تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 244554
تاریخ انتشار:یکشنبه ۰۱ آذر ۱۳۹۴ - ۹:۳۰| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
استاد شعر و ادبیات کشور:

کتابخوانی عادت فراموش شده کشور / بازارهای کیش از محصولات فرهنگی خالی است

استاد شعر و ادبیات کشوراظهار کرد: دنیا هر روز با گسترش تکنولوژی و توسعه روبرو است که گاه موجب شده برخی عادت های خوب همچون کتابخوانی به بوته فراموشی سپرده شود.

کتابخوانی عادت فراموش شده کشور / بازارهای کیش از محصولات فرهنگی خالی است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از کیش پرس، علی اصغر شعر دوست، شاعر و نویسنده مطرح کشورمان که سال هاست در این عرصه و همچنین عرصه مطبوعات فعالیت می کند با اشاره به اینکه آثار خوبی در کشور ما وجود دارد اما به هر دلیل، علاقه به کتاب و کتابخوانی در کشورمان رنگ باخته گفت: باید با تولید آثار فاخر و شرایط مناسب بر معضلات این بخش غلبه کرد. راه ایجاد یک اثر خوب این است که زندگی مولف تامین شود.
وی با بیان اینکه در کشور ما کتاب و کتابخوانی یک چرخه معیوب دارد تصریح کرد: با توجه به اینکه اقتصاد فرهنگ پاسخگو نیست تألیف خوب در کشور کم است.
توزیع مشکل حل نشده کتاب
وی ادامه داد: مولفینی در حوزه کتاب وجود دارند که تا کنون ده ها کتاب مطرح نوشته اند  اما هنوز هم نتوانسته اند از راه تألیف زندگی خود را تامین کنند به همین دلیل به کار و حرفه های دیگر روی آورده اند.
این استاد ادبیات کشورمان یادآور شد: علاوه بر مشکلات تالیف و تیراژ کتاب ها، توزیع از دیگر مشکلاتی است که در حوزه کتاب وجود دارد و پس از سالها وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که متولی این امر است نتوانسته است بر این مشکل فائق آید.
وی افزود: اگر وزارت ارشاد که متولی امر تولید و توزیع کتاب است برای هر کتابخانه مطرح در کشور تنها یک نسخه از هر کتاب خریداری کند باید از کتابی که برای اولین بار به طبع می رسد ۲هزار نسخه توسط وزارت ارشاد خریداری شود و نویسنده هم برای فروش تنها یک هزار نسخه بخواهد حداقل باید ۳ هزار نسخه از آن چاپ شود که می تواند به نویسنده کمک بسیاری کند.
وی تاکید کرد: اما با نبود این ساز و کار هم اکنون در توزیع مشکل داریم و کتاب حتی به دست کسانی که به آن نیاز دارند هم نمی رسد.
این نویسنده کشورمان با بیان این که در نمایشگاه های کتاب گاه دیده می شود تورهایی از شهرستان ها برای خرید کتاب می آیند اضافه کرد: این اتفاق نشان از این دارد که کتاب به دست خواننده نمی رسد آن هم کتابی که فروشنده به دنبال توزیع و فروش آن است.
کتابخوانی عادتی که خاک می خورد
وی کتابخوانی را یک عادت فراموش شده در کشور دانست و ادامه داد: برای گسترش فرهنگ کتابخوانی باید کارهای زیربنایی انجام داد؛ باید از مدرسه این اتفاق شروع شده و در جامعه تسری پیدا کند.
سطحی گرایی که امروز در سیستم آموزشی ما دیده می شود به کتاب درسی تقلیل پیدا کرده است در حالیکه بحث کتابخوانی در گذشته در کنار کتاب درسی امری مهم به شمار می رفت.
این فعال مطبوعاتی کشورمان با بیان این مطلب تاکید کرد: این معضل از مدرسه شروع شده و تا دانشگاه ادامه یافته است به گونه ای که کار پژوهشی جدی، رخت بربسته و ارزش فرد امروز به مدرک وی است نه به معلومات و دانسته های علمی.
وی با بیان این مطلب که در حوزه ادبیات کودک کارهای خوبی تولید شده است اما عرضه و توزیع مشکل اصلی در این حوزه است افزود: اما آنچه نداریم انتشارات کودک و کتابفروشی کودکان است.
وی با اشاره به اینکه  ما نیازمند قالب شکنی هستیم ادامه داد: در دنیا برای کودکان کارهای زیادی انجام می شود و ما هم متخصصان خوبی در زمینه کارهای کودکان داریم اما کارهای کودک را خوب و اصولی عرضه نمی کنیم.
شعردوست به رسانه های مجازی و گسترش بهره وری آن ها در میان جوامع اشاره کرد و گفت: با وجود کتاب خانه های مجازی و میزان زمانی که مردم برای حضور در آن صرف می کنند کمتر به بحث کتابخوانی پرداخته می شود اما هنوز هم علاقه به کتاب های کاغذی در جامعه ما بیشتر مشاهده می شود و قداست و ارزش خاصی دارد.
وی با تصریح بر اینکه باید فکری اساسی و سازوکار مناسبی برای تولید و توزیع کتاب کرد ادامه داد: در گذشته قطع های مختلفی از کتاب به صورت جیبی و پالتویی چاپ می شد که مردم می توانستند آن ها را با خود به سادگی حمل کنند و در اوقات بیکاری و در زمان رفت و آمد از آن استفاده کرده و مطالعه کنند که امروزه کمتر چاپ در این قطع دیده می شود.
این کارشناس ادبیات با اشاره به پیشینه تاریخی ایران افزود: کشورهایی که پیشینه تاریخی ما را ندارند در یک آمار مقایسه ای دیده می شود که میزان مطالعه بالاتری نسبت به کشور ما دارند و این شایسته جامعه ایرانی نیست که در سبد کالای خانواده هیچ کالای فرهنگی وجود ندارد.
وی دلنشین و متنوع کردن شیوه های مطالعه، چاپ کتاب در شکل و شیوه جدید و خلاقانه که بتواند کودکان و نوجوانان را به خواند کتاب ترغیب کند از عواملی خواند که باید بر روی آن مطالعه شود.
کیش پایلوت فرهنگ و هنر
این شاعر مطرح کشورمان گفت: کیش در میان مناطق آزاد ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار است هم به لحاظ قدمت و هم به دلیل میزان سرمایه گذاری هایی که در آن صورت گرفته و جاذبه های خاصی که به آن زیبایی بخشیده است.
وی با تاکید براینکه در حال حاضر کیش از وضعیت مطلوبی در حوزه فرهنگی برخوردار است اما امکان توسعه بیشتر برای آن متصور است افزود: در حوزه فرهنگ و هنر باید بیش از این در جزیره کیش سرمایه گذاری شود هم برای ساکنان و هم برای گردشگرانی که جزیره کیش را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می کنند. کیش می تواند پایلوت فرهنگ وهنر کشور شود.
خوراک فرهنگی، گردشگران را فراهم کنیم

شعردوست با تصریح بر اینکه نسخه ای که در مباحث فرهنگی و هنری برای کیش پیچیده می شود باید متفاوت با سرزمین اصلی باشد اظهار کرد: نمی توان برای یک شهر توریستی که می خواهد در همه چیز پایلوت و نمونه باشد نسخه ای واحد با شهرهای دیگر کشور پیچید و همان موسیقی که در دیگر شهرها هست در کیش هم باشد. زیرا افرادی از کشورهای مختلف به کیش سفر می کنند و هیچ اطلاعاتی در رابطه با ایران و فرهنگ و هنر ایرانی ندارند؛ نیاز به خوراک فرهنگی دارند و ما باید به میزانی خوراک فرهنگی و هنری آماده داشته باشیم که بتوانیم آن را به کشورهای دیگر صادر کنیم.
وی با بیان اینکه  باید هم برای شرایط گذرا و هم برای یک سرمایه گذاری جدی در این حوزه برنامه داشته باشیم، افزود: زمینه های فرهنگ و هنر در کیش فراوان است و باید در این حوزه بسترهای اجرایی فراهم شود.
این شاعر اظهار کرد: جایگاه کیش زمانی حفظ می شود که نیازهای متفاوت مردم از ساکنان و گردشگران در نظر گرفته شود و شرایطی ایجاد شود که مسافران به شکل های مختلف بتوانند در کیش علاوه بر گردش در بازارها و مراکز تفریحی از امکانات فرهنگی و هنری جزیره کیش نیز استفاده کنند.
وی ادامه داد: باید کاری کرد تا گردشگر با یک خاطره خوش و افزایش معلومات یا کالای فرهنگی در کنار کالای خریداری شده جزیره کیش را ترک کند.
بازارهای خالی از محصولات فرهنگی
شعر دوست با بیان این که در هر بازار جزیره کیش شاید بیش از ۲۰۰ یا در برخی موارد ۵۰۰ غرفه دیده می شود اما یک کتاب فروشی و فروشگاه کالای فرهنگی به ندرت در بازارها وجود دارد گفت: در سازو کار ساخت بازارهای جدید همچنان که به ساخت مکان استراحت و بسیاری از موارد دیگر توجه می شود باید به مبحث فرهنگ و هنر هم توجه شود.
وی افزود: جزیره کیش نیازمند تولیدات فرهنگی مناسب است. کیش مکانی است توریستی که باید با توجه به علایق مختلف کسانی که در این شهر حضور پیدا می کنند مطالب آماده و تولید شود و استفاده از تولیدات سرزمین اصلی نمی تواند جوابگوی جزیره کیش باشد. حضور در این شهر می تواند فرصتی مناسب برای کسانی باشد که در شهر خود کمتر می توانند به کالاهای فرهنگی و هنری فکر کنند یا در دسترس داشته باشند.
این هنرمند عرصه ادبیات کشورمان اظهار کرد: شایسته سرزمین ایران و جزیره کیش با قدمتی طولانی نیست که در بازاری ۵۰-۶۰ غرفه داشته باشد اما یک غرفه آن به فروش محصولات فرهنگی اختصاص نداشته باشد.

انتهای پیام/م

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=244554
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,514 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل