب های تشنه مردم سیریک در وعده هایی که عملی نمی شود +تصاویر

وعده های مسئولین آب فاضلاب شهری هرمزگان برای بهره برداری و راه اندازی آب شیرینکن شهر بندر سیریک در آستانه ۱۰ ساله شدن قرار گرفت.

چشم های منتظر و لب های تشنه مردم سیریک در وعده هایی که عملی نمی شود +تصاویر

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از آذینی ،کمبود و نبود آب شرب در شهرستان سیریک بویژه در روستاها به یکی از دغدغه ها و مشکلات اساسی مردم و مسئولین این شهرستان در  ساله های اخیر تبدیل شده است و پیگیری های صورت گرفته مصوب شده با راه اندازی آب شیرینکن  شهر بندر سیریک بخش عمده ای از مشکلات آب شرب مردم مرتفع شوند اما همچنان وعده ها ی مسئولین راه درازی برای پیمودن دارد و  از دو سال پیش تاکنون وعده ها شدت بیشتری گرفته اما  قوت و توانی برای عملی شدن دیده  نمی شوند.

با توجه به شرایط جغرافیایی و آب و هوای شهرستان و کمبود بارش ها در ساله های گذشته مسئولین برای رفع مشکل و معضل کمبود آب شرب مردم در سال ۱۳۸۶ با گلنگ زنی و تخصیص اعتبار  برای راه اندازی آب شیرینکن این پروژه مهم را آغاز کردند اما سرانجامی برای پایان و بهره برداری آن برای تامین و رفع مشکلات مردم در آن منظور و لحاظ نکردند.

پروژه ای که با مشارکت بخش خصوصی و اعتبار ۹ میلیارد تومانی شروع شده ولی راهی برای پایان یافتن همچنان در بی تدبیری و بی خیالی مسئولین استانی پیدا نکرده و علی رغم همه فشارهای مردمی و مسئولین سیریکی اعم از محلی و دولتی  برای به سرانجام رسیدن این پروژه راه به جایی نبرده و  همچنان بر مشکلات بی آبی مردم روز به روز بیشر و بیشتر می شود اما خبری از آب شرب در سیریک نیست.

آب بعد از هوا مهم ترین ماده ی مورد نیاز موجودات زنده بویژه انسان هاست آب از منابع مهم محیط زیست است و زندگی و سلامت همه ی موجودات زنده اعم از انسان ها ، گیاهان و جانوران به وجود آن بستگی دارد ، چیزی که برای مردم شهرستان سیریک از دیدگاه مسئولین چیزی ساده و غیر ضروری پنداشته شده و  هنوز آتش تشنگی و بی آبی به خوبی تجربه نکردند که بدون آب  حتی یک روز هم زندگی سخت و امکان پذیر نیست.

با رشد جمعیت، منابع آب طبیعی در حال تمام شدن است و این مسئله ، سبب نگرانی بسیاری از دولت‌ها در سراسر دنیا شده است اما  با وجود همه اشراف اطلاعاتی مدیران استانی و آب فاضلاب استان برای تدبیر حل مشکلات بی آبی و مدیریت مصرف آب شرب برای مردم و  حل مشکل بی آبی منطقه شرق استان و بویژه شهرستان سیریک از ۱۰ سال بیش تاکنون راهکار عملی و اجرایی نشده و همواره اعتراضات مردم به این موضوع جای تاسف را برای مسئولین به همراه داشته است.

آب شیرینکن شهر بندر سیریک یکی از طرح های اولویت دار و مهم شرق استان  با توجه به  مشکلات کم آبی مردم منطقه و طرح توسعه سواحل مکران است که هنوز با گذشت چند سال از شروع عملیات اجرایی به بهره برداری نمی رسد و وعده های ماهانه  ، هفته ی مسئولین با پشت سر گذاشتن عنوان های ملی و مذهبی سال هاست همچنان در لیست نگاهها و انتظارات مردم سیریک مانده است.

حسین خادمی مدیرعامل سابق آب فاضلاب شهری استان و قصمی معاون پیشین و مدیرعامل فعلی آب فاضلاب استان هر کدام در مصاحبه های اختصاصی به خبرنگار آذینی افزودند: فاز نخست آب شیرینکن ۳ هزار متر مکعبی شهر بندر سیریک شهریور ماه سال ۱۳۹۳ با توجه به فشار های استاندار هرمزگان به مدیران و مسئولان وقت راه اندازی و وارد مدار خواهد شد اما از آن سال تاکنون هیچ خبری مبنی بر راه اندازی آب شیرینکن در شهرستان سیریک نیست.

این آب شیرینکن در فاز اول ۱۵۰۰ متر مکعب آب شرب برای مردم دو شهر گروگ و سیریک بصورت روزانه تولید می کند و در اختیار مردم قرار خواهد داد.

در حال حاضر تمام تجهیزات و ادوات آب شیرینکن شهر بندر سیریک نصب  شده اما مهمترین مشکل این پروژه خط انتقال آب از دریا به ساحل است که همچنان سد معبری برای راه اندازی شده که یا ناتوانی پیمانکاران است و یا بی تدبیری مسئولین متولی که هنوز امیدی برای بهره برداری آن نیست.

به گفته  قصمی مدیرعامل  آبفای شهری استان ؛ تاسیسات فازهای دوم و سوم آب شیرینکن شهر بندر سیریک نیز همراه با فاز اول اجرا و نصب شده که توانایی تولید روزانه ۴۵۰۰  تا ۶ هزار متر مکعب آب شرب  برای شهرستان در بر دارد.

دکتر قادری مشاور وزیر نیرو  نیز طی بازدید از آب شیرینکن شهر بندر سیریک در آبان ماه سال گذشته  گفت: آب شیرینکن شهر بندر سیریک با پیشرفت فیزیکی ۹۰ درصدی  دهه فجر به بهره برداری می رسد که از آن زمان تاکنون بیش از ۵ ماه می گذرد و هنوز هم امیدی برای بهره برداری در میان مردم نیست و مردم دیگر هیچ اعتمادی به مسئولین تا بهره برداری و وارد مدار شدن آب در لوله های ندارند.

با توجه به اینکه منطقه شرق استان در طرح تحول سواحل مکران قرار دارد به لحاظ  استراتژیکی و ایجاد کارخانه ها و گارگاههای کوچک و بزرگ  با هدف اشتغال پایدار و رونق کسب و کار و صادرات و حسایت های خاص منطقه  توجه به زیر ساخت های حوزه  نیرو جزء اولویت های وزارت نیرو است اما هنوز این حساسیت به مردم سیریک صورت نگرفته است.

از آنجائیکه شهرستان سیریک به نوعی دروازه ورودی طرح توسعه سواحل مکران است و عنایت ویژه مقام معظم رهبری به توسعه مناطق مرزی  برای ایجاد امکانات رفاهی، زیستی ، صنعتی و  اشتغال  از یک طرف  باعث عزت مندی و اقتدار نظام  و از سوی دیگر اقتدار نظام را به رخ معاندین  می کشاند و هم مردم را در سایه ارائه خدمات نظام با عزت و شرف نگه می دارد و کوتاهی و سهل انگاری برخی مدیران مردم را نسبت به مسئولین بدبین کرده است.

در صورت راه اندازی آب شیرینکن  شهر بندر سیریک در فاز اول با همان ظرفیت  ۱۵۰۰ متر مکعب آب شرب روزانه بیش از ۱۲ هزار نفر از مردم شهرهای بندر سیریک و گروگ را تامین می کند و کمک بزرگی برای خط انتقال آب چاههای راونگ میناب به روستاهای شهرستان سیریک می شود و مشکل بی آبی فعلی خیلی از  روستاهای شهرستان را رفع می کند.

خیلی از روستاهای شهرستان وجود دارد که آب جیره بندی شده شاید ماهی یک بار نوبت آنها صورت گیرد که امکان دارد به دلایل مختلفی چون قطع برق ، شکستکی لوله های خط انتقال، دست کاری برخی افراد در نوبت دهی آبگیری  امکان درست آبگیری را برای برخی روستاها بوجود نیاورد.

خیلی از روستاهای پشت کوه شهرستان و برخی روستاهای دور دست و انتهای خطوط انتقال و روستاهایی که در مناطق کوهستانی قرار دارند همیشه هنگام آبگیری ۱۰ روزه ، ۲۰ روزه و یکماه با مشکلاتی روبرو هستند که آب بسیار ضعیف و یا اصلا آب به آنها نمی رسد.

در حال حاضر آب شرب سه شهر بندر سیریک ، بندر کوهستک و شهر گروگ و ۷۵ روستای شهرستان از چاههای راونگ شهرستان میناب تامین می شوندکه دیگر به علت افزایش جمعیت و توسعه روستاها و شهرها و تاسیسات، گارگاهها، کارخانجات و فرسودگی لوله هایی که از عمره ۲۵ ساله آنها می گذرد جوابگوی آب مصرفی شهرستان را ندارد.

شهرستان سیریک دارای جمعیت ۴۵ هزار نفری است و در ۱۷۵ کیلومتری شرق مرکز استان هرمزگان قرار دارد.

انتهای پیام/ق

 

 

 

 

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=323329
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,529 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی