پنجاه كندوي عسل يك زنبور دار بستكي از بين رفت
+ پ -
پنجاه کندوی عسل یک زنبور دار بستکی از بین رفت

یکی از تولید کنندگان موفق عسل در شهرستان بستک گفت: در گذشته مسئولین امر دارو و غذای زنبور را در اختیار زنبور داران قرار می دادند که در حال حاضر گاهی دارو برای خرید هم وجود ندارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از جهانگیریه ، وحید روحی زادگان زنبوردار بستکی طی گفتگو با خبرنگار جهانگیریه گفت : زنبورداری در شهرستان بستک بدلیل اقلیم خاص و وضعیت آب و هوایی فصلی است و زنبوردارها از اوایل مهر تا فروردین در این شهرستان می آیند و شش ماهه دوم سال هم به استان فارس کوچ می کنند .

 

وی افزود : در این شهرستان بدلیل وجود کنارهای زیاد و ارزش بالای عسل کنار موجب کوچ زنبورداران به این مناطق می شود که در سال های اخیر بدلیل خشکسالی عسل بدست آمده مقدار کمتری شده اما با این حال نیز مقرون به صرفه می باشد .

 

آقای روحی زادگان گفت : تعداد کندوهای اینجانب ۳۵۰ کندو می باشد که بدلیل نبود داروی کنه ۵۰ تا از این کندو ها از بین رفت ، بیماری کنه از بیماری های شایع در کندو داری است که قیمت بالایی دارد و خرید آن برای کندو دارها دشوار است ، در گذشته مسئولین امر این دارو را در اختیار ما قرار می دادند اما در سالهای اخیر این اقدام صورت نپذیرفته که خسارت های جبران ناپذیری را برای ما وارد نموده است ، گاهی برای خرید هم این دارو در بازار یافت نمی شود و وجود داروهای تقلبی چینی به مشکلات ما افزوده است .

 

این زنبوردار بستکی در ادامه افزود : بازار فروش این محصول هم مشکلاتی دارد و عدم وجود صنایع تبدیلی و خریداران عسل طبیعی را از ما با قیمت عسل معمولی تغذیه ای یکسان می خرند و این مورد به دلیل عدم شناخت  تمایز این دو عسل از یکدیگر است در حالی که عسل طبیعی با دشواری بیشتر تهیه شده و از ارزش غذایی بالاتری برخوردار است .

 

وی افزود حدود ده سال پیش داروی رایگان در اختیار ما قرار می گرفت و در اوایل انقلاب حتی شکر را به ما می دادند اما در سال های اخیر هیچ گونه کمک دولتی در اختیار ما قرار نگرفته است ، اساسا در نزد مسئولین زنبور داری یک شغل واقعی بحساب نمی آید بلکه به چشم یک شغل تفننی نگاه می شود در حالی که زنبور داری برای محیط زیست نیز اثرات مثیتی دارد که نیاز دارد به آن اهمیت بیشتری داده شود.

 

3 4

 

انتهای پیام/س

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff