پیوند اسلام و سیاست ذاتی و درونی می باشد/ ولایت فقیه نماد حاکمیت الهی در قانون اساسی است
+ پ -
پیوند اسلام و سیاست ذاتی و درونی می باشد/  ولایت فقیه نماد حاکمیت الهی در قانون اساسی است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه پیوند اسلام و سیاست یک پیوند ذاتی و درونی است ، تصریح کرد: ولایت فقیه نماد حاکمیت الهی و دینی در قانون اساسی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از ندای ساحل، همایش علما و روحانیون به مناسبت ایام دهه فجر با موضوع «انقلاب اسلامی، وظایف و مسئولیت ها» با حضور حجت الاسلام ولمسلمین دکتر واعظی برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر واعظی، مشاور عالی رئیس قوه قضائیه در بین روحانیون هرمزگان گفت: تلاش امام خمینی(ره) در به ثمر رساندن انقلاب شکوهمند اسلامی یک حرکت اجتماعی عظیم بود، حرکتی که پژواک آن محدود به ایران نشد و در بسیاری از نقاط جهان موج اسلام خواهی و احساس شخصیت دینی را به وجود آورد.

وی با بیان اینکه برکت انقلاب اسلامی، تحقق نظام سیاسی است، اظهار کرد:  تشکیل حکومتی که بتواند منعکس کننده آمال و اهدافی باشد که دین اسلام نسبت به جامعه دینی ابراز کرده است و این نظام و قانون اساسی منعکس کننده کلان نظریه سیاسی اسلامی است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه پیوند اسلام و سیاست یک پیوند ذاتی و درونی است ،  تصریح کرد: بعضی از به اصطلاح روشن فکران پیوند سیاست و اسلام را تاریخی دانسته و می گویند؛ در پی یک اتفاق مردم مدینه و صدر اسلام پیامبر را به رهبری خود برگزیدند.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در خصوص حاکمیت های قانون اساسی گفت: حاکمیت الهی دینی و حاکمیت مردمی به عنوان دو حاکمیت در قانون اساسی ما تعریف شده است.

واعظی اظهار کرد: ما به عنوان یک مسلمان پذیرفته ایم که دین بر ما حاکمیت دارد و مردم نیز با توجه به رسمیت شناخته شدن رای و فکر آنها حاکمیت خود را دارند.

وی افزود: تبلور حاکمیت دینی در پیاده سازی احکام نورانی اسلام و ارزش های اسلام است لذا ولایت فقیه نماد حاکمیت الهی و دینی در قانون اساسی است.

مشاور عالی رئیس قوه قضاییه شورای نگهبان که متشکل از ۵ فقیه و ۶ حقوق دان هستند را ذیل نهاد ولایت فقیه و تبلور بخش حاکمیت دینی دانست.

دکتر واعظی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: حاکمیت مردم در چارچوب حاکمیت دینی معنا پیدا می کند. و جمهوریت به عنوان یک هدیه از طرف امام راحل بود، زیرا همان موقع عده ای از بزرگان به امام نامه نوشتند که ما اسلام را داریم و نیازی به جمهوری بودن نیست که ایشان همه پیشنهاد ها را کنار گذاشتند و فرمودند؛جمهوری اسلامی، نه یک کلمه زیاد و نه یک کلمه کم.

وی برداشت امام از حکومت اسلامی را ریشه قرآنی دانسته و افزود: نبی اکرم اسلام (ص) نیز با مردم مشورت می کردند و در این بین گاهی هم نظر پیامبر مغلوب می شد.

واعظی خاطرنشان کرد: از وظایف بسیار مهم و حیاتی توازن برقرار کردن بین اسلامیت و جمهوریت است. و بالاترین عامل ایجاد امنیت در هر جامعه ای کم شدن فاصله بین مردم و حکومت است.

 

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff