پیشتازی کرونا در مراجعه مردم به بیمارستان‌ها/ افزایش موارد ابتلا و فوت مثبت در هرمزگان

در صورتی سویه های جدید کرونا در کشور بر پیکر مردم جولان می دهند که با افزایش آمار بستری و افراد مبتلا همراه شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ قریب به سه سال است که با ویروسی منحوس با نام های مختلفی همچون کووید۱۹ و کرونا دست و پنجه نرم می کنیم.

خواه یا ناخواه گذر این بلای خانمان سوز به هر یک از افراد جامعه می رسد و این سوغات بشری با توجه به وضعیت جسمانی افراد، از یک بار تا چندین بار تقدیم می شود.

سرعت انتشار کووید۱۹ آن هم با سویه های جدیدش همه را متحیر ساخته است اما کاهش و افزایش متفاوت میزان رعایت پروتکل ها و سهل انگاری هایی که صورت می گیرد باعث وارد آمدن صدمات جبران ناپذیری در جامعه شده است.

از این رو آمارهای رنگارنگ وضعیت کرونایی در نقشه کشورمان گواه بر عدم ثبات شرایط پایدار می باشد که نیازمند عزم جدی مردم در تزریق دوز سوم واکسن و رعایت بیشتر پروتکل های بهداشتی است.

افزایش۵۷ درصدی موارد بستری در بخش‌های مراقبت های ویژه

دکتر فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفت و گو با خبرنگار ما در مقایسه آمار کرونا در دو هفته گذشته اظهار کرد: در هفته‌ای که گذشت ۲۷ درصد موارد بستری ۳۰ درصد موارد فوت و  ۵۷ درصد موارد بستری در بخشهای مراقبت های ویژه افزایش یافت.

نوروزیان با بیان اینکه اکثر موارد فوت به دلیل ویروس دلتا می‌باشد افزود؛ اما در این بین موارد فوت ناشی از ویروس امیکرون نیز وجود داشته است.

وی ادامه داد : در موارد انجام تست و غربالگری ۳۵ درصد و در شناسایی موارد مثبت ۱۵ درصد کاهش داشته ایم اما این کاهش به معنای کاهش واقعی بیماری نیست چرا که مقرر شده بود افراد علامت دار با فرض به ابتلا خود را قرنطینه کنند و دیگر نیازی به انجام تست نمی باشد.

به گفته سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، نکته قابل تأمل این که در هفته ماقبل درصد مثبت شدن تست ۴۵ درصد بود و در هفته قبل به ۵۹ درصد رسید که افزایش درصد مثبت شدن تست یکی از شاخص‌های اصلی نشان دهنده گردش ویروس در جامعه است.

علاوه بر ویروس امیکرون ویروس دلتا نیز در جامعه درحال گردش است

نوروزیان در ادامه گفت افراد باید بسیار مراقب باشند چراکه در حال حاضر علاوه بر ویروس امیکرون ویروس دلتا نیز در جامعه درحال گردش است و در این بین افرادی که واکسن نزده اند و یا واکسیناسیون خود را کامل نکردند و یا افرادی که از دز دوم واکسن آنها بیش از شش ماه گذشته در معرض خطر جدی می باشد.

وی در خصوص توصیه های مربوطه گفت: درصورت علامت دار شدن یک فرد کل افراد خانواده قرنطینه شوند در محل کار و اجتماع از دو ماسک مختلف ( ماسک سه بعدی و ماسک سه لایه جراحی )  همزمان استفاده شود فاصله فیزیکی رعایت و در محیط های سربسته تهویه برقرار باشد.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان بیان کرد: همچنین افراد از رفتن به مکان هایی که مجبورند ماسک خود را در بیاورند مانند رستوران ها و کافی شاپ ها ، عروسی به جد خودداری کنند .

شناورهای مسافربری دریایی از تهویه مناسب برخودار باشند

نوروزیان در خصوص حمل و نقل دریایی نیز گفت: شناورها به شرطی می توانند ۱۰۰ درصد ظرفیت خود مسافر حمل کنند ‌که تهویه مناسب برقرار باشد.

وی با بیان اینکه استعمال دخانیات و استفاده از قلیان در محل‌های عمومی ممنوع و خطرناک است و می تواند باعث انتقال بیماری از فردی به فرد دیگر شود، ابراز کرد: متاسفانه افراد با تصور اشتباه اینکه امیکرون خفیف است دستورالعمل‌های بهداشتی را به خوبی رعایت نمی‌کنند که با توجه به اینکه ویروس دلتا همزمان با امیکرون وجود دارد ممکن است این افراد به ویروس دلتا مبتلا شوند.

نوروزیان با اشاره به اینکه  درست است که ویروس دلتا بسیار خطرناک تر است گفت: اما در مبتلایان به ویروس امیکرون نیز عوارض ریوی و مرگ و میر مشاهده شده است.

شهرستان های استان به رنگ قرمز هستند

 این عضو ستاد ملی مبارزه و پیشگیری از ویروس کرونا در استان هرمزگان اظهار کرد: در حال حاضر اکثر شهرستان های استان به رنگ قرمز هستند و ممکن است کل استان در وضعیت قرمز قرار گیرد ، لذا رعایت دستورلعمل ها بسیار حائز اهمیت است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت:  با توجه به این که ویروس امیکرون به صورت فراگیر کودکان را مبتلا می کند به شدت توصیه می شود که واکسیناسیون کودکان انجام شود، همچنین افراد در زمان واکسیناسیون علامت دار نباشند در صورتی که در خانواده آنها کسی علامت دارد است حداقل دو هفته صبر کند و در صورتی که علامت دار نشد واکسیناسیون خود را انجام دهد و اگر خود فرد علامتدار است حداقل ۴ هفته بعد از شروع علائم، واکسیناسیون را انجام دهد.

انتهای پیام/