تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 148084
تاریخ انتشار:سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۳ - ۲۳:۴۰| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

پژوهش یک روند هوشمندانه ،هوشیارانه، برای یافت،باز گرایی وباز نگری پدیده ها،رخداد ها،رفتارها

گروه اجتمایی هرمز به مناسبت هفته پژوهش دریاداشتی به اهمیت این روز پرداخت پژوهش به معنای عام بررسی یا کاوشی سخت کو شانه وبه معنای خاص،تحقیق وتجربه ای جامع با هدف کشف فعالیت ها ی نووتفسیر درست این واقعیت ها- تجدید نظر در نتیجه گیری ها نظریه ها وقوانین پذیرفته شده در پرتو واقعیت های […]

پژوهش یک روند هوشمندانه ،هوشیارانه، برای یافت،باز گرایی وباز نگری پدیده ها،رخداد ها،رفتارها

گروه اجتمایی هرمز به مناسبت هفته پژوهش دریاداشتی به اهمیت این روز پرداخت پژوهش به معنای عام بررسی یا کاوشی سخت کو شانه وبه معنای خاص،تحقیق وتجربه ای جامع با هدف کشف فعالیت ها ی نووتفسیر درست این واقعیت ها- تجدید نظر در نتیجه گیری ها نظریه ها وقوانین پذیرفته شده در پرتو واقعیت های کشف شده وبه کار گیری عملی نتیجه گیری ها ونظریه ها وقوانین جدید است.

هفته پژوهش وفناوری ،هفته ای است که فرصت مناسبی برای توجه وتمرکزروی ابعاد مختلف امر پژوهش وفناوری در کشور فراهم می آورد تا کلیه ذی نفعان ضمن اطلاع از روند ها و وضعیت موجود کشور-برای آینده ،برنامه ریزی واقدامات بهتر ومهم تری را دارد ودستور کار قرار دهند.

 انتخاب ومعرفی بر گزیدگان حوزه پژوهش وفناوری وتحلیل آنها وهم چنین ایجاد فرصت تعا مل بین ذی نفعان این حوزه به شیوه های مختلف نظیربرگزاری نما یشگاه – فن بازار- همایش ملی ومصاحبه های مطبوعاتی ورادیو تلویزیونی فضایی وارد کشور وایجاد به آن دامن می زند.که ضمن ارتقاء،جایگاه پژوهش وفناوری وفعالین در این عرصه بستر سازی مستحکمی را برای ادامه راه تقویت وتوسعه پژوهش وفناوری که ضامن پیشرفت واقعی کشور وایجاد ثروت وامنیت برای مردم است در ابعاد اجتماعی و فرهنگی فراهم نمایند.

 به منظور ستاد برگزاری هفته پژوهش وفناوری ،همه ساله برنا مه های متعددی را با راهکار های ساز مانها ،دانشگاها و موسسات مرتبط با پژوهش وفناوری برگزار می نمایند.پژوهش دارای اهدافی است ازجمله شناسایی توانمندی های پژوهش وفناوری مراکز تحقیقاتی- شناسایی ومعرفی پژوهشگران برتر – امکان تجاری سازی یافته های پژوهش وفناوری- فراهم کردن فضای بین پژوهشگران- برقراری ارتباط مراکز صنعتی وتولیدی با مرکز تحقیقاتی – نهادینه کردن پژوهش در سطح جامعه.

 پژوهش یک روند هوشمندانه ،هوشیارانه،برای یافت بازگرایی وباز نگری پدیده ها ،رخداد ها ، رفتارها وانگاشته هاست .پژوهش همچنین برای استفاده از پدیده های موجود است برای یافتن راهکارهای عملی، فناوری ها به کار می رود.بطور معمول پژوهشگر نتایج پژوهش را در مجله های علمی ارائه می دهد.

 واژه تحقیق اززبان عربی گرفته شده است .درلغت به معنای درست کردن ،رسیدن، بر رسیدن، پژوهش، رسیدگی ،بررسی،مطالعه،حقیقت وواقعیت است(فرهنگ معین)تحقیق از نظر روانشناسی عبارت است از کاربرد روشهای علمی در حل یک مسئله یا پاسخگویی به یک سئوال.جان دیویی در کتاب منطق نظریه تحقیق، چنین تعریف کرده است . تحقیق عبارت است از تغییر کنترل شده یک موقعیت غیر ثابت یا نامعین به موقعیتی که از لحاظ ویژگیها وروابط ،کا ملا معین وثابت است ودر وضعی قرار دارد که عناصر مو قعیت اصلی یا اولی به صورت یک کل متحد تغییر یافته اند.

 تحقیق به عنوان یک پژوهشی ،فعالیتی منظم است که در درست ترین شکل خود واجد دو شرط است.کنترل دقیق ،شرطی که مانع تا ثیر عوامل نا مربوط ومزاحم می شود – نمونه گیری صحیح ،شرطی که یافته های پژوهشی را قابل بسط وتعمیم می سازد. رعایت شرط اولی اعتبار درونی ورعایت شرط دوم،اعتبار بیرونی تحقیق را موجب می شود.هر تحقیق خاصی ممکن است اعتبار درونی یا بیرونی داشته یا نداشته باشد.

 منظور این نیست که در مواردی که اعتبار درونی یا بیرونی در تحقیق اهمیت دارند،می توان فقدان هر یک را نادیده گرفت،بلکه منظور این است که مواردی یافت می شود که یکی از دو مسئله حساس نیست.تعریف تحقیق به موجب اعتبار درونی وبیرونی چهار ترکیب ممکن به وجود می آورد که آنها را اصطلاحا آزمایش ،مطالعه ،زمینه یابی وبررسی می نامیم.

 گفته می شود که تحقیق مجموعه فعالیت هایی است که به منظور حل یک یا چند مسئله یا پاسخ دادن به یک یا چند سئوال انجام می شود.

کارل لستروسکی(۱۹۶۷)این فعالیت ها را به هشت مرحله به شرح زیر تقسیم کرده است ۱-تدوین مسئله به صورتی که قابل آزمودن باشد.۲-مطالعه منابع مربوط به موضوع مورد تحقیق. ۳ – انتخاب طرح تحقیقی مناسب.۴- تعیین وتعریف جامعه وانتخاب نمونه ای به اندازه مناسب. ۵- تجزیه وتحلیل اطلاعات جمع آوری شده. ۷- تفسیر اطلاعات به دست آمده و بحث ونتیجه گیری در باره آنها ۸- تهیه گزارش تحقیق.

برچسب ها:
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=148084
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,481 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی