تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

سیاسی
کد خبر : 431416
تاریخ انتشار:دوشنبه ۰۶ شهریور ۱۳۹۶ - ۸:۰۹| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
پیشروی سرطان زمین در هرمزگان؛

فروچاله ها شهر را می بلعد و خواب مسئولان را / سفر بانوی سبز پوش به میناب هم ارمغانی نداشت

سونامی گسترش فروچاله ها در شهرستان میناب از مرز بحران گذشته و روزانه شاهد وقوع فروچاله های وسیع تر هستیم چنانچه اگر این رویه ادامه پیدا کند فجایع سهمگینی را رقم می زند.

فروچاله ها شهر را می بلعد و خواب مسئولان را / سفر بانوی سبز پوش به میناب هم ارمغانی نداشت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از هرمزپرس؛زلزله خاموش یا سرطان زمین عنوانی است که کارشناسان زمین شناسی برای ایجاد فرونشست در دشت ها  انتخاب کرده اند و از مهمترین تهدیداتی است که حیات ساکنان شهرها و روستاها را تحت شعاع قرار می دهد.

برداشت بی رویه از سفره های زیرزمینی مهمترین دلیل افت سطح آبهای زیر زمینی است و نگرانی زمین شناسان را از ادامه روند پیشروی فروچاله هادر محدوده شهری و روستایی موجب شده تا دلواپس فردایی بود که شاید هجوم فروچاله ها مردم جنوب را به اعماق خود فرو ببرند.

نگرانی از زنده به گور شدن و نابودی اراضی کشاورزی ذکر روز و شب مردم دیاری شده که مهم ترین تولید کننده محصولات خارج از فصل هستند اما تاکنون اقدام موثری برای کنترل این پدیده ناگهانی از سوی مسئولان دیده نمی شود.

به گفته کارشناسان، نشست زمین نه تنها باعث ایجاد شکاف و ترک هایی در زمین شده بلکه بر روی الگوهای جریان های سطحی و زیرزمینی، تغییر شکل سطح زمین، تغییر کیفیت آب های زیرزمینی و بسیاری از مشکلات و حوادث ناگهانی را به دنبال خواهد داشت که در نهایت زندگی انسان ها و سایر موجودات را نابود می کند.

میناب یکی از بزرگترین شهرستان های هرمزگان مهم ترین مرکز تامین آب شرب مورد نیاز بخش هایی از استان است که در سال های اخیر به واسطه برداشت های بی رویه و خشکسالی های پیاپی در وضعیت بحرانی قرار گرفته است.

پیدایش فروچاله ها به واسطه تامین آب شرب شهرهای بزرگ استان، مردم میناب را در محاصره چاه های عمیق و فرونشست های پی در پی قرار داده که تاکنون موجب مرگ تعداد زیادی از دام ها و صدمات جانی ساکنان شهر و روستاها شده است.

پیشروی پدیده خطرناک نشست زمین در جای جای  میناب  از مرز بحران گذشته چرا که این سونامی زیست محیطی نه تنها تمامی روستاها بلکه مرکز و باند فرودگاه این شهرستان را نیز در برگرفته و هر روز شاهد وقوع فروچاله های وسیع تر بعنوان قتلگاه انسان ها و موجودات هستیم.

درسال ۹۵عده ای از مردم میناب کمپین هزار نامه به نام”در راستای خشکیدن دشت میناب را پایان دهید” را راه اندازی کرده و از معصومه ابتکار خواستند تا نسبت به این فاجعه زیست محیطی یاری گر اهالی این منطقه باشد.

با کمک رسانه ها ابعاد این فاجعه زیست محیطی به گوش مسئولان پایتخت نشین رسانده شد و پای معاون رئیس جمهور در دولت یازدهم را به میناب باز شد پس از آن نیز گروهی از اعضای مجلس و شورای تامین آب از میناب بازدید کردند که تاکنون هیچ خروجی موثری با خود نداشته است.

2

مدیریت نادرست منابع آبی علت ایجاد فروچاله های میناب

احسان کامرانی، استاد تمام دانشگاه هرمزگان با اشاره به وجود فروچاله ها و گالی ها در دشت میناب و غرب استان هرمزگان اظهار کرد: مدیریت نادرست منابع آب و خاک در سال های اخیر از علل پیشروی روز افزون فروچاله ها در شهرستان میناب و سمت غرب استان است.

وی افزود: میزان کم بارش ها و خشکسالی های پی در پی سبب شد تا بدون برنامه مناسبی برداشت از سفره های زیرزمینی صورت گیرد که  نتیجه آن افزایش روز افزون پدیده گالی در استان است.

استاد تمام دانشگاه هرمزگان با اشاره به راهکارهای کنترل پشروی فروچاله ها اظهار کرد: مسئولان استانی و کشوری در سطح خرد و کلان باید نسبت به این معضل زیست محیطی اعتقاد داشته باشندسپس با تدوین و اجرای مدیریت جامع و قاطع نسبت به منابع آب و خاک  از وقوع مخاطرات طبیعی و انسانی این فاجعه زیست محیطی جلوگیری کنند.

کامرانی با بیان اینکه مردم و مسئولان در کنترل و گسترش فروچاله ها نقش بسزایی دارند، خاطرنشان کرد: مردم بعنوان ناظران بیدار جامعه باید از مسئولان مطالبه گری کنند در وهله بعدی مسئولان با اعتقاد قلبی و درک خطرات ناشی از گسترش فروچاله ها سپس با برنامه ریزی جامع، کارآمد، علمی و در نهایت با عزم استانی از گسترش این پدیده زیست محیطی جلوگیری کنند.

3

سفر  نمادین ابتکار زخمی عمیق بر پیکیره دشت میناب

معصومه ابتکار در حاشیه بازدید از فرچاله های میناب با بیان اینکه وضعیت شهرستان میناب نباید این گونه شود ومسئولان برای حل این موضوع چاره اندیشی کنند،گفته بود: این موضوع که پیامدهای ناگواری را در پی خواهد داشت با برنامه ریزی های دقیق مدیریت خواهد شد.

معاون رئیس جمهور در خصوص مطالبه گری مردم وباغداران در خصوص وضعیت نامناسب دشت میناب قول مساعد داده که به همه خواسته ها توجه ورسیدگی شود.

ابتکار در همایش بررسی ابعاد زیست محیطی در همان روز با تاکید بر مدیریت صحیح منابع آبی اظهار کرد: در سیاست های سدسازی باید بازنگری جدی صورت گیرد و ما براساس ملاحظات زیست محیطی احداث ۱۵ سد جدید را در کشور متوقف کردیم و بهره برداری از تعدادی از سدهای دیگر نیز بر این اساس متوقف شد که این امر از الزامات دولت است و در مورد دشت میناب هم این اتفاق خواهد افتاد و این حرکت باید با مطالعات کافی انجام شود.

وی افزود:  تلاش می کنیم در نهایت برنامه ای جامع را برای مدیریت منابع آب و احیای دشت میناب و جلوگیری از روند نگران کننده فعلی داشته باشیم و نگرانی های به حق مردم و کشاورزان را رفع کنیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور افزود: برنامه احیای دشت میناب را به شورای عالی آب را ارائه خواهیم داد تا در دستور کار قرار گیرد تا براساس برنامه زمان بندی و شاخص بندی و بودجه مشخص این برنامه در این شورا تصویب تا مشکلات حل شود.

معصومه ابتکار پس از سفر اول به میناب مجددا در بهمن ۹۵ وارد هرمزگان شد و در این سفر خود را از دیدن فروچاله های میناب بی نصیب نگذاشت اما باز از سوی مسئولان اقدام موثری برای حل این معضل مشاهده نشد تا جایی که استاندار هرمزگان با انعقاد تفاهم نامه همکاری میان استانداری هرمزگان و دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران در اسفندماه ۹۵ درصدد بود که تلاش های خود را برای رفع این مشکل بکار بگیرد.

4

عملکرد ضعیف وزارت نیرو عامل پیشروی فروچاله ها

حجت الاسلام سید مصطفی ذوالقدر، نماینده مردم شرق هرمزگان در دیدار با وزیر نیرو که به بندرعباس سفر کرده بود،گفت: استان هرمزگان از یک منبع غنی آبی برخوردار است که با داشتن آن و مدیریت درست در وزارت نیرو مشکل آب بسیاری از استانهای حاشیه را می تواند تامین کند.

ذوالقدر با انتقاد از عملکرد وزارت نیرو تاکید کرد: وزارت نیرو به جای اینکه با برنامه ریزی دقیق برای حل مشکل بی آبی در استان هرمزگان چاره ای بیندیشد، به دور خود می چرخد.

عضو فراکسیون امید با اشاره به بازدیدهای معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست کشور از دشت میناب بیان کرد: برداشت آب از دشت میناب به قدری بوده است که وضعیت این دشت را فوق بحرانی کرده است و مسئولان نیز وخامت موضوع را درک کرده اند.

وی خاطرنشان کرد: استان هرمزگان سال هاست که مشکل بی آبی دارد اما وزارت نیرو توان حل این مشکل را نداشته و بسیار ضعیف عمل کرده است در صورتی که با احداث آب شیرین کن که هزینه زیادی هم در بر ندارد می تواند مشکل استان را بهبود بخشد.

با این تفاسیر افت سطح آب های زیرزمینی و بالا بودن این بحران در کشور به ویژه هرمزگان بسیاری از زمین های دشت میناب با گسترش فروچاله ها در حال نابودی غیرقابل جبران ناپذیری هستند چنانچه اگر  این رویه  ادامه پیدا کند باید انتظار وقوع فجایع سهمگین تری را کشید.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=431416
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,580 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی