تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

سیاسی
کد خبر : 440756
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۸| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
یادداشت/

پیامدهای ویرانگر بیکاری و نقش سازنده اشتغال در جامعه

جوانان بخش عمده جمعیت فعال و اثرگذار جامعه ما را تشکیل می دهند که بر اساس آخرین آمار از سوی وزارت کار و امور اجتماعی، چهل درصد جمعیت جوان کشور از بیکاری رنج می برند،این در حالی است که سعادت و خوشبختی یک جامعه و افراد آن، مرهون کار و فعالیت؛ شقاوت و بدبختی آن‌ها بر اثرتنبلی و بیکاری است.

پیامدهای ویرانگر بیکاری و نقش سازنده اشتغال در جامعه

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از بشاگرد نیوز، بیکاری مهمترین معضل جوانان در ایران است که به عنوان دغدغه اصلی خانواده‌ها مورد توجه قرار گرفته است.بنا بر تعریف دفتر بین‌المللی کار، تمام افرادی که در یک روز معیّن در جستجوی شغل هستند اما با وجود داشتن توانایی لازم برای انجام آن، اشتغال نمی یابند بیکار به شمار می روند.و به تعبیر دیگر بیکار کسی است که در جستجوی شغل است و در فنّ و حرفه عادی خود کاری را نمی‌یابد که مزدی از آن به دست آورد.

از سوی دیگر اصطلاح بیکاری را می‌توان در مورد یک صنعت، ماشین و یا کارگر به کار برد اما در زبان محاوره، بیکاری به معنای توقف اجباری کار به دلیل پیدا نکردن شغل یا اخراج از محل کار قبلی، توسط کارگران یا مزد بگیران است.

پیامد های ویرانگر  گسترش بیکاری در میان مردم

بیکاری پیامدهای منفی بسیاری هم از نظر فردی، خانوادگی و اجتماعی در پی دارد که «احساس پوچی و بی ارزشی» یکی از  آن ها است.

فرد بیکاری چه به دلیل فراهم نبودن زمینه کار و یا به خاطر عدم تلاش خود، مورد سرزنش اطرافیان به‌خصوص خانواده قرار می گیرد و باعث بی توجهی اطرافیان نسبت به او می شود، که احساس بی‌ارزشی و عدم اعتماد به نفس در فرد  را تقویت می‌کند.

دیگر پیامد بیکاری، فقر و محرومیت از رفاه و آسایش مادی است که فرد و خانواده را از امکانات لازم برای زندگی محروم می کند.این مسئله به مرور زمان، آرامش روانی خانواده را متزلزل نموده و باعث محرومیت فرزندان از تحصیل و دیگر مزایای زندگی اجتماعی می کند.

خانواده و فرزندان، باطن زندگی خود را با ظاهر زندگی دیگران مقایسه می کنند و با ابراز نارضایتی از وضع موجود به  سمت فروپاشی نظام خانواده نزدیک می شوند.

جامعه‌شناسان علل متعدّدی را برای بزهکاری ذکر کرده‌اند که یکی از آن ها عامل فقر و بیکاری است که باعث می‌شود جوانان برای تأمین زندگی خود مرتکب بزه و فعالیت های نامشروع شوند.تحقیقات  نشان داده است که بیش از۵۰ درصد افرادی که درگیر بزهکاری شده‌اند، افراد بیکار بوده‌اند و یا حداکثر عمر خود را به صورت فصلی کار کرده و مرتب تغییر شغل داده‌اند.

پژوهشگران دریافته اند که رابطه مستقیمی بین اعتیاد و  وضعیت اجتماعی افراد وجود دارد، به‌گونه‌ای که اپیدمی‌های بزرگ اعتیاد و همه‌گیر شدن آن، اغلب در مناطقی روی می‌دهد که عیار بیکاری در آن بالا است.

زمانی که برای افراد مخصوصاً جوانان شغل مناسب و برنامه کاری نباشد، فرد بیکار برای پر کردن اوقات فراغت خود به هر وسیله ای از جمله آلوده شدن به قمار ، فحشا و اعتیاد و… روی می آورد.

پیشرفت جوامع در گرو اشتغال پایدار است

بیکاری یکی از عوامل عقب‌ ماندگی کشور ها است به گونه ای که در میان جوامع مختلف، هرکدام میانگین ساعات کاری در بین آن ها بیشتر باشد موفق تر اند و در رتبه های اقتصادی بالاتری قرار دارند .سعادت و خوشبختی یک جامعه و افراد آن، مرهون کار و فعالیت؛  شقاوت و بدبختی آن‌ها بر اثرتنبلی و بیکاری است.

بیکاری فارغ التحصیلان سال هاست به سوهان روح جوانان و خانواده هایی که با هزاران امید با تحمل سختی های فراوان فرزندانشان را در سال های طولانی روانه مدرسه می کنند تا با وارد شدن به دانشگاه و کسب علم بتوانند آینده خود را رقم زنند، تبدیل شده است.

جوانان تحصیل کرده از یک سو باید نگاه نگران پدر و مادر و زخم و زبان اطرافیان را تحمل کنند و هم درد بی پولی و عدم استقلال را به دوش بکشند.

هجوم جوانان به سمت دانشگاه ها و دریافت مدارکی مبنی بر فارغ التحصیلی که اغلب بدون هیچ گونه بار علمی است باعث شده آمار جوانان جویای کار در کشور بالا رود که این نشانه ضعف این سنگر های مهم در زمینه ارائه آموزش های مفید و کاربردی است.

هیچ مسئولی نمی تواند درد بیکاری یک جوان را درک کند و نمی‌تواند بفهمد وقتی در خانواده‌ای همه نگاه‌ها به جیب و دست ‌های یک نفر  است چه معنی دارد.مسئولانی که به لطف خانه های سازمانی و حقوق های کلان  طعم نداری و فقر را نچشیده اند چگونه می توانند حال سر بر بالین گذاشتن با شکم گرسنه را درک کنند.چگونه می توانند پاسخ عرق سرد شرمندگی بر پیشانی مردی که دست خالی وارد منزل می شود را بدهند در صورتی که اگر از موعد پرداخت حقوق نجومی شان یک روز بگزرد زمین و زمان را به هم می دوزند.

بحران بیکاری و عدم اشتغال جوانان زنگ خطری است که در جامعه ما هر چند صدایش از گذشته به گوش می رسید اما اکنون بلندتر و گوشخراش تر شده است.مردم از سیاست گزاران، برنامه ریزان و کارگزاران انتظار دارندکه به  نخستین و ابتدایی ترین دغدغه های آنان که  تسهیل یافتن شغل  و کار حلال است پاسخ داده شود.

فرهنگ دینی و اسلامی سرشار از احادیث، روایات و توصیه هایی است که بزرگان دینی ما به انجام فعالیت، کار و تلاش حلال سفارش بسیار کرده اند.متاسفانه شرایط جامعه امروزی به نحوی رقم خورده است که نیروی جوان  و تنومند مسلمان باید طلایی ترین و حساس ترین بخش عمر خویش را علیرغم میل باطنی به بطالت و کسالت طی کنند.اگر مسئولین نتوانند این سیل بیکاران را کنترل نمایند در آینده با نسلی سرخورده، بی انگیزه و بدون پشتوانه اقتصادی روبرو خواهیم شد که  دوران کهنسالی بدی را تجربه خواهند کرد.

جوانان بخش عمده جمعیت فعال و اثرگذار جامعه ما را تشکیل می دهند که بر اساس آخرین آمار از سوی وزارت کار و امور اجتماعی، چهل درصد جمعیت جوان کشور از بیکاری رنج می برند.البته طی سالهای اخیر موضوع بیکاری یکی از چالش های اساسی برای حکومت و جامعه بوده است.

هرچند مقام های رسمی همواره از تلاش و برنامه ریزی برای مقابله و کاهش بیکاری در جامعه سخن گفته اند ولی واقعیت این است که تاکنون این تلاش ها و اقدامات دست آورد چشم گیر و اثر گذاری در کاهش و کمرنگ ساختن وضعیت بیکاری در جامعه و در میان جوانان به همراه نداشته است.

حمایت از قشر جوان و توجه به نیازهای نسل جوان به عنوان تاثیر گذارترین قشر سبب ارتقاع شاخص ها در مباحث مختلف می شود و هر چه بیشتر به جوانان بها داده شود از آسیب های وارده بر جامعه کمتر خواهد شد.

بشاگرد، پرچم دار بیکاری  در بین شهرستان های کشور

طبق آخرین گزارشات ارائه شده از سوی فرمانداری شهرستان بشاگرد استان هرمزگان در سال ۱۳۹۴، نرخ بیکاری در این منطقه بیش از ۵۰ درصد می باشد که در  کشور بی سابقه است.با توجه به انتخاب هرمزگان به عنوان قطب اقتصادی کشور و وجود ظرفیت های فراوان در شهرستان بشاگرد این درصد بالای بیکاری غیر قابل توجیح است و نشان  از عدم برنامه ریزی صحیح جهت ایجاد اشتغال در این منطقه دارد.

گردشگری، دامداری، پرورش آبزیان دریایی، گیاهان دارویی، محصولات کشاورزی ۱۰۰ درصد ارگانیک و … نمونه ای از ظرفیت های بکر شهرستان بشاگرد است که انتظار می رود با ارائه آموزش های لازم از سوی  سازمان های مربوطه و ایجاد شغل های پایدار در روستا ها علاوه بر کاهش آمار بیکاری در این منطقه، از مهاجرت مردم  روستا ها به حاشیه شهر ها جلوگیری شود.

به قلم: حجت السلام والمسلمین داریوش حسن زاده فعال سیاسی  و اجتماعی استان هرمزگان

 

انتهای پیام/ح

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=440756
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,210 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل