چراغ موسیقی محلی هرمزگان رو به خاموشی می رود/ همدلی فرهنگ ها پیام موسیقی است
+ پ -
چراغ موسیقی محلی هرمزگان رو به خاموشی می رود/ همدلی فرهنگ ها پیام موسیقی است

نوازنده ،خواننده و آهنگساز هرمزگانی با اشاره به اینکه در چند سال اخیر بیشتر جوانان ما به موسیقی پاپ روی آورده اند؛گفت : رفته رفته چراغ موسیقی محلی رو به خاموشی است و این نمی تواند دلیلی جز حمایت نشدن مسئولین از این هنر اصیل می باشد .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ، مجید ایرانمنش بحری ،نوازنده ،خواننده و آهنگساز هرمزگانی در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده اظهار کرد:از سال ۱۳۷۲ به طور رسمی با گروه نغمه هرمزگان به سرپرستی برادرم سلیمان ایرانمنش با هدف حفظ و اشاعه موسیقی محلی هرمزگان وارد عرصه موسیقی شدم از نوجوانی به موسیقی محلی علاقمند شدم .

 

وی افزود:در ابتدا موسیقی را  به صورت گوشی  و سپس نزد اساتید احمد توحدی و سهراب حسنی پور و مرحوم غلامرضا روضه خوان به صورت علمی فرا گرفتم .
ایرانمنش بحری با بیان اینکه اجراهای زیادی در طول زمان فعالیت هنری خود دارم که به عنوان مثال اجرا در جشنواره موسیقی فجر ، شبهای موسیقی ایران ، جشنواره فرهنگ جنوب ، جشنواره موسیقی ترکیه ، اکسپو ۲۰۱۰ شانگهای ، جشنواره نوروزی مسکو و … میتوان نام برد .

 

 

وی تصریح کرد: متاسفانه به موسیقی به ویژه موسیقی های محلی از سوی مسئولان توجه آنچنانی نمی شود که این امر باعث کمرنگ شدن آن در جامعه از یک سو و از سویی دیگر وارد آمدن لطماتی به این نوع موسیقی شده است.

 

 

وی با بیان اینکه  موسیقی محلی هر کشور نشانه فرهنگ و آداب و رسوم هر کشور است و اگر موسیقی  های محلی نباشد گوشه ای از فرهنگ ملت ها لنگ میزند، تصریح کرد:مشکلات فراوانی در عرصه هنری موسیقی محلی وجود دارداگه گفته بشود خود طوماری می شود از مسئولین عاجزانه تقاضا دارم از این هنر اصیل هرمزگان حمایت کنند و با حمایت از مسئولین قصد اجراهایی در کشورهای مختلف دارم.

 

 

وی با اشاره به وضعیت موسیقی هرمزگان ادغان کرد: موسیقی محلی هرمزگان به دلیل حمایت نشدن رو به نابودی است و شاید در سال های آینده دیگر صدای جفتی و سازهای کوبه ای هرمزگان را نخواهیم شنید .

 

 

ایرانمنش بحری اضافه کرد:  پیام موسیقی همدلی و مهربانی و دوستی بین فرهنگ ها است موسیقی در هرمزگان با خون مردم ممزوج شده و موسیقی را میتوان غذای روح نامید.

 

 

وی ادامه داد: پرداختن به این هنر زمانی می تواند راضی ام کند که موسیقی استان خود را به جهانیان معرفی کنم و تا توان دارم در این راه کوشش خواهم کرد.

 

 

وی با اشاره به نقش موسیقی در مراسمات مذهبی بیان داشت : موسیقی درمراسمات عزادای نقش کاربردی داردو در عزاداری هرمزگان بی نظیر است عزاداری اصیل و خوش فرم از روضه خوانی پامنبری گرفته تا سینه زنی سنتی و مراسمات تعزیه ، تابوت گردانی ،حجله گردانی نقش ویژه ای دارد.

 

 

ایرانمنش بحری با بیان اینکه از کودکی با مشوق پدر و مادر و خانواده به ویژه برادر بزرگم حاج اسحق ایرانمنش مداحی می کردم، گفت : تقریبا در وصف همه ائمه مداحی میکنم ولی ارادت خاصی به حضرت ابوالفضل علیه السلام دارم و در محرم  شبیه خوان حضرت قمر بنی هاشم هستم .

 

 

نوازنده خواننده و آهنگساز هرمزگانی به آثار در دست تولیدش اشاره کرد و خاطر نشان کرد : به زودی یک سی دی دارای ۶ تراکت به نام آواهای آبی  وارد بازار موسیقی میکنم که به همت حوزه هنری و تلاشهای استاد علی رضایی بوده است.

 

ایرانمنش بحری با بیان اینکه در نوحه خوانی از نوحه های برادر حاج اسحق که خود صاحب سبک است استنفاده می کنم افزود: چند نوحه سروده ام که کمتر خوانده ام فقط یکی که در وصف حضرت علی اصغر علیه السلام سروده ام را چندباری خوانده ام.

 

 

انتهای پیام/م

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff