تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 387193
تاریخ انتشار:دوشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۸| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

چرا آمریکا و انگلیس عراق را اشغال کردند؟

کشورهای اشغال گر در نوزدهم مارس ۲۰۰۳ همزمان با ۲۹/۱۲/۱۳۸۱ با یورش به کشور عراق ، جنگ را آغاز و در ۲۸ آوریل ۲۰۰۳ همزمان با ۹/۲/۱۳۸۲ آن کشور را به طور کامل به اشغال خود درآوردند.

چرا آمریکا و انگلیس عراق را اشغال کردند؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛کشورهای اشغال گر در نوزدهم مارس ۲۰۰۳ همزمان با ۲۹/۱۲/۱۳۸۱ با یورش به کشور عراق ، جنگ را آغاز و در ۲۸ آوریل ۲۰۰۳ همزمان با ۹/۲/۱۳۸۲ آن کشور را به طور کامل به اشغال خود درآوردند.

این اشغال از جنبه های مختلف اقتصادی ، سیاسی ، اعتقادی و فرهنگی قابل بررسی و تجزیه و تحلیل است، اما جنبه اعتقادی آن کمتر مورد توجه تحلیلگران قرار گرفته است .

قبل از پرداختن به جنگ ۲۰۰۳ لازم میدانم که به صورت مختصر و گذرا نگاهی داشته باشم به تجاوز ۱۹۹۱ آمریکا به عراق که با یک ائتلاف جهانی همراه بود.این که بیان می کنیم ائتلاف جهانی بود برای این است که ۳۴ کشور به طور عملی در آن تجاوز شرکت داشتند و یکصد کشور هم از آن حمایت سیاسی کردند .سازمان ملل هم با تصویب قطعنامه هایی، به صورت تلویحی به آن تجاوز مشروعیت سیاسی بخشید.

به اعتقاد این جانب جنگ ۱۹۹۱ مقدمه و بهانه ای بود برای جنگ سال ۲۰۰۳ میلادی، البته این تحلیل می توانست توسط هر نظامی که دارای بینش سیاسی بوده و اصول و روش های نظامی را خوب می شناخت صورت گیرد .

سوال مهم در این تجاوز این است که علی رغم اینکه آمریکا در آن جنگ دارای پشتیبانی سیاسی و مشروعیت جهانی بود ، چرا در همان سال کار صدام را تمام نکرد؟

ولی در سال ۲۰۰۳ علی رغم مخالفت بسیاری از کشورهای جهان تاکید بر اشغال عراق و نابودی صدام داشت؟

با پاسخ به همین سوال می توانستیم در همان سال پیش بینی جنگ ۲۰۰۳ را داشته باشیم.

البته من در همان زمان در یک جلسه تحلیلی مستقل این پیش بینی را داشتم و بر همان اساس قریب به شش ماه قبل از اشغال عراق بیان کردم که عراق مورد حمله آمریکا قرار خواهد گرفت.

می دانیم که تجاوز عراق به کویت در سال ۱۹۹۱ با چراغ سبز آمریکا انجام شد و این چراغ سبز مقدمه ای برای تجاوز آمریکا به عراق قرار گرفت .

دلایل حمله آمریکا به عراق در سال ۱۹۹۱ :

دلیل اول : آمریکا پس از پایان جنگ سرد برای تثبیت موقعیت ژاندارمی بین المللی خود و مشروعیت بخشیدن به آن ، این تجاوز را آغاز کرد . در حقیقت می خواست نقش یک پلیس بین المللی را در اجرای عدالت جهانی و ایجاد مقبولیت برای خود اجرا کند و به اصطلاح عدالت آمریکایی را در جهان به نمایش بگذارد.

دلیل دوم : به واقع برداشتن قدم اول برای در سایه قرار دادن سازمان ملل بود.بعد از فروپاشی شوروی سابق ، آمریکایی ها کوشیدن تا سازمان ملل را به این بهانه که ابزار لازم را برای اجرای عدالت در اختیار ندارد و اجرای عدالت نیازمند قوه قهریه است در سایه بگیرند و با مطرح کردن ناتو به عنوان بازوی اجرایی ، گام پیش بگذراند البته آنها هر جا که به نفع شان بود ، قطعنامه های سازمان ملل را می پذیرفتند و اجرا می کردند و هرجا که به صلاح نمی دانستند ، به همین بهانه در مقابل آن می ایستادند.

آمریکا برای پیاده کردن نظام تک قطبی جهانی مورد نظرش نیاز به این اقدام داشت و می خواست که کارهایش را با حمایت و بدون مانع تراشی سازمان ملل مشروعیت داده و اجرا کند

دلیل سوم : تمرین کردن برای ایجاد بحران های منطقه ای و جهانی ، همچنین پایش و مهار بحران ها و اداره و اطفای آنها بر اساس خواسته های آمریکا و جالب این است که مسئولان سیاسی و نظامی آمریکایی در تجاوز ۱۹۹۱ به عراق اذعان کردند که این تجاوز، تمرین خوبی بود برای مدیریت بحران های منطقه ای و جهانی .

به یاری خداوند و به شرط حیات در یادداشت های بعدی به دلایل دیگرحمله آمریکا به عراق خواهیم پرداخت .

 

انتهای پیام/م

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=387193
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

13,113 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی