پنج باب خانه بهداشت روستایی با مشارکت خیرین در سیریک در حال احداث است
+ پ -
پنج باب خانه بهداشت روستایی با مشارکت خیرین در سیریک در حال احداث است

تعداد ۵ باب خانه بهداشت روستایی خیری در شهرستان سیریک با مشارکت کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) شهرستان و دانشگاه علوم پزشکی با اعتبار بالغ بر ۵ میلیارد ریال در حال ساخت می باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از آذینی ، دکتر حسن موحدی افزود: از مجموعه ۵ باب خانه بهداشت سه واحد آنها در روستاهای دودر ، خرگوشی و سیکوئی آماده بهره برداری و ۲ واحد آنها نیز در روستاهای میشی و کردر تا دو ماه آینده آماده بهره برداری خواهند شد.
این مسئول تصریح نمود: هر کدام از این خانه بهداشت های روستایی در زمینی به مساحت ۵۰۰ مترمربع و با زیر بنای ۹۰ متر مربعی برای خدمات رسانی در زمینه بهداشت و درمان روستاها ساخته شده است.
وی اضافه کرد: شهرستان نکا دارای ۵۹ هزار نفر جمعیت روستایی است که این رقم ۵۴ درصد جمعیت شهرستان نکا را تشکیل میدهد و برای ایجاد سلامت در این روستاها با تمام توان وارد شده‌ایم.
دکتر موحدی گفت : خانواده و مدرسه، که بیش از دو سوم هدف های آموزشی بهداشت عمومی را در خود دارد مناسبترین و بارورترین عرصه های این فعالیت می باشند و اگر آموزش های خانه بهداشت در این عرصه ها بخصوص در مدرسه، موفقیت آمیز باشد، معلمان در مدرسه و کودکان در خانه تداوم بخش مفاهیم مورد نظر خواهند بود.
وی با بیان اینکه پیشگیری همیشه بهتر از درمان می باشد و هدف اصلی از اجرای طرح تحول دولت ایجاد امنیت و سلامت بعنوان مهمترین آیتم یهداشت و درمان در جامعه محسوب می شود اظهار داشت: هدف از گسترش و ایجاد خانه های بهداشتی در روستاها برای همین مبناست تا بهورزان با انجام وظایف خود به افزایش بهداشت و سلامت مردم در جامعه کمک نمایند.
دکتر موحدی اذعان داشت: با احداث خانه های بهداشت در روستا بهورزان بعنوان متولیان بهداشت روستایی وظایف مهم مراقبت از کودکان ۸-۰ سال ،مراقبت از زنان باردار ،بازدید از منازل یا اماکن عمومی ،تشکیل گروههای داوطلب و شوراهای محلی بهداشت ،آموزش بهداشت عمومی ،همکاری با دانشجویان اعزامی،بازتوانی و کمک به معلولان،فوریت ها،پانسمان،تزریقات،بیماریابی،بهداشت محیط و بهداشت عمومی روستا،بهداشت دهان و دندان،مراقبت از دانش آموزان ، بهداشت مدارس،آموزش و مراقبت های تغذیه ای،تنظیم خانواده،سرشماری سالانه و ثبت اطلاعات را از مهمترین وظایف بهورزان در خانه های بهداشت برشمرد.
موحدی با تاکید به اینکه که خدمات بهورزان در خانه های بهداشت نقش مهمی در حوزه سلامت برخوردار است یاد آورشد: اگر امروز شاهد حذف برخی از بیماری های عفونی ، کاهش میزان مرگ و میر کودکان و مادران در روستاها می باشیم قطعا یکی از علت های اصلی آن وجود خانه های بهداشت با نیروهای خدوم با نام بهورز می باشد که در محیطی کاملاً مناسب و استاندارد به خدمت بهداشتی و درمانی به مردم روستاها کمک می کنند.

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff