تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 528314
تاریخ انتشار:یکشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۹| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
حکایت کارگرانی که دخلشان به خرجشان نمی رسد؛

پناه کارگران فصلی از چاله بیکاری به چاه مهاجرت و آوارگی!

استان هرمزگان به عنوان شاه راه اقتصادی کشور، اصلی ترین میزبان کارگران فصلی در نیمه دوم سال است که افراد جویای کار با سفر به این استان از چاله بیکاری به چاه آوراگی خواهند افتاد.

پناه کارگران فصلی از چاله بیکاری به چاه مهاجرت و آوارگی!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ استان هرمزگان به واسطه بهره وری از نعمت دریای خلیج فارس ،جزایر متعدد، پالایشگاه های بزرگ، معادن، کارخانه ها و شرکت های بین المللی تبدیل به قطب اقتصادی کشور شده است.

اقتصاد پویای هرمزگان، سالانه خیل عظیم سرمایه گزاران و افراد جویای کار را از سرتاسر کشور و حتی دنیا را به خود جذب می کند که آن را تبدیل به شاه راه اقتصادی ایران کرده است.

هرمزگان، اصلی ترین میزبان کارگران فصلی در نیمه دوم سال

داشتن فرصت های شغلی و هوای مطلبوب بهاری هرمزگان در زمستان های سرد کشور در حالی که سراسر کشور را یخ و کولاک فرا گرفته، این استان را تبدیل به بهشت کارگران فصلی در نیمه دوم سال کرده است.

هر ساله با شروع فصل زمستان و نبود شغل در استان های دیگر، موج عظیم کارگران جویای کار، روزانه یا حتی  برای چند ماه وارد هرمزگان و به خصوص شهرستان بندرعباس می شوند.

این کارگران که عمدتا از قشر های ضعیف و آسیب پذیر کشور هستند، برای کسب روزی از چاله بیکاری به چاه مهاجرت و آوارگی افتاده که هر سرنوشتی را برای به دست آوردن لقمه ای نان حلال در ذهن خود متجسم می شوند.

پارک و پیاده رو ها در قرق کارگران فصلی

در پایتخت اقتصادی کشور کارگران فصلی که بی خانمان هستند در مراکز پر تردد شهر اتراق می کنند و پیاده روها و پارک ها را مامنی امن برای استراحت خود می دانند که این امر موج نارضایتی شهروندان بندرعباسی را به ارمغان آورده است.

بیشتر کارگران فصلی که از استان های همجوار هرمزگان به این شهر سفر می کنند بنا بر نظر مسئولان استان درگیر به اعتیاد بوده که این موضوع خود آمار معتادان متجاهر در هرمزگان را در نیمه دوم سال بالا برده است و این امر زنگ خطری برای شهروندان خون گرم جنوب به شمار می رود.

طبق گفته های سردار مؤمنی، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدرکشور در جمع خبرنگاران، که در روز های گذشته به این استان سفر کرده بود، هرمزگان مقصد اصلی کارگران فصلی و معتادین متهاجر در نیمه دوم سال است.

نبود محل اسکان، اصلی ترین دغدغه کارگران فصلی

نداشتن کمپ و محل اسکان مناسب اصلی ترین مشکل این مهمان های ناخوانده است که در گوشه و کناری از شهر پناه گرفته و به دلیل داشتن برخی از آسیب ها و سوابق مانند مشکلات اخلاقی، اعتیاد و یا قضایی، شهروندان روی چندان خوشی به آن ها نشان نمی دهند.

با توجه به جنبه توریستی هرمزگان و ورود خیل عظیم گردشگران از داخل و خارج کشور در نیمه دوم سال، همزمان با کارگران فصلی به این استان، چهره شهر هم تحت تأثیر آن قرار گرفته که این موضوع تبدیل به معظلی برای دستگاه های مدیریت شهری شده است.

ایجاد مکانی برای اسکان این قشر زحمت کش، سال هاست صرفا سوژه ای برای جلسات بی ثمر خانه کارگر، شهرداری، راه و شهر سازی و سایر دستگاه های مرتبط مانده و تا کنون بی نتیجه بوده است.

آشفته بازار کاسبی کارگران فصلی

روال کاریابی کارگران مهاجر چندان پیچیده نبوده و این افراد قبل از طلوع آفتاب تا غروب آن در کنار میادین و خیابان های شهر در انتظار کارفرمایانی که برای به کارگیری آن ها به محل تجمعشان رفته حضور دارند.

کارفرمایان برای انجام امورات خود به محل های تجمع کارگران رفته که با هجوم کارگران، هر کدام که زودتر خود را به آن خودرو برساند، موفق شده آن روز، کاری را برای خود دست و پا کند.

این بی نظمی و آشفتگی باعث می شود افراد بدون در نظر گرفتن تخصص و هر چند روز یک بار به کار گمارده شوند و حقوق کارگران به راحتی مورد بی توجهی قرار گیرد.

ساماندهی کارگران فصلی و معرفی عادلانه آن ها به کارفرمایان

یکی از راه کار های موجود برای ساماندهی کارگران فصلی، تجمیع آن ها زیر نظر ادارت مربوطه نظیر خانه کارگر، نظام مهندسی، شهرداری و آموزش نکات تخصصی به آن ها توسط سازمان فنی و حرفه ای و سپس معرفی عادلانه آن ها به کارفرما است.

برخی از کارفرمایان با سؤاستفاده از وضعیت آشفته این کارگران به راحتی حقوق آن ها را پایمال کرده و کارگران هم توانی برای احقاق حقوق خود ندارند.

از چاله بیکاری به چاه مهاجرت

جمعه ناروئی، یکی از کارگران فصلی در گفتگو با خبرنگار هرمز، با اشاره به حضور چند ماهه اش در هرمزگان، اظهار کرد: بیش از پنج ماه است که از کهنوج به بندرعباس برای کار سفر کرده ام.

وی افزود: تنها دلیل مهاجرت ما بیکاری و نبود اشتغال در شهر و استان خودمان است و ما مجبوریم هرکجا که کاری باشد سفر کنیم.

این کارگر فصلی با اشاره به مستعد بودن هرمزگان برای پذیرش کارگران فصلی، گفت: در روستا و شهرها شغلی وجود ندارد و حتی کشاورزی کردن هم دیگر سرمایه اولیه می خواهد که ما نداریم.

وی ادامه داد: از صبح تا شب در کنار جاده به دنبال کسب روزی هستیم و به طور میانگین هر پنج روز یک بار موفق به پیدا کردن شغلی کارگری می شوم.

ناروئی خاطر نشان کرد: سه بچه مدرسه ای دارم که مخارج آن ها به راحتی تأمین نمی شود و با این وضع کار کردن درآمد ماهیانه ام حتی به یک ملیون تومان هم نمی رسد.

کارگر ۱۶ ساله ای که نان خانواده هشت نفره را می دهد

احسان ناروئی، نوجوان ۱۶ ساله ای که از راه کارگری به دنبال امرار معاش و کسب روزی بود هم اظهار کرد: یک خانواده هشت نفره دارم که پدر و مادرم به دلیل کهولت سن توان کار را ندارند و خودم باید مخارج آن ها را تأمین کنم.

وی افزود: از این راه ماهانه حدود ۶۰۰ هزار تومان درآمد دارم و که گاهی اوقات با بی مهری کارفرمایان مواجه شده و حق و حقوق ما را به بهانه های مختلف نمی دهند.

ناروئی با بیان اینکه فقط شیش کلاس سواد دارد، خاطر نشان کرد: به دلیل وضعیت شغلی مجبور به ترک تحصیل شدم و از کهنوج به روستای باغو سفر کرده که روزانه برای کار به بندرعباس می آیم.

۱۰ روز است که آواره ام

نور محمد ملازهی، که از ایران شهر سیستان و بلوچستان به بندرعباس سفر کرده است، اظهارکرد: بیش از ده روز است که به هرمزگان آمده ام و شب ها را در اتاقک های نگهبانی ساختمان های در حال ساخت صبح می کنیم.

وی افزود: هیچ جایی برای اسکان ما وجود ندارد و ده روز در بندرعباس آواره و ۱۰ روز دیگر در ایرانشهر در کنار خانواده هستم.

این کارگر فصلی ادامه داد: حتی کارفرمایان امورات کارگری را به ما محول نمی کنند و از کارگران افغانی استقبال بیشتری می شود که به این وجود ما همان اندک درآمد روزانه خود را هم از دست داده ایم.

وی خاطر نشان کرد: بارها بوده که سوانح جانی یا نقص عضو برای کارگر در محل کار ایجاد شود که به دلیل نبود بیمه و قوانین مشخص کارفرما ها هیچ مسئولیتی را بر عهده نمی گیرند.

با توجه به وضعیت اسفناک این قشر زحمت کش، لازم است که مسئولان به در نظر گرفتن شرایط و موقعیت آن ها فکری اساسی برای کارگران فصلی کرده و با ساماندهی آن ها بخشی از دغدغه های کارگران را کم کنند.

با توجه به حضور خیل عظیمی از گردشگران داخلی و خارجی در فصل زمستان به این استان زیبنده بندرعباس به عنوان مرکز هرمزگان نیست که با حضور کارگران بی خانمان در میادین اصلی  چهره شهر مخدوش شود.

لازم به ذکر است که بخش عظیمی از اقتصاد ما مدیون همین کارگر ها است که با حمایت و آموزش آن ها می توان اقتصاد جامعه را نیز متحول کرد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=528314
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

12,661 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی