پهلودهی ۱۰ کشتی حامل کالای اساسی در بندر شهید رجایی/ تخلیه نزدیک به ۴۰۰ هزار تن گندم در اولین ماه سال

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: در فروردین ماه امسال ۱۰ فروند کشتی حامل انواع کالای اساسی در بندر شهید رجایی پهلودهی شده که از این تعداد شش کشتی شامل محصول استراتژیک گندم است.

علی‌رضا محمدی کرجی‌ران مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی هرمز در تشریح میزان واردات، تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی(غیرکانتینری) به بندر شهید رجایی در سال جاری اظهار کرد: از ابتدای فروردین امسال تاکنون، ۱۰ فروند کشتی حامل ۵۹۸ هزارو ۹۰۱ تن انواع کالای اساسی در بندر شهید رجایی پهلودهی شده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۶۲ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به میزان واردات گندم به عنوان یک محصول استراتژیک بیان کرد: از ۱۰ کشتی پهلودهی شده در بندر شهید رجایی، شش کشتی حامل ۳۹۶ هزارو ۳۱۸ تن گندم بوده که ۲ فروند از این شناورها هم اکنون درحال تخلیه گندم‌های وارداتی خود هستند.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی، عمده کالاهای اساسی وارد شده را علاوه برگندم،روغن، ذرت و کود اعلام کرد و گفت: طی این مدت ۹۸ هزار و ۶۸۳ تن کود، ۷۱ هزارو ۵۰۰ تن ذرت و نیز ۳۲هزار و ۴۰۰ تن روغن وارد بندر شهید رجایی شده‌اند.

به گفته محمدی کرجی‌ران، در حال حاضر نیز ۳ فروند کشتی در مجموع حامل ۱۶۲ هزارو ۲۱۱ تن گندم و برنج در لنگرگاه بندرعباس درحال طی نمودن فرآیند اسنادی خود هستند .

گفتنی است، کالاهای اساسی در تعریف عمومی مشمول کالای ضروری است، به تعبیری برخی کالاها مانند سوخت(بنزین وگاز)، گندم، برنج، روغن نباتی، گوشت قرمز، جو وذرت به دلیل قرار گرفتن در سبد مصرفی و تأثیر آن بر روی بازار عرضه و تقاضا با نام کالای اساسی معرفی می‌شود.

انتهای پیام/