تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز تبلیغات

سیاسی
کد خبر : 488809
تاریخ انتشار:یکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۶| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
روایتی تکان دهنده از قلب محرومیت کشور؛

پیشرفت عمرانی در بستکان معنایی ندارد مردم با آب گل آلود و چارپایان روزگار سر می کنند+تصویر

روستای بستکان در بخش مرکزی شهرستان بشاگرد با وجود زمین های کشاورزی حاصلخیز به دلیل محرومیت به‌ مرور زمان خالی از سکنه شده و اهالی آن با فقر مزمن دست و پنجه نرم می کنند.

پیشرفت عمرانی در بستکان معنایی ندارد مردم با آب گل آلود و چارپایان روزگار سر می کنند+تصویر

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ روستای بستکان در فاصله بیش از ۱۰۰ کیلومتری در بخش مرکزی شهر سردشت بشاگرد یکی از محروم‌ترین روستاهای شرق هرمزگان است که برای رفتن به روستای بستکان باید از روستای کوه حیدر گذشت .

روستای کوه حیدر در فاصله ۶۰ کیلومتری از مرکز شهرستان قرار دارد که ساعت ۶ و ۴۵ صبح  به همراه یک گروه جهادی  از روستای کوه حیدر راهی روستای بستکان شدیم؛ به دلیل بارندگی اخیر راه ارتباطی روستا قطع شده بود و مردم باید با پای پیاده رفت و آمد کنند.

باید برای رسیدن به این روستا از دره و کوه ها می گذشتیم در طول مسیر نخیلات فراوانی دیدیم که براثر خشکسالی بی ثمرو یا خشک شده بودند و در بارندگی اخیر تعداد زیادی هم آب برده بود.

به دلیل مسافت زیاد و طاقت فرسا بودن مسیر امکان حمل وسیله وجود نداشت که اعضای تیم را مجبور به استفاده از آب های رو باز رودخانه کرد که از نظر بهداشتی اصلا مناسب نبود ؛در میان مسیر به قبرستان های تاریخی این روستا برخوردیم که هلال مانند برای دفن مردگان با سنگ تراشیده شده و حتی بدون استفاده از سیمان ساخته شده که معمولا در هر هلالی خانواده ای دفن شده بود.

تپه ها را یکی پس از دیگری از سر گذاشتیم تا اینکه چند خانه ای از دور نمایان شد و اعضای متوجه روستای بستکان شدند که پس  از پنج ساعت پیاده روی طاقت فرسا بلاخره به آبادی رسیدیم.

اهالی روستای بستکان با دیدن تیم جهادی  به استقبالمان آمدند و گوسفندی را قربانی کردند، خانه های اهالی روستا کپری و کاه گلی نشان از عمق محرومیت در این روستا داشت که تمام وسایل زندگی شان را می توان در یک زنبیل جای داد.

این روستا فاقد مسجد و حسینیه بود البته ناگفته نماند حسینیه این روستا حالت کپری بود که بر اثر بارندگی تخریب شده بود  و تنها خدمات دولتی این روستا مدرسه تک کلاسه ای بود که اداره نوسازی برای آنها ساخته بود.

روستای بستکان تا سه ماه پیش فاقد برق بود و اکنون برق این روستا با استفاده از انرژی خورشیدی تامین می شود از این رو ساکنان فقط در حد یک لامپ و پنکه نیاز اهالی را تامین می کرد و وسایلی مانند کولر، یخچال، تلویزیون و….جواب نمی دهد.

این روستا فاقد آنتن دهی تلفن همراه است و اهالی برای برقراری ارتباط باید به ارتفاعات کوه که مسافت زیادی با روستا دارد بروند تا بتوانند یک تماس ساده برقرار کنند.

بیش از ۷۰ خانوار بستکان سال‌های زیادی در این روستا سکونت داشتند که امروز به دلیل نبود امکانات اولیه زندگی، بخش زیادی از ساکنان این روستا مجبور به مهاجرت شدند تا جایی که اکنون ۱۳ خانوار بیشتر در این روستا ساکن نیستند و نبود جاده با توجه به ایجاد مشکلات و سخت کردن رفت و آمد به روستاهای اطراف سالهای متمادی روستای بستکان را خالی از سکنه کرده است.

 

این روستا با توجه به قرار گرفتن در کوهپایه دارای خاکی حاصلخیز و زمین‌های شیبداری برای احداث انواع باغ است و اهالی روستا تمام محصولات زراعی و مصرفی را خود تولید می کنند اما بارندگی اخیر کشاورزی اهالی این روستا را از بین برده است.

عبور چشمه سارهای فراوان از اطراف روستای بستکان این روستای محروم را چشم نوار کرده و با توجه به فقر و محرومیت اهالی روستا هیچ گونه استفاده‌ای از این آب‌های جاری برای کشاورزی نمی‌شود و آبیاری کشاورزی این روستا از دو چاه که در روستا قرار دارد تامین می شود.

نبود حتی یک وسیله نقلیه در روستای بستکان از مهم‌ترین مشکلات این روستا است و اهالی روستا برای تأمین نیازهای اولیه خود مجبورند با پای پیاده یا به وسیله حیوانات چهارپا باید با پای پیاده به روستای برآهنگ که نزدیک ترین روستا به آن که ۲۲ کیلومتر فاصله دارد، بروند و نیازهای ضروری مورد نیاز خود را تامین کنند.

به گفته اهالی روستا امکان ادامه تحصیل با توجه به نبود مدرسه راهنمایی برای دانش آموزان وجود ندارد و بسیاری از دانش آموزان برای ادامه تحصیل خود یا مجبور به مهاجرت شدند یا ترک تحصیل کرده اند.

اسحاق ایرانی، شورای روستای بستکان شهرستان بشاگرد در گفتگویی با اشاره به مشکلات روستا، اظهار کرد: مهم ترین مشکل روستای بستکان نبود جاده است که بعد از هر بارندگی جاده این روستا مسدود می شود و ما باید در تا انتخابات صبر کنیم تا جاده بازگشایی شود.

شورای روستای بستکان بیان کرد: بیش از دو کیلومتر مانده به روستای بستکان هیچ گونه جاده ای وجود ندارد بارها نامه نگاری کرده ایم و مسئولان محترم هم به همه نامه نگاری های ما جواب داده اند اما در عمل چیزی مشاهده نکردیم.

ایرانی با بیان اینکه بیش از شش روز است جاده روستای بستکان مسدود شده اما تاکنون هیچ کاری انجام نشده و اکنون به وسیله حیوانات چهارپا و یا پیاده رفت و آمد می کنیم.

وی ادامه داد: جمعیت روستای بستکان از نظر آماری ۲۷ خانوار که ۱۲۶ نفر را شامل می شود اما اکنون فقط ۱۳ خانوار سکونت دارند که ۴۵ نفر جمعیت دارد و کمبود امکانات اهالی را مجبور به مهاجرت می کند.

شورای روستای بستکان گفت: اگر کسی در این روستا مریض شود یک هفته منتظر می مانیم که خوب شود و اگر نشد بعد به وسیله حیوانات چهارپا به درمانگاه می رسانیم و اگر شرایط آب و هوایی مناسب نبود بیمار فوت می کنند.

ایرانی افزود: روستای بستکان زمین های حاصل خیزی برای کشت انواع محصولات از جمله سیر، گوجه، بادمجان و….دارد و ما همه محصول مورد نیاز زندگی خود را می کاریم اما اکنون بارندگی اخیر زمین های کشاورزی روستا را از بین برده است.

وی با بیان اینکه  روستای بستکان فاقد مسجد و حسینیه است ، تصریح کرد:در گذشته به همت اهای روستا حسینیه کپری در روستا ساخته شد اما علت بارندگی اخیر تخریب شده و اکنون غیر قابل استفاده شده است.

شورای روستای بستکان ادامه داد: در گذشته این روستا فاقد برق بود و اهالی روستا در خاموشی زندگی می کردند اکنون سه ماه است که این روستا با انرژی خورسیدی برق دار شدند و اگر ۴۸ ساعت آفتاب نباشد اهالی روستا باید در خاموشی زندگی کنند.

ایرانی با بیان اینکه بارندگی اخیر تمام تاسیسات آبی روستا را از بین برده است، گفت: اداره مربوطه اکنون جواب اهالی روستا را نمی دهد و حتی یک متر لوله هم به ما ندادند و اکنون در حال جمع آوری پول از اهالی روستا هستیم تا به همت مردم این روستا یک هزار متر لوله خریداری کنیم.

وی بیان کرد: نمی توان به امید مسئولان نشست تا لوله را خربداری کنند چرا که مسئولان فقط موقع انتخابات سروکله شان پیدا می شود.

شورای روستا بستکان با اشاره به بیماری مادر زاد یکی از بچه های اهالی روستا افزود: جای ادرار کیسه بچه باز است و نیاز به عمل دارد اما به دلیل فقر خانواده اش این بچه همچنان با این بیماری دست و پنجه نرم می کند.

ایرانی با بیان اینکه خانه‌های گلی و غیر مقاوم، سکونت را برای مردم روستای بستکان مشکل کرده است، اظهار کرد: در فصل زمستان با توجه به بارندگی فراوان امکان آوار شدن این خانه‌ها وجود دارد.

وی بیان کرد: درآمد برخی مردم این روستای بستکان همان ۴۵ هزار تومان یارانه و گاهی کمک خیرین و نهادهای حمایتی است و درآمدی ثابتی جز این ندارند.

وی با اشاره به فقر و محرومیت روستای بستکان، گفت: روستای بستکان دارای ظرفیت‌های فراوانی است که نیازمند همکاری بیشتر مسئولان برای تامین زیرساخت‌ها ست و نیاز است مسئولان مربوطه با تدابیر لازم شرایط ادامه زندگی و بهبود وضعیت معیشت مردم روستا را فراهم کنند.

برخی از مسئولان معتقدند برای رفع مشکلات روستاهای شهرستان بشاگرد باید با هم در یک جا تجمیع شوند اما عده ای دیگر امنیت، آرامش ، پراکندگی روستاها و تمایل نداشتن اهالی به ترک محل سکونت را از دلایلی می دانند که باید برای ماندگار شدن این جمعیت با تامین امکانات لازم تلاش کرد.

انتهای پیام/

برچسب ها:
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=488809
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها
نظرات بینندگان
تعداد نظرات: بدون نظر
ارسال نظر

  • نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند.
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمايید.
  • توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت یا منفی استفاده فرمایید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی یابد.

یادداشت

گفتگو

بین الملل