پيش بيني برداشت ۵ هزار تن خرما از نخلستان های بستک
+ پ -
پیش بینی برداشت ۵ هزار تن خرما از نخلستان های بستک

مدیر جهاد کشاورزی بستک با بیان اینکه روش های جدید جانشین برداشت سنتی محصولات خرمایی شده است افزود: برای امسال برداشت پنج هزار تن خرما از نخلستانهای بستک پیش بینی می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ، شهرام کریم‌ زادگان مدیر جهاد کشاورزی بستک در گفتگو با خبرنگار جهانگیریه گفت : نخلستان‌های شهرستان بستک از تنوع ارقام محصول برخوردار هستند، که دو رقم «خنیزی» و «بیشی» جزو ارقامی هستند که زود‌تر وارد بازار مصرف می‌شوند .

 

وی با اشاره به وجود کارگاه‌های بسته‌بندی خرما در شهرستان گفت: دو نوع از خرماهای خصاب و هلالی از سری ارقام دیر رس خرمای شهرستان هستند، که در کارگاه‌های خانگی فرآوری خرما به مشتقات زیادی تبدیل می‌شوند و با بسته‌بندی‌های متفاوت روانه بازار مصرف داخلی و کشورهای حوزه خلیج فارس می‌شوند.

 

مدیر جهاد کشاوری بستک خاطر نشان کرد : آشنایی کشاورزان با روش‌های جدید فرآوری و بسته‌بندی خرما باعث شده ارزش افزوده این محصول در شهرستان دچار تغییرات جدی شود به گونه‌ای که این شهرستان از خام فروشی به صورت سنتی محصول فاصله گرفته و بسته‌بندی‌های جدید و تبدیل آن به مشتقات مورد نیاز مردم از قبیل دوشاب و افزودن کنجد و… علاقمندان به این محصولات را به خود جلب کرده است.

 

کریم‌زادگان سطح زیر کشت نخلستان در بستک را یک هزار و ۸۲۰ هکتار دانست و گفت: رطب و خرمای شهرستان از نیمه اول تیرماه با محصولات زودرس آغاز می‌شود و تا پایان دیماه ادامه خواهد یافت که در این مدت کشاورزان شهرستان در گروه‌های کوچک و بزرگ در فرآوری و بسته‌بندی محصولات نقشی فعال دارند.

 

انتهای پیام /س

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff