پیشنهاد افزایش دامنه نوسان قیمت سهام به ۱۵درصد در روز

دبیرکل کانون کارگزاران بورس طی نامه‌ای به سازمان بورس ضمن اعلام ۷ عیب دامنه نوسان و حجم مبنا، پیشنهاد داد دامنه نوسان قیمت سهام به ۱۵درصد در روز افزایش یابد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛محمدرضا دهقانی احمدآباد دبیرکل کانون کارگزاران بورس با ارسال نامه‌ای به مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به معایب ۷گانه دامنه نوسان و حجم مبنای فعلی در بازار، چهار پیشنهاد داد و پیش‌بینی کرد اجرای کامل این پیشنهادات منجر به برچیده شدن صفوف خرید و فروش و اثرات جانبی به‌شدت منفی این پدیده روی بازار سهام خواهد شد.

دبیرکل کانون کارگزاران بورس در این نامه، ۷ عیب دامنه نوسان و حجم مبنا را عدم امکان کشف صحیح و سریع قیمت‌ها، کاهش نقدشوندگی اوراق بهادار، بی‌ارزش شدن تحلیل اطلاعات، ساده شدن امکان دستکاری قیمت‌ها، سرایت‌پذیری جوّ مثبت و منفی از صنایع به یکدیگر و مختل شدن فعالیت بازارگردانی اعلام کرده است.

همچنین پیشنهادات اعلامی هم شامل افزایش دامنه نوسان قیمت به سه برابر میزان فعلی (برای شرکت‌های بورسی و فرابورسی به ۱۵ درصد، بازار پایه زرد به ۹ درصد، بازار پایه نارنجی و قرمز به ۶ و ۳ درصد)، افزایش موقت حجم مبنا به سه برابر مقادیر فعلی، کاهش حجم مبنا در بازه‌های زمانی فصلی و به صفر رسیدن بعد از یک سال و توقف ۱۵دقیقه‌ای نماد شرکت‌های دارای صف خرید ۵دقیقه‌ای و به‌اندازه ۲۰ درصد از حجم مبناست.

منبع تسنیم

انتهای پیام/