تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 594711
تاریخ انتشار:پنجشنبه 16 دی 1400 - 9:19| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
در میزگرد رسانه ای هرمز عنوان شد؛

پیروی از سلوک و منش حضرت فاطمه زهرا(س)روشنایی بخش مسیر زندگی / زهرای مرضیه(س) نماد پاکدامنی و وارستگی برای زنان ایرانی است

کارشناسان دینی و فرهنگی استان هرمزگان ضمن تبیین شخصیت حضرت فاطمه زهرا (س) و نقش وی در دفاع از ولایت، آن حضرت را الگو و سرمشقی برای سایرین معرفی کرده و گفتند: پیروی از سلوک و منش آن بزرگوار، روشنایی بخش مسیر زندگی بوده و دفاع از حریم ولایت مهمترین اصلی که حضرت زهرا(س) به آن پایبند بودند.

پیروی از سلوک و منش حضرت فاطمه زهرا(س)روشنایی بخش مسیر زندگی / زهرای مرضیه(س) نماد پاکدامنی و وارستگی برای زنان ایرانی است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به مناسبت فرا رسیدن سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)، میزگرد رسانه ای هرمز با محوریت ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی و  شخصیتی حضرت زهرا (س)، با حضور حجت‌الاسلام یونس قائدی امام جمعه شهرستان بستک، زیبا حسین زاده فعال فرهنگی و اجتماعیای استان هرمزگان و معصومه هوشمند دبیر جمعیت بانوان فرهیخته عرصه دین استان برگزار شد.

امام جمعه بستک: فاطمه زهرا (س) الگوی حضور اجتماعی – سیاسی زن مسلمان

حجت الاسلام یونس قائدی امام جمعه بستک در گفتگو با خبرنگار ما با تسلیت فرا رسیدن سالروز شهادت بانوی دوعالم دخت گرامی پیامبر اسلام حضرت زهرا (س) وی را صدیقه طاهره ای نامید که در رفتار، قول و عمل صادق و به معنای کامل صدیقه است.

وی به بیان مهمترین ویژگی های شخصیتی حضرت زهرا سلام الله علیها در محیط منزل و جامعه پرداخت و افزود: زهرای مرضیه (س) اگر چه زندگی طولانی نداشت اما عمر کوتاه او سرشار از فضائلی است که بهره مندی از هرکدام از آنها می تواند زیبایی ها را برای زیست انسان رقم بزند که در نتیجه معاد او نیز به سامان شود.

امام جمعه بستک ضمن تبیین شخصیت حضرت فاطمه زهرا (س) و نقش وی در دفاع از ولایت، زهرای مرضیه (س) را الگو و سرمشقی برای سایرین عنوان کرد و افزود: حضرت فاطمه (س) الگوی شایسته زنان مسلمان و اسوه و نماد پاکدامنی و وارستگی برای زنان ایرانی است که پیروی از سلوک و منش آن بزرگوار، روشنایی بخش مسیر زندگی است.

بانون شاغل با تأسی از حضرت زهرا(س) وظایف خود را به درستی ایفا کرده اند

قائدی با اشاره به بعد اجتماعی شخصیت حضرت فاطمه(س) تاکید کرد: بانوان شاغل در ادارات با تأسی از این بعد شخصیتی دخت نبی مکرم اسلام(ص)، علاوه بر وظیفه مادری و مدیریت خانواده، در بخش های مختلف ادارات نقش بسیار موثری را ایفا کرده اند که این مسئله نشان از قدرت، پشتکار و تلاش بانوان در انجام امورات محوله است.

وی همچنین اضافه کرد: یکی از ویژگی‌های مهم حضرت زهرا(س) این است که دائم به فکر دیگران بودند. مال و جان و آبرویشان، همه وجودشان را صرف هدایت بشریت کردند.

امام جمعه بستک ابراز داشت: انتخاب های فاطمه زهرا(س) باعث عظمت شخصیت ایشان شد که خدا ترسی، ایثار، دفاع از ولایت و امامت از جمله انتخاب های فاطمه زهرا(س)بوده است.

قائدی، حضرت زهرا(س) را بهترین الگو و سرمشق برای زنان دانست و گفت: یکی از کارهای زیبای فاطمه زهرا این بود که در تمام امور عدالت را پیاده می‌کردند. از جمله کارهای خانه زیاد بود. بچه‌هایی که پشت سر هم بودند. فضه‌ خادمه خدمتگزار حضرت زهرا (س)بود. تقسیم می‌کردند تا نصف کار را فضه و نصف دیگر را خودشان انجام بدهند.

وی به فلسفه تسبیحات حضرت زهرا(س) اشاره کرد و ادامه داد: زمانی که فضه خادمه نبود. حضرت فاطمه(س) نزد پیغمبر آمدند و تقاضا کردند خدمتگزاری را به ایشان بدهد. پیغمبر خدا فرمودند: فاطمه جان نمی‌خواهی بهتر از خادم چیزی به تو بدهم؟ حضرت امیر اشاره کردند: بگو می‌خواهم. عرض کردند: می‌خواهم. فرمودند: شروع صبح که می‌خواهی مشغول کارهای خانه شوی، تسبیحات اربعه بگو. سپس فرمودند: تسبیحات حضرت زهرا را به بچه‌هایتان هم یاد بدهید. از چیزهایی که ایمان ما را زیاد می‌کند و انسان‌ها را عاقبت بخیر می‌کند.

دفاع از حریم ولایت مهمترین اصولی که حضرت زهرا(س) به آن پایبند بود

زیبا حسین زاده بانوی فعال رسانه ای استان هرمزگان در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: در طول تاریخ انسان ها تلاش کرده اند تا با برترین روش های زندگی را به کار گرفته و مسیر رشد و پیشرفت را برای خود و فرزندانشان همواره سازند.

وی افزود: یکی از مهمترین شیوه های زندگی الگو گیری از انسان های برجسته ای است که به شکل های مختلف در جامعه معرفی شده اند و هر جامعه ای با توجه به شرایط خود از الگوهای خاص و ویژه ای پیروی می کنند.

این بانوی فعال رسانه ای استان هرمزگان گفت: مسلمانان نیز همواره در زندگی از سیره و سلوک پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد(ص) و خانواده گرامی ایشان الگوبرداری کنند. در این میان حضرت زهرا(س) به عنوان یکی از برجسته ترین الگوهای تربیت و تعالی اسلامی در جامعه مسلمانان شناخته شده اند.

حسین زاده ادامه داد: آنچه در تاریخ از سیر و روش زندگی این بانوی گرامی و بزرگ اسلام به رشته تحریر درآمده است نشان از شخصیت بی نظیر و والای ایشان در زندگی خصوصی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی دارد به گونه ای که می تواند انسان را از بدو تولد تا مرگ به راه راست و سرنوشتی بی بدیل در ابعاد مختلف انسانی رهنمون شود. به گونه ای که امام باقر (ع) در خصوص ویژگی های ایشان می فرماید: اطاعت فاطمه(س) بر تمام بندگان الهی از جن و انس، پرندگان و حیوانات، پیامبران و ملائکه واجب است.

وی بیان داشت: با توجه به اینکه اسلام دینی جامع برای بندگان الهی است؛ بی تردید انسان های شایسته و والایی که اسلام به عنوان الگو برای مردم معرفی می کند نیز افرادی هستند که در تمام جوانب دارای ظرفیت های الهی هستند و می توانند موجب ترقی و رشد و تعالی انسان در ابعاد مختلف باشند.

فعال رسانه ای هرمزگان گفت: به گواه تاریخ اهل تشیع و اهل تسنن ، حضرت زهرا(س) اگر چه عمر کوتاهی داشتند اما در ابعاد مختلف اجتماعی و فرهنگی، علمی و سیاسی توانستند به عنوان یک الگوی بی بدیل به جهان اسلام معرفی شوند. بینش توحیدی و ایمان به یگانه آفرینش در لحظه لحظه زندگی حضرت متبلور است و خدامحوری همان چیزی است که تمام زندگی ایشان را پوشانده است و جلوه های بندگی را به روشنی در زندگی حضرت می توان دید.

حسین زاده ابراز داشت: وی در کودکی مادر مهربان خود را از دست می دهد و خود مادرگونه از پدر حمایت می کند و زمانی که به سن بلوغ و ازدواج می رسد محجوب و سربه زیر به سفارش پدر که عزیزترین عزیز زندگیش بود به همسری مردی در می آید خداوند برای وی برگزیده است و پس از ورود به خانه همسر از پدر برای تقسیم وظایف بین وی و همسرشان تقدیر می کند که چه خوب و زیبا این وظایف را تقسیم کرده اند تا حضرت زهرا(س) کمتر در بیرون از خانه بوده و با غیرمحارم روبرو شود.

وی اضافه کرد: حضرت فاطمه زهرا (س) با سن کم دارای فرزند می شود و عشق مادر و همسری را بی محابا و بدون کمترین چشم داشتی نثار خانواده می کند. این بانوی بی نظیر اسلام با وجود اینکه فرزند برترین مخلوق الهی و پیامبر جامعه اسلامی است بی تکلف و در ساده ترین شکل به خانه همسر رفته و در خانه محقر همسر و با کمترین جهیزیه زندگی خود را آغاز می کند. زمانی که به همسری علی(ع) درآمد و به‌خاطر فقر ایشان، مورد سرزنش و طعنه زنان قریش قرار گرفت، بعد از آنکه جریان را به عرض پیامبر(ص) رساند، سر به آسمان بلند کرد و فرمود: رضیتُ بما رضی الله و رسوله؛ راضی شدم به آنچه خدا و رسول خدا(ص) به آن راضی شدند.

حضرت فاطمه (س) ساده و بی آلایش وارد زندگی شد

بانوی فعال رسانه ای هرمزگان در ادامه گفت: حضرت فاطمه (س) ساده و بی آلایش وارد زندگی شده و نقش همسری و سپس مادری را می پذیرد، گندم آسیاب می کند، نان می پزد و از فرزندان خود مراقبت میکند اما نقش همسری ومادری وی را از عبادت، آموزش و سیاست غافل نمی کند. ایشان هیچگاه به سرنوشت اجتماعی خود و خانواده و همچنین رویدادهای جامعه اسلامی بی تفاوت نبوده اند و همواره به عنوان یک زن در فرآیندهای اجتماعی مشارکت می کند.

وی افزود: زندگی سیاسی و آشنائی با الفبای آن را از همان دوران خردسالی آغار کرده و حتی جبهه جنگ و در غزوه‌های متعددی همراه با پیامبر(ص) شرکت می کند و بعد از ازدواج و زندگی مشترک باز هم در جریان زندگی اجتماعی همگام با علی(ع) به پیش می‌رود.

حسین زاده گفت: دفاع از حریم ولایت یکی از مهمترین اصولی است که حضرت زهرا(س) به آن پایبند است و زمانی که باید بسیاری از صحابی از ولایت دفاع می کردند اما سکوت پیشه کرده بودند از حضرت علی (ع) دفاع کرده و در برابر غاصبان ولایت می ایستند.

فعال رسانه ای استان هرمزگان اذعان داشت: حضرت زهرای مرضیه(س) حکومت علی(ع) را همان حکومت پیامبر(ص) و استمرار نبوت و رسالت می‌دانست. و کنار زدن آن بزرگوار را خسارتی بزرگ و روشن می‌شمرد. از اقدام‌های روشنگرانه آن حضرت(س) افشای ماهیت سیاست ستیز با علی(ع) بود، او معتقد بود کسانی که علی(ع) را از صحنه بیرون کرده‌اند، از شدّت عمل او در برابر مخالفان دین و قاطعیتش در مقابل دشمنان اسلام و افزون‌طلبان بیم دارند. ولی حضرت زهرا(س) با کمال شجاعت ماهیت کینه‌توزانه آنان را افشا کرد و ریشه‌های فاسد دشمنی با مولای متقیان علی(ع) را برملا ساخت.

وی گفت: حضرت زهرا(س) همانگونه که در بعد دینی شخصیت بی نظیری داشتند به ابعاد فرهنگی و اجتماعی نیز به تمام معنا انسانی فرهیخته و کامل و مایه افتخار همه زنان مسلمان هستند. امروزه زنان مسلمان و آزاده جهان می توانند با الگو پذیری از روش و سیره این بانوی بزرگ اسلام در ابعاد مختلف فرهنگی، اجتماعی، علمی، سیاسی و خانوادگی، مسیر زندگی خود را به خوبی بیابند.

حسین زاده بیان کرد: حجاب و اخلاق، انسانیت، مردم داری، همسرداری، ادب و احترام، نجابت و پاکی، عبادت، مهربانی و عطوفت، بخشش، … و هر آنچه می تواند نشان از یک انسان الهی باشد در وجود دخت گرامی رسول اکرم (ص) در نهایت و کمال یافت می شود.

حضرت زهرا الگو و اسوه انسان کامل برای همه بشریت است

معصومه هوشمند دبیر جمعیت بانوان فرهیخته استان هرمزگان در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: به گفته پیامبر (ص) حضرت فاطمه زهرا (س)از منظر خداوند آنچنان ارزشمند است که رضای او رضای خداوند و غضب او غضب خداوند است .

وی افزود: در مورد نقش همسری و مادری حضرت زهرا (س)باید گفت زندگی مشترک که حضرت علی(ع) و زهرای مرضیه (س) در خانه ای ساده ولی پر نور و معنویت آغاز شد. ایشان جز رضایت خداوند خواست دیگری نداشت. حضرت علی(ع) درخصوص حضرت زهرا(س) هیچ قدمی برخلاف میل باطنی نداشت و هرگاه به چهره اش نگاه می کردم تمام غصه هایم برطرف می‌شد و دردهایم را فراموش می کردم.

دبیر جمعیت بانوان فرهیخته استان هرمزگان گفت: حضرت زهرا(س) در تربیت فرزندان خود اعم از رسیدگی به آنان بازی مراقبت رشد جسمی و روحی وقت صرف می کرد . نمونه شاخص آن تربیت فرزندی مانند حضرت زینب(س) است که با درک جریان عاشورا از عهده نقش های گوناگون در طی مسیر و جریان اسارت به خوبی برآمد و جامعه را به سمت سلاح و سعادت و حقیقت سوق داد. برای لحظه‌ای، تبلیغ اسلام و رسالت پیام عاشورا را تا پایان زندگی تعطیل نکرد و شجاعانه به افشاگری پرداخت.

حضرت زهرا(س)نقش مادری خود را به درستی ایفا کرد

هوشمند بیان داشت: در فعالیت‌های اجتماعی در طی سالهای زندگی و همسرداری با حضرت علی(ع) با توجه به اینکه ایشان مرتباً در جنگ‌ها حضور داشتند نقش مادری خود را ایفا کرد و علاوه بر رسیدگی به فرزندان و همسر. پرستاری از مجروحان و حضور بر بالین شهدا را نیز عهده دار بود. ایشان بارها برای دفاع از ولایت در پشت پرده خطبه خواند و ار بدعتها، حق کشی ها و فراموش کردن وصیت رسول خدا و جان گرفتن دوباره سنت های جاهلی انتقاد کرد.

وی ابراز داشت: فاطمه زهرا(س) تلاش برای اثبات حق و ولایت علی(ع۴) و مبارزه با انحراف در رهبری امت اسلامی را تکلیف خود می دانست و این نشان از تعهد اجتماعی و حضور در صحنه دفاع از بنیان‌های دینی و مبارزه با بدعت ها و غفلت هاست.

دبیر جمعیت بانوان فرهیخته استان هرمزگان ادامه داد: یکی از مباحث مهم دیگر که باید از شخصیت حضرت زهرا(س) درس گرفت توجه به دو اصل مهم امر به معروف و نهی از منکر است که ویژگی‌های اهل ایمان است. ایشان در تلاش برای اثبات حق و ولایت علی علیه السلام و مبارزه با انحرافات، تمام تلاش خود را به کار گرفت.

هوشمند بیان کرد: با توجه به الگو بودن شخصیت حضرت زهرا(س) بررسی شیوه های عملی امر به معروف و نهی از منکر در سیره و سخن آن حضرت می تواند برای همه بانوان مومن و متعهد راهگشا و درس‌آموز باشد. یکی از نمونه‌های عملی آن حضرت در نهی از منکر اشاره به این گفته ایشان به اسماء بنت عمیس فرمودند: من بسیار زشت می دانم که جنازه زنان را بر روی تابوت می گذارند و بر روی آن پارچه ای می افکنند که حجم بدن او را برای نامحرمان نمایان می‌سازد. اسماء عرضه داشت: ای دختر رسول خدا در سرزمین حبشه؛ برای حمل جنازه ها، تابوتی درست می‌کنند که بدن میت را کاملاً می‌پوشاند آنگاه اسماء با استفاده از چوب های تر و شاخه های نازک درخت شبیه آن تابوت را ساخت حضرت زهرا (س) با خشنودی فرمود چه طرح زیبایی که کاملا بدن زن در آن از دید مردان پوشیده می‌ماند برای من تابوتی همانند این درست کن خداوند تو را از آتش دوزخ دور نگه دارد.

دبیر جمعیت بانوان فرهیخته در عرصه دین استان هرمزگان در پایان تاکید کرد: در واقع اگر در الگوگیری از حضرت زهرا (س) و تأسی به آن حضرت در مسیر درست حرکت کنیم دنیا و آخرت خود را آباد خواهیم کرد.

انتهای پیام/

برچسب ها:
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=594711
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها
نظرات بینندگان
تعداد نظرات: بدون نظر
ارسال نظر

  • نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند.
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمايید.
  • توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت یا منفی استفاده فرمایید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی یابد.

یادداشت

گفتگو

اقتصادی