تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 338727
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۰| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
یک استاد دانشگاه مطرح کرد:

چرا متولیان فرهنگی جامعه در جهت ترویج فرهنگ عفاف وحجاب گام برنمی دارند / جامعه در خطر استحاله فرهنگی رسانه های بیگانه

استاد دانشگاه های استان آزاد با اشاره به هفته عفاف وحجاب ، گفت: آسیب شناسی انجام شده در زمینه توسعه فرهنگ عفاف وحجاب نشان می دهد که یکی از دلایل مشکلات این حوزه عدم دسترسی به پوشش مناسب و ارزان در سطح وسیع است وآنچه که تحت عنوان مدل ولباس اسلامی هراز گاهی عرضه می شود یا کاربردی نیست یابه علت بالابودن قیمت برای همگان قابل استفاده نمی باشد .

چرا متولیان فرهنگی جامعه در جهت ترویج فرهنگ عفاف وحجاب گام برنمی دارند / جامعه در خطر استحاله فرهنگی رسانه های بیگانه

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ سیما رهگشای  ، استاد حوزه و دانشگاه  در گفتگو با خبر نگار  سوریاس  ؛ با توجه به هفته عفاف و حجاب گفت: حجاب و عفاف همواره به عنوان دو ارزش دینی مورد توجه بوده اند و نقطه مهم تر اینکه این دو واژه همواره در کنار هم بکار گرفته شده اند و این مساله حاکی از این است که این دو امر هر چند دو حقیقت مجزا ودو مفهوم متمایزاز یکدیگرند.اما در عالم واقع وعمل از یکدیگر تفکیک ناپذیرند .

وی افزود: به این معنا که انجا به ظاهر حجاب هست و عفاف نیست حجاب به سخره گرفته شده وانجا که مدعیان ادعای عفاف می کنند اما حجاب ندارند یا حجاب کمرنگی دارند. در واقع عفافشان در همان حد ادعا باقی مانده ونمود وجلوه واقعی خود را از دست داده است.

این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: متاسفانه امروز ادعای طیف نسبتا وسیعی از دختران و زنان جوان ما همین است که عفاف ربطی به حجاب ندارد ویک زن می تواند بدون حجاب هم عفیف باشد، همان طور که می تواند با وجود داشتن حجاب با عفت فاصله داشته باشد و وظیفه متولیان فرهنگ جامعه این است که با ارائه وپیگیری این راهکارها که بخشی از ان مربوط به نوع پوشش زنان در جامعه است .

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی  اضافه کرد:  متولیان فرهنگ جامعه عملا در جهت ترویج فرهنگ عفاف وحجاب گام بر دارند و جامعه را از این استحاله فرهنگی که رسانه بیگانه نقش مهمی را در اشاعه آن ایفا می کنند برهانند  و برای آ موزش ترویج گسترش ونهادینه سازی فرهنگ حجاب و عفاف به بهره گیری از همه تواناییها وامکانات موجود در نهاد های مختلف کشور نیازمندیم نهاد آموزش پرورش. خانواده ها .حوزه ها ، دانشگاه ، نهاد های افتصادی و فرهنگی و حتی بهداشتی کشور در رسیدن به هدف نقش به سزایی دارند و حجاب وپوشش اسلامی را می توان به کمک نهاد های گوناگون و اقشار مختلف مردم از راه های آ گاهی بخشی ، الگو دهی ،تشویق ، فعالیتهای علمی ، فر هنگی وهنری واحیای فرهنگ امربه معروف ونهی از منکر ترویج وگسترش داد .

وی به راهکارهای ترویج فرهنگ عفاف وحجاب  اشاره کرد و اظهار داشت: ارائه چهار چوب های صحیح برای پوشش زن در اجتماع وترویج و معرفی آنها از طریق رسانه ها وقانونی کردن آن از طریق مراکز قانون گذاری و آموزش حجاب و فلسفه آن و تبیین مفاهیم محرم ونا محرم و معرفی مصادیق آن در مراکزعلمی و آموزشی به خصوص مدارس از طریق کتب درسی و همچنین آموزش خانواده ها تبیین ضرورت تربیت مذهبی کودکان و رعایت نکات اخلاقی در درون خانواده برای مصون ماندن کودکان از خطرات احتمالی و اینکه در مساله آموزش حجاب و پوشش به فرزندان پدرو مادر باید مرحله به مرحله او را با فلسفه و خوبی های حجاب آشنا کرده و در خور درک فرزند به راهنمایی او بپردازند و فر زند تحت تربیت تدریجی و عملی پدر ومادر قرار گیرد.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: جلو گیری از اختلاط زنان و مردان در جامعه و محل کارتا جایی که ممکن است و گسترش روشهای کار در خانه یا دور کاری به خصوص برای خانمها و آگاه نمودن جامعه از مضرات سوء بد حجابی وتبیین این مسئله که بد حجابی باعث عدم امنیت زن در جامعه ، عاملی برای بلوغ زود رس جوانان باعث بی ارزش شدن قدر و منزلت زن در جامعه وباعث بالا رفتن آمار طلاق ، تلف کردن وقت ،استحاله شدن در فرهنگ بیگانه ،فلج کردن نیروی کار در جامعه …. خواهد شد .

رهگشای عنوان کرد: آسیب شناسی انجام شده در زمینه توسعه فرهنگ عفاف وحجاب نشان می دهد که یکی از دلایل مشکلات این حوزه عدم دسترسی به پوشش مناسب و ارزان در سطح وسیع است و آنچه که تحت عنوان مدل ولباس اسلامی هراز گاهی عرضه می شود یا کاربردی نیست یابه علت بالابودن قیمت برای همگان قابل استفاده نمی باشد .

استاد دانشگاه آزاد اسلامی بندرعباس با اشاره به احیای فرهنگ فراموش شده امر به معروف و نهی از منکر ، افزود : البته باید توجه داشت در پیشگیری و درمان بد حجابی و بی حجابی باید امر به معروف با شیوه های منکر و بدون توجیه منطقی و خارج از حدود شرعی مشخص شده نباشد تذکرات باید صحیح باشد و مرحله به مرحله اجرا شود .

وی ادامه داد:یکی دیگر از راهکارهای ترویج فرهنگ حجاب الگو دهی است . انسان فطرتا الگو گزین و اسوه پذیراست و دوست دارد ارزشهای باورمند خود را در چهره های مجسم ،دیده وهمانند سازی کند الگو ها و نمونه های اخلافی ، همیشه نیروی محرک جامعه بو ده اند و کاروان بشریت را به هدف های متعالی سوق داده اند .با معرفی الگو های شایسته از صدر اسلام و ایجاد تنوع در پوشش اسلامی ، می توان تا حدود زیادی به نیازهای بانوان پاسخ داد .

رهگشای عنوان کرد: مراکز آ موزشی نظیر وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم و حتی دیگر مراکزی که زنان به عنوان معلم و استاد شاغل هستند ونقش الگویی برای افرادجامعه خصوصا دختران و بانوان را دارند و آراسته بودن آنها به حجاب کامل اسلامی می تواند تاثیر فراوانی بر مخاطبان و دختران داشته باشد.

وی گفت: صدا وسیما نیز به عنوان گسترده ترین وسیله ارتباط جمعی نقش مهمی در تبیین مسائل مختلف مربوط به حجاب دارد ضمن آنکه رعایت پوشش اسلاامی خانم ها در فیلم ها و اجراها نقش خاصی در ارائه الگوی صحیح حجاب به مخاطبین و خصوصا نسل جوان دارد .

این استاد حوزه و دانشگاه در پایان یادآور شد: انتشار نشریه و کتاب ،تشکیل میز گرد های ادبی ،فراخوانی مقاله ،تعیین موضوع حجاب برای انشا ء و پرسش ، پاسخ دادن صحیح و مستدل به شبهات مربوط به حجاب ، به کار گیری هنر های تصویری ، مسابقات فرهنگی ، پخش آیات ، روایات و کلمات حکمت آمیز و تصاویر الهام بخش درباره حجاب در محیط های عمومی ، تابلو های شهری و محیط های مناسب دیگر و …… آثار مثبتی در بحث عفاف و حجاب  دارندو تولید برنامه ها و فیلم های مفید و آموزشی نیز در رادیو و تلویزیون اثری فراگیر داردو همچنین رعایت کامل پوشش دینی بانوانی که در فیلم های سینمایی و تلویزیونی بازی می کنند یا عکسی که با پوشش اسلامی در صفحات مطبو عات به چاب می رسد آثار مثبتی بجا خواهد گذاشت .

انتهای خبر /

برچسب ها: , , ,
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=338727
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,252 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی