پیشرفت جامعه در گرو مطالبه گری مردم و پاسخگویی مسئولان است/نبود برنامه مدون فرهنگی مهمترین مشکل هرمزگان/دشمن برای شبیخون فرهنگی هنر را به خدمت گرفته است

+ پ -
پیشرفت جامعه در گرو مطالبه گری مردم و پاسخگویی مسئولان است/نبود برنامه مدون فرهنگی مهمترین مشکل هرمزگان/دشمن برای شبیخون فرهنگی هنر را به خدمت گرفته است

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر بندرعباس با بیان اینکه پیشرفت جامعه در گرو مطالبه گری مردم و پاسخگویی مسئولان است؛ تصریح کرد:توزیع امکانات فرهنگی عادلانه نیست پیگیری و مطالبه گری در این موضوع نقش داشته باشد و اگر مردم با حقوق شهروندی آشنایی داشته باشند و روحیه مطالبه گری تقویت شود مسئولان بیشتر باید پاسخگو باشند و در پیشرفت جامعه در تمامی ابعاد نقش بسزایی دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛عباس پوریان، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر بندرعباس در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار فرهنگ کده به سیاست های شورای شهر در انجام فعالیت های فرهنگی و هنری اشاره کرد و گفت: برای هماهنگ سازی بیشتر امور فرهنگی جلسات متعددی با سایر ارگان های فرهنگی از قبیل اداره کل ارشاد اسلامی، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و آموزش و پرورش و ….برگزار شده است.

وی در ادامه افزود: از حضرت حجت الاسلام میرزایی مسئول شورای هماهنگی درخواست کرده ایم نسبت به تبیین و تعیین راهکارهای هماهنگ کننده در امور فرهنگی رهنمودهای لازم را مشخص کنند تا از پراکنده کاری و موازی کاری پرهیز شود و برنامه ای مدون شود که هماهنگ تر اقدامات فرهنگی صورت گیرد.
پوریان به یکی دیگر از سیاست های شورای شهر اشاره کرد و گفت: یکی از سیاستهای شورا این بوده است که به جای همایش ها و جلسات فرهنگی متمرکزی که معمولا شرکت کنندگان آن افراد خاص و تکراری و معمولا دعوت شدگان آن مسئولین هستند کار فرهنگی در دل محلات انجام گیرد تا مخاطبین آن متنوع و عموم مردم باشند و به همین دلیل مراسمات به صورت دوره ای در دل محلات برگزار شد.
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر بندرعباس تصریح کرد: با توجه به مهاجرت اقوام مختلف تنوع خرده فرهنگ ها در بندرعباس رفتارهای فرهنگی مردم هم متنوع است به همین جهت باید با برنامه ریزی تمام متولیان فرهنگی برای نهادینه کردن ارزش های دینی و آشنایی نسل امروز با فرهنگ غنی ایرانی اسلامی نیاز است با استفاده از ابزار هنر در تعمیق ارزش های دینی تلاش شود.
وی با بیان اینکه مهم‌ترین نقدی که به استان هرمزگان در بحث فرهنگی و هنری وارد می‌دانم نداشتن برنامه ای مدون و تعیین راهکارهای فرهنگی می باشد؛ افزود: نداشتن برنامه ای مدون و تعیین راهکارهای فرهنگی یکی از مشکلات فرهنگی و هنری استان هرمزگان است که ارگان های مختلف جزیره ای گوشه ای از کار را گرفته اند؛ اما انجام این عمل با استفاده از پژوهش میدانی نبوده و ارزیابی لازم هم از کارها نمی شود.
پوریان با تاکید بر اینکه بدون کسب مشارکت مردم انجام کارها ابتر و نتیجه بخش نیست؛ تصریح کرد:سیاست ما در شورا و شهرداری جلب مشارکت مردم بوده است به همین خاطر چه بسا بسیاری از کارها به دست خود مردم انجام گرفته و شهرداری در کنار آنها بوده است .

وی ادامه داد: برگزاری آیین های مذهبی که به مساجد و هیئات های کمک کرده یا برگزاری برنامه نسیم همدلی که در طول ماه رمضان هر روز در یکی از مساجد محلات با کمک خود آنان انجام می گرفت یا برنامه های مناسبتی مانند هفته وحدت که آن نیز هر شب در یک محله و با کمک جوانان همان محل انجام گرفته است.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر بندرعباس بیان کرد: یکی از نهادهایی که در فعالیت های فرهنگی توانسته مشارکت مردمی را به خوبی کسب کند بسیج محلات است.

وی مهم ترین معضل فرهنگی کشور را شبیخون فرهنگی جهان استکبار دانست و گفت: مهم ترین معضل فرهنگی کشور امروز برگرفته از شبیخون فرهنگی جهان استکباری است که با تمام قوا وارد این جنگ شده است و دامنه گسترده ای دارد صدها کانال ماهواره ای در حال پخش برنامه های متنوع است که برای ذایقه های گوناگون برنامه دارد و با استفاده از ابزار هنر و تکنولوژی وارد شده است .

پوریان در ادامه اضافه کرد: در داخل کشور گسترش فرقه های نو ظهور تبلیغات مسیحیت ، زرتشتی گری ، باستان گرایی و… با تمام ابزار و هزینه کرد زیاد وارد شده و قصد دارد فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی را تغییر دهد که باید با کار عمیق فرهنگی با مقابله با آن پرداخت.
وی افزود: باید توجه داشت که کار فرهنگی یک جزء کوچکی از عملکرد شورای شهر و شهرداری است و تلاش شده تا در این راه قدم های خوبی برداشته شود و امیدوارم مردم اگر در این بخش کوتاهی دیدن با دل بزرگ دریایی خود ببخشند.
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر بندرعباس خاطر نشان کرد: فرهنگ در واقع متاثر از عوامل گوناگونی مانند اقتصاد و اشتغال و… نیز می باشد و در کشور و استان ارگان های گوناگون فرهنگی وجود دارد که اگر همگی با برنامه ریزی دقیق و با تمام توان خود شروع به کار نمایند خیلی از معضلات فرهنگی وجود نداشت.
پوریان بیان کرد: با وجود مقولات مختلف فرهنگی باید در این شرایط فعالیت های فرهنگی اولویت بندی شود و هر کدام با توجه به وزن خودش مورد توجه قرار گیرد و مقولاتی چون ایجاد سرگرمی و نشاط در جوانان و تقویت دینی جامعه شاید از مهمترین مقولات در شرایط کنونی باشد.
وی با بیان اینکه توزیع امکانات فرهنگی عادلانه نیست؛ تصریح کرد: پیگیری و مطالبه گری شاید در این موضوع نقش داشته باشد و اگر مردم با حقوق شهروندی آشنایی داشته باشند و روحیه مطالبه گری تقویت شود مسئولان بیشتر باید پاسخگو باشند و در پیشرفت جامعه در تمامی ابعاد نقش بسزایی دارد.

 

انتهای پیام/ت

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


نشر خبر اول خبر fff