تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 367330
تاریخ انتشار:یکشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۰| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
قفل بی تدبیربرجان ساحل نشیان خلیج فارس؛

پوچ،تنها سهم بومیان هرمزگان از توسعه فعالیت های اقتصادی

مردم ساحل نشین هرمزگان که سالیان سال رزق و روزی خود را از راه دریا به دست می آوردنددر سالهای اخیر و به لطف القاب دهان پرکنی مانند قطب اقتصاد کشور هر روز محروم تر از پیش روزشان را سپری می کنند.

پوچ،تنها سهم بومیان هرمزگان از توسعه فعالیت های اقتصادی

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛جایگاه دریا با زندگی مردم هرمزگان پیوند دیرینه دارد، نقش بی بدیل سواحل و بنادر خلیج  فارس در تجارت های بین المللی و اقتصاد جهانی از گذشته مورد توجه بازرگانان و فعالان اقتصادی گوشه کنار دنیا بوده که ان امر موجب گسترش فرهنگ غنی دریامحور در زندگی مردم هرمزگان شود.

انس مردم خلیج با دریا موجب شکل گیری آیین ها، آداب و رسوم، جشن ها و سنّت های شده که به محوریت دریا بناشود از سوی دیگر برخی احادیت و روایات از ائمه و معصومین در خصوص دریا موجب تقدس بیش از بیش آن در زندگی ساحل نشینان شده است.

النَّظَرُ فى ثَلاثَهِ أشیاءَ عِبادَهٌ: النَّظَرُ فى وَجهِ الوالِدَینِ، وَ فِى المُصحَفِ، وَ فِى البَحرِ. ۱نگاه کردن به سه چیز ، عبادت است : نگاه کردن به صورت پدر و مادر ، به قرآن ، و به دریا

براین اساس بسیاری از عناصر فرهنگی مردم جنوب الهام گرفته از  دریا و سازواره‌های آن است این امر موجب می شود که ساحل نشینان که شغل آباو اجدادیشان صیادی بوده ساعاتی از روز خود را در کنار دریا بگذرانند حتی افراد کهنسال که دیگر توانی برای کردن ندارند با نظاره به دریا و تن به آب زدن سلامت خود را بیمه کنند.

به گستره نوار ساحلی شهر بندرعباس که در سال های اخیر به لطف شهرسازی ساحلی باقی نمانده و با خیابان کشی در کنار ساحل و انباشت تخته سنگ های غول پیکر که حکم موج شکن را دارند اکثر ساکنان محلات این منطقه صیادان تشکیل می دهند که روزیشان را به لطف دریا تامین می کنند اما در سالهای اخیر معیشت صیادان بومی تحت تاثیر قوانین اداره شیلات رونق خود را از دست داده و مردانی که تورهای صیادیشان را به امید صید ماهی پهن می کنند هر روز خالی تر و تهی تر از گذشته به خانه بازمی گردند.

در سالهای اخیر کشتی های خارجی که برای تجارت وارد آبهای خلیج فارس شده اند  باعث نابودی و تخریب ذخائر آبزیان دریایی ونابودی ادوات صید و صیادی صیادان بومی  شده است.

روش صید این کشتی های خارجی که ترال است موجب نابودی همه ذخائر آبزیان معقول و غیر معقول شده و دیگر هیچ نوع آبزی در این دریا نمی تواند یافت به طوری که با روش صید محاصره ای باعث از بین رفتن آبزیان ریز و درشت شده است.

با صید  بی رویه ترال  بوسیله صیادان غیر مجاز و غیر بومی سطح دریا کاملا از ذخائر آبزیانی همانند زمینی صاف نابود می شود که این وضعیت باعث خسارت ها و نگرانی هایی هم برای اقشار صیادان و غیر صیاد و ساحل نشینان شده که این تنها بخشی از آثاری است که ساحل نشینان را تحت شعاع قرار داده است.

فواد،جوان سیاه چرده بندری در گفتگو با خبرنگار هرمز با اشاره به سیاست های غلط مسئولان اجرایی در شهر می گوید:از کودکی روزمان را با دریا آغاز می کردیم و تمام تفریح و سرگرمی من و دوستانم در ساحل بود اما در سالهای اخیر به بهانه ایجاد موج شکن و یا ساخت بلوار ساحلی ساحل را از مردم دریغ کردند و کودکان امکان بازی در کنار دریا را ندارند.

وی افزود: هرکجای ساحل نیز که حجم سنگ های موج شکن کمتر باشد لوله های بزرگ فاضلاب مشاهده می شود که در حال دپو پسماند ها به دریا می باشند.

این جوان که شغل آبا و اجدادیش ماهیگیری است، می گوید: سازمان شیلات با قوانین خود امکان صید را از بومیان گرفته و در صورت پیگیری مراحل آن با هزینه های گزافی روبرو می شویم که در توان صیادان نمی باشد.

وی ادامه داد: با صید های گسترده کشتی های تجاری در دریا دست رنج صیادان خرده پا روز به روز کمتر از پیش می شود به نحوی که کفاف تامین سوخت قایق هایمان را نمی دهد.

احمد مرادی، نماینده مردم هرمزگان در مجلس با بیان اینکه باید برای استان فکری جدی کنیم، گفت:نگران این هستیم که استان از دست برود و چندسال دیگر غریبانه در استان زندگی کنیم.

مرادی افزود:  صید فانوس ماهی که زمینه ای مساعد برای اشتغال است و پرورش ماهی در قفس زمینه های اشتغال را ایجاد می کند و این سهم ۱۰۰درصد در اختیار غیر بومیها است و این فرصتی که باید بدست بومیان بدهند و به نوعی سرمایه گذاری کنیم که فرصتها را بومی سازی کنیم.

وی تصریح کرد: کشتی‌های صیادی صنعتی بایستی جمع‌آوری شوند تا بومیان منطقه بتوانند بهتر صید کنند چراکه این کشتی‌های عظیم‌الجثه مخل اشتغال بومیان است.

رشد روز افزون قلیان و قلیان کشی در میان اقشار جامعه که سال های اخیر به عنوان سونامی سرطانی می شود جای خود را در سواحل بندرعباس باز کرده و با وجود واکنش ها و اظهارات مسئولان و متولیان امر بهداشت و درمان شاهد افزایش قارچ گونه این غده سرطانی در سواحل می باشیم.

ساحل که در فرهنگ جنوب حکم زیارتگاه و عبادت را داشته اکنون در سایه بی توجهی متولیان شهری به پاتوقی برای سودجویانی تبدیل شده یک واقعیت تلخ اجتماعی است که فارغ از سلامت خود و جامعه جوانان و نوجوانان را به این ماده سمی گرفتار می کنند.

متاسفانه  این روزها سواحل و اهمیت دریا در زندگی ساحل نشینان به دلیل رها شدن از قید و بندهای نظارت دلسوزانه جایگاه خود را از دست داده و این نه تنها اشاعه دهنده فرهنگ سنتی و مکانی برای تفریح و آرامش خانواده ها نیستن بلکه خود به نماد بی‌هویتی و بی‌فرهنگی تبدیل شده‌ است.

استفاده از قلیان ها در هرمزگان سابقه دیرینه دارد و مصرف این ماده دخانی در مراسمات و جشن ها مرسوم است همچنین قلیان معیار پذیرایی در مراسمات محسوب می شود.

مصرف قلیان و تنباکو در خانواده های هرمزگانی باعث کاهش سن مصرف این ماده دخانی شده و مقدمه ای برای گرایش جوانان و نوجوانان به سایر محصولات دخانی می باشد.

استعمال قلیان در اماکن عمومی، پارک ها، رستوران ها معضلی برای سلامت جامعه محسوب می شود و افزایش سرانه مصرف قلیان زنگ خطری برای سلامت جامعه است و برخلاف گذشته  قلیان های جدید با تنباکوهای صنعتی جای سنتی ها را گرفته و خیل جوانان اعمم از زن و مرد را شامل می شود.

پایین آمدن سن مصرف قلیان به دلیل دسترسی آسان است که با رها شدن جامعه و عدم نظارت دولت شاهد افزایش مصرف زیانبار آن می باشیم  در حالی که با جایگزین  شدن فعالیت ها و تفریحات متنوع و بازگشت به سنن می توان مانع از بروز بحران شد.

جاسم دیگر جوان بندری در گفتگو با خبرنگار هرمز می گوید: ساحل مقدس و پاک است اما در سال های اخیر به پاتوقی برای جوانان علاف تبدیل شده که با ماشین های لوکس خود به مزاحمت برای خانواده ها می پردازند که این موضوع معضلی برای خانواده ها ست.

وی ادامه می دهد: سرتاسر نوار ساحلی که جایی برای اقامت است شاهد پاتوق قلیان فروش ها هستیم که برخی از آنان علاوه بر عرضه قلیان مواد مخدر نیز به دست جوانان می دهد که متاسفانه از چشم مسئولان دور مانده است.

جاسم می گوید:ساحل بندر دیگر جایی برای تفریح و سرگرمی خانواده ها و کودکان ندارد، از یک سو ورود فاضلاب به دریا موجب آلودگی شده و از سوی دیگر عرضه بی حدو حصر قلیان های سمی جای هوای پای و شمیم دریا را گرفته است.

ممنوعیت استفاده از قلیان در سال ۷۱ جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات، ممنوعیت استعمال قلیان را به هیات وزیران، ریاست جمهوری و مجلس ارائه داد که از این سال تا سال ۷۶ مصوبه مجموعه هیات دولت و مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفت و براساس آن استعمال سیگار و مواد دخانی در اماکن عمومی ممنوع اعلام شد اما  این قانون تنها بر روی کاغذ ماند و در سالهای اخیر علاوه بر اینکه هیچ اقدامی برای اجرای آن انجام نشد بلکه شاهد رشد بی حد و حصر قلیان فروشی ها رداماکن  عمومی هستیم.

حسین رنجبر، معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس اوایل مرداد ماه سال جاری از جمع‌آوری قلیون از سطح ساحل همواره با محوریت فرمانداری بندرعباس و با همکاری سایر دستگاه‌های اجرایی استان از جمله مرکز بهداشت، اماکن نیروی انتظامی و شهرداری خبر داد که این طرح نیز به جایی نرسید و عرضه قلیان تومور وار در حال رشد است.

مردم ساحل نشین هرمزگان که سالیان سال رزق و روزی خود را از راه دریا به دست می آوردند و دریا نماد مادری مهربان و دلسوز برای مردم آفتاب سوخته این دیار می باشد در سالهای اخیر و به لطف القاب دهان پرکنی مانند قطب اقتصاد کشور ،پایتخت تجاری و دروازه طلایی تجارت جهانی هر روز محروم تر از پیش روزشان را سپری می کنند.

مردمی که تنها دلخوشیشان لطف و مهر دریا بوده این روزها غریبانه به امواجی که بیگانه به ساحل می کوبد نظاره می کنند چرا که سهم مردم این دیار از دریا فقط آلودگی و زباله است که مانند غم از دست دادن عزیز بر دل بومیان سنگینی می کند.

 

انتهای پیام/م

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=367330
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,469 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی