چراغ سبز ایران به واردات با لغو تعرفه وارداتی گندم و جو
+ پ -
چراغ سبز ایران به واردات با لغو تعرفه وارداتی گندم و جو

در حالی که پیش از این وزارت جهاد کشاورزی ایران اعلام کرد امسال گندم وارد نمی‌کنیم، رویترز گزارش داد ایران با برداشتن تعرفه واردات گندم و جو به واردات این محصولات چراغ سبز نشان داده است. وزارت کشاورزی آمریکا هم از نیاز ایران به واردات ۴ میلیون تن گندم خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، بر اساس اسنادی که این خبرگزاری مشاهده کرده است، ایران تعرفه‌ای را که برای جلوگیری از واردات گندم و جو در ماه جولای وضع کرده بود را لغو کرد.

به گزارش فارس،‌ فصل برداشت گندم و جو در ایران ازاردیبهشت تا تیرماه ادامه دارد و برای جلوگیری از واردات بی‌رویه و متضرر نشدن کشاورزان در داخل، معمولا واردات محصولات کشاورزی با سیاست تعرفه‌ای کنترل می‌شود.

اسنادی که توسط خبرگزاری رویترز مشاهده شده است، نشان می‌دهد، تعرفه واردات گندم در ۶ سپتامبر و تعرفه واردات جو در ۲۲ اگوست پایان یافته است.

دولت ایران، تعرفه  ۱۵۰ تومان برای واردات یک کیلوگرم گندم وضع کرده بود تا به نوعی واردات این محصول برای واردکنندگان به صرفه نباشد و کشاورزان داخل متضرر نشوند.

پیش از این دولت ایران گفته بود که تعرفه واردات گندم به مدت یک سال و برای جو تا ۲۲ سپتامبر خواهد بود

این گزارش می‌افزاید، لغو تعرفه گندم و جو بر خلاف اعلامیه دولت ایران است که اعلام کرده بود نیازی به واردات گندم نداریم.لغو ممنوعیت تعرفه‌ای به نوعی چراغ سبز به واردات این محصول است.

ایران سومین کشور بزرگ خریدار گندم روسیه بعد از ترکیه و مصر است،‌ایران که در یک دهه گذشته در زمینه تولید گندم به خودکفایی رسید  یک دفعه به بزرگترین وارد کننده این محصول تبدیل شد اما با این وجود وزارت کشاورزی آمریکا که پیش از این میزان نیاز وارداتی ایران به گندم برای ۲۰۱۵-۲۰۱۶ را ۶٫۳ میلیون تن پیش‌بینی کرده بود به ۴ میلیون تن کاهش داد.

بر اساس این گزارش، ایران بزرگترین وارد کننده جو در جهان بعد از عربستان و چین است.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff