چراهای عزیز شدن شب قدر از دیدگاه کارشناس مذهبی
+ پ -
چراهای عزیز شدن شب قدر از دیدگاه کارشناس مذهبی

کارشناس مسائل مذهبی گفت :حقیقت لیله القدر ، گنج پنهانی است که جز خواص به حقیقت آن راه پیدا نمی کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ؛ حجت الاسلام دکتر عبادی زاده استاد حوزه و دانشگاه، با اشاره به عظمت شب های قدر اظهار داشت: حقیقت لیله القدر ، گنج پنهانی است که جز خواص به حقیقت آن راه پیدا نمی کنند ، حضرت زهرا سلام الله علیها نیز چنین است واین که رسول خدا صل الله علیه وآله وسلم درباره اش فرمودند : من عرفها حق معرفتها ادرک لیله القدر و انما سمیت فاطمه لان الخلق فطموا عن کنه معرفتها ؛ سرش همین است که یک شباهتی بین این دو حقیقت در دستیابی به آن دو وجود دارد .

حجت‌الاسلام عبادی زاده  ادامه داد:  شناخت حضرت زهرا سلام الله علیها ، از دو راه امکان پذیر است اولین راه این است که انسان گوش جان خود را به کلام اولیای الهی بسپارد که در زمینه مقام و منزلت ایشان و در مورد زندگی عملی ایشان چه فرموده اند و دیگر راه این است که ما به زندگی و سیره عملی خود حضرت سلام الله علیها و فرمایشات ایشان توجه کنیم و ببینیم که ایشان در زمینه عبادت ، چگونه رفتار می کردند ، در زمینه سیاست چگونه رفتار می کردند ؛ در خانواده چطور ، با پدرشان رفتار می کردند ، چگونه همسر داری می کردند ، با فرزندانشان چطور بودند ؛ با خویشاوندان و همسایگان چگونه بودند ، نقش دین در زندگی ایشان چقدر بود و با قرآن چگونه رفتار می کردند و…

این استاد حوزه و دانشگاه تاکید کرد: یکی از مهم ترین منابع برای شناخت حضرت سلام الله علیها فرمایشات ایشان و به خصوص خطبه فدکیه ایشان است . توجه به این خطبه که از آغاز تا انجام با آیه های قرآن شروع  وتمام می شود والاترین سند برای شناخت مقام ایشان و دیدگاه های ایشان است . البته شناخت ایشان به تنهایی کافی نیست به کار گرفتن سفارشات ایشان و عملی ساختن سیره عملی ایشان در زندگی است که کارر ساز حیات دنیوی واخروی ماست .

وی در پاسخ به این پرسش که گفته می‌شود چرا وجود گرامی حضرت زهرا سلام الله علیها حقیقت شب قدر است گفت : همان گونه که در شب قدر سرنوشت سالیانه انسان ها تعیین می شود و معلوم می گردد ، فاطمه زهرا سلام الله علیها نیز همانند شب قدر که بر مقدرات آگاه است ، بر سرنوشت انسان ها تا روز قیامت آگاهی دارد واین همان اموری است که رسول خدا ، دخترش را بر آن ها آگاه کرده که امیر المومنین علیه السلام با املای حضرت زهرا سلام الله علیها آن ها را در کتابی جمع آوری کرده که به ” مصحف فاطمه” معروف است ؛ کتابی که مطابق برخی روایات در دست امامان بوده و اکنون در دست با کفایت حضرت مهدی علیه السلام است .شب قدر ،  محل نزول فرشتگان است و زهرای مرضیه به عنوان انسان کامل نیز ظرف نزول فرشتگان است . دستیابی به باطن و عمق شب قدر جز برای خواص ، ممکن نخواهد بود .

حجت‌الاسلام عبادی زاده در رابطه با مشخص شدن تقدیر یک ساله ی انسان در شب قدر و حضرت زهرا سلام الله علیها که در حقیقت شب قدر هستند خاطرنشان کرد:نزول فرشتگان بر انسان کامل و ایجاد سنخیت روحی ومعنوی بین ما و انسان کامل وتعیین سرنوشت حقیقی ما در شب قدر از دالان وجودی فاطمه سلام الله علیها محقق می شود و این یعنی دستیابی به حامل قرآن یعنی دستیابی به انسان کامل . رقم خوردن مقررات امر انسان در شب قدر برای یک سال به معنی اتصال و ارتباط یک ساله ما با مقام عظمای اسم الهی که در وجود مقدس حضرت زهرا سلام الله علیها تجلی یافتنی باشد واین اسم ، لفظ نیست بلکه مسمای وجودی انسان کامل است .

وی در پاسخ به این پرسش که چرا پیامبر اکرم صل الله علیه وآله وائمه علیهم السلام به طور مشخص ، یک شب را به عنوان شب قدر مشخص نکرده اند ، گفت : من شب قدر را به یک گنجی تشبیه می کنم که بسیاری با ارزش است و خداوند ، آن را در سه نقطه ( شب های قدر ) پنهان نموده است که طالبین گنج ، باید حداقل زحمت را به خود بدهند تا آن را بیابند اگر خداوند آن را در طول سال هم مخفی می مرد ارزش آن را داشت که انسان ها به دنبال کشف آن ، تمام سال را احیاء نمایند ولی برای راحتی کار ما آن را در سه شب ، پنهان نموده است .

این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: وجود مقدس حضرت زهرا سلام الله علیها آئینه تمام نمای قرآن است وفضائل فاطمی را باید در آیات قرآن ، جستجو کرد لیکن عصاره ی آن فضائل وصفات را خداوند در سوره مبارکه کوثر ، تجمع نموده است .

 

 

وی همچنین تصریح کرد:‌ زهرا سلام الله علیها ، مصداق اتم خیر کثیر است ، مصداق کمال است در سوره کوثر ، نقص را از رسول خدا به واسطه وجود فاطمه ، مبری دانسته است چون فاطمه را داری دشمن تو ابتر است و شکرانه وجود زهرا سلام الله علیها نماز است وحج است .

عبادی زاده ادامه داد:‌ پس قرآن کریم ، مفسر ومبین شخصیت فاطمه سلام الله علیها است و نشانه هایی از وجود بی نشان زهرا سلام الله علیها است تا ما بتوانیم به عمق و ژرفای وجود فاطمه دست یابیم . مفسران شیعه واکثر مفسران بنام اهل سنت سوره کوثر را در شان فاطمه سلام الله علیها می دانند .

 

 

انتهای پیام/س

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff