پیاده روی ۲۲ کیلومتری مردم قشم برای حفظ آیین علم شمشیری
+ پ -
پیاده روی ۲۲ کیلومتری مردم قشم برای حفظ آیین علم شمشیری

مردم مسلمان جزیره قشم این رسم دیرینه را همچنان به عنوان یادگاری از نیاکان خود بر پا می دارند و جمعیت قابل توجهی از خرد و کلان، بی اعتنا به شرایط گرمای هوا، علم شمشیری را در مسیر ۱۱ کیلومتری با پای پیاده طی می کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از پایگاه خبری قشم آزاد ، عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) جزیره قشم با حمل علم منسوب به امام اول شیعیان در هفتمین روز محرم، با نوحه خوانی، سینه زنی و زنجیر زنی، ندای دلنشین یا حسین (ع) را در مسیر ۱۱ کیلومتری مسجد علی ابن ابیطالب (ع) شهر قشم تا روستای حمیری بر فراز جزیره طنین انداز کردند و مردم مومن شهرستان قشم این مسیر ۱۱ کیلومتری را در عصر امروز برای بازگرداندن علم شمشیری به مسجد علی ابن ابیطالب (ع)  بازهم با پای پیاده طی می کنند .

 علم شمشیری آیینی کهن با قدمتی بیش از ۹۰۰ ساله، یادگاری به جا مانده از ساکنان موسوم به حیدرآبادی جزیره ی قشم است که هر سال مردم عزادار این جزیره اعم از شیعه و اهل سنت در دو نوبت (هفتم محرم و ۱۹ رمضان) این علم را با پای پیاده در مسیر ۱۱ کیلومتری شهر قشم تا روستای حمیری جزیره حمل می کنند .

امسال نیز بیش از ۳۰۰ عزادار حسینی شامل زن و مرد، پیر و جوان در هفتمین روز از ماه عزای سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و ۷۲ یار باوفایش از ساعت ۸ صبح با تجمع مقابل مسجد علی ابن ابیطالب (ع) با سردادن اشعار مذهبی و فریادهای یا حسین (ع) علم شمشیری را بر دوش خود حمل کردند .

عزاداران بعد از برگزاری آئین های عزاداری در روستای حمیری و صرف ناهار بعداز ظهر امروز بار دیگر مسیر روستای حمیری را به سمت مسجد علی ابن ابیطالب (ع) در شهر قشم با پای پیاده طی می کنند و بعد از استقبال بی نظیر مردم در شهر قشم علم شمشیری را در جایگاه خود در این مسجد قرار می دهند .

گفته می شود در طول قرون گذشته هیچگونه تغییری در شکل، رنگ و اندازه ی علم شمشیری که بر سر تیغ آن عدد ۱۱۰ که با حساب حروف ابجد نام امیرالمومنین، علی (ع) نقش بسته، ایجاد نشده است .

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff