تبلیغات تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 421263
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۰۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۸:۵۲| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
پروژه ناتمام بي مهري مسكن مهر در هرمزگان؛

مالکان مسکن مهر بندرعباس همچنان خانه به دوش هستند

در استان هرمزگان ۵۵ هزار واحد مسکن مهر احداث شد که تاکنون بخش اعظم آن به دلیل مشکلات نیمه تمام رها شده و واحدهای تکمیلی نیز با فاصله اندک از زمان واگذاری دچار مشکلات بیشماری هستند.

مالکان مسکن مهر بندرعباس همچنان خانه به دوش هستند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛پروژه مسکن مهر از طرح های مهم دولت نهم بود تا بدین واسطه خانواده هایی که سال ها از نعمت خانه محروم بودند با طرح های حمایتی دولت صاحب منازل مدت دار شوند؛ پروژه ای که به عنوان مسکن ۹۹ ساله مطرح شد با تمام کاستی ها و مشکلاتش با استقبال بی نظیر طیف های مختلف جامعه همراه بود که انتظار می رفت توجه مسئولان و مقامات کشور به این بخش مهم و استراتژیک مردم بیشتر باشد اما اکنون با گذشت یک دهه از اجرایی این پروژه کلان همچنان متقاضیان مسکن مهر با مشکلاتی به مراتب سخت تر از بی سرپناهی دست به یقه هستند.

بحران در مسکن مهر مشکلی مشابه در اقصی نقاط کشور است و در کمتر شهری مشاهده می شود که مهرنشینان دچار بی تدبیری ها و کج سلیقگی های امور اجرایی این طرح کلان نباشند.

هرمزگان از جمله استان های بارز کشور در مقوله مسکن مهر است که به دلیل مشکلات اجتماعی مردم این دیار شاهد استقبال کم نظیر متقاضیان خانه های ۹۹ ساله بود؛ این موضوع باعث شد تا حجم کلانی از انبوه سازان سراسر کشور به هرمزگان هجوم بیاورند تا در قالب پیمانکارانی خبره و مدیران ارشد ساختمان سازی کار خود را آغاز کنند.

متقاضیان مسکن مهر هرمزگان که اقشار زیر خط فقر و کم درآمد جامعه تشکیل می شدند با هزاران زحمت هزینه های اولیه خانه دار شدند خود را پرداخت کردند که به تعبیر  برخی از مسئولان و نمایندگان استان “مردم  به امید خانه دار شدن چوب حراج به دارایی خود زدند و اندک طلاهای زن و فرزند خود را فروختند تا سرپناهی امن برای خود تامین کنند” که اکنون با گذشت چندین سال ورق به گونه ای دیگر برگشت و شوق و اشتیاق خانه دار شدن ها به سازه هایی تبدیل شد که هیچ شباهتی به قصر آرزوهای مردم ندارد و در نهایت  آه و ناله هایی که در راهروهای بی سرانجام دادگاه جا ماندند.

در این استان جنوبی ۵۵ هزار واحد مسکن مهر احداث شد که تاکنون بخش اعظم آن به دلیل مشکلات نیمه تمام رها شده و واحدهای تکمیلی نیز با فاصله اندک از زمان واگذاری دچار مشکلات بیشماری هستند.

فرشید دستوان،مدیرکل وقت راه و شهرسازی هرمزگان در دی ماه سال ۹۴ گفت: از مجموع ۶۰ هزار پروژه واحد مسکن مهر آغاز شده در هرمزگان تاکنون حدود ۵۵ هزار واحد پالایش نهایی و وارد فاز عملیاتی شده که از این تعداد ۳۸ هزار واحد در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر جمعیت و مابقی نیز که برابر با ۱۶ هزار واحد است در شهرهای زیر ۲۵ هزار خانوار قرار دارد.

مدیرکل راه و شهرسازی هرمزگان ادامه داد: تاکنون ۲۹ هزار واحد در مجموع در شهرهای بالای ۲۵ هزار و ۷ هزار واحد نیز در شهرهای زیر ۲۵ هزار جمعیت استان به بهره‌برداری رسیده و امور حدود ۱۸ هزار واحد دیگر نیز در دست پیگیری و تداوم است.

وی با بیان اینکه امیدواریم بتوانیم تا پایان سال ۷ هزار واحد دیگر را به سرانجام برسانیم، ادامه داد: تمام تلاشمان را برای جمع‌کردن پروژه مسکن مهر تا پایان نیمه اول سال ۹۵ به کار گرفته‌ایم.

غلامحسین شیری،مدیرکل راه و شهرسازی هرمزگان در تابستان سال ۹۵ در نخستین روزهای صدارت خود در هرمزگان  با بیان اینکه اگر برخی از مسائل مسکن مهر حل نشود به طور جدی وارد چالش می‌شویم، گفت: برخی از تعاونی‌های مسکن مهر به شدت دچار مشکل هستند و در برخی از تعاونی مشکلات مالی رخ داده که فشار به مردم آمده است.

مدیرکل راه و شهرسازی هرمزگان با بیان اینکه برخی از مردم واقعا سرگردان شده‌اند،اظهار کرد: مشکل برق و انشعابات مورد نیاز، یکی از مشکلات مهم است که بعضا سبب توقف پروژه‌ها شده است.

شبح بلاتکلیفی بر سر مسکن مهر بندرعباس

پروژه مسکن مهر بندرعباس که با عنوان شهرک پیامبر اعظم(ص) کلید خورد اکنون به عنوان شبحی سرگردان و بلاتکلیف در شهری که قطب اقتصاد کشور است، مشکلات و معضلات بسیاری را برای ساکنین و صاحبان خود رقم زده است.

هم اکنون بسیاری از واحدهای این شهرک بزرگ خالی از سکنه است و مالکان به دلیل مشکلات رفاهی مانند فضای آموزشی، درمانی، ورزشی، فرهنگی و حتی برق‌رسانی حاضر نیستند به منازل خود نقل مکان کنند و اجاره‌نشینی در مرکز شهر را ترجیح می‌دهند.

عدم برخورداری از فضای مناسب ورزشی، مردم شهرک پیامبر اعظم(ص) بندرعباس را رنج می‌دهد و هنوز کودکان و نوجوانان این منطقه در کوچه ها و خیابان های که هیچ گونه امنیتی ندارد سرگرم هستند و هر لحظه انتظار حادثه ای جبران ناپذیر در اطراف این خانه می رود.

اکثر واحد های مسکن مهر بندرعباس بر فراز تپه های بلند یا در عمق دره هایی عمیق احداث شده اند که در اکثر سایت ها برای جلوگیری از حوادث احتمالی در کنار گودال‌ها و ساختمان‌ها حصار یا دیوارکشی نشده و سالیانه خودروهای زیادی از روی این تپه‌ها سقوط می کنند.

نابسامانی مسکن مهر در بهشت جنوب

وضعیت نابسامان و رها سازی فاضلاب در کوچه ها و معابر عمومی در مسکن مهر رودان، علاوه بر نازیبایی و آلودگی بصری، باعث انتشار بوی نامطبوع، تجمیع و تکثیر حشره و جانوران موزی و در نتیجه شیوع بیماری های مختلف می باشد.

یکی از ساکنین مسکن مهر رودان با از وضعیت موجود فاضلاب اظهار کرد: چندین بار به ادارات مربوط مراجعه کردیم اما متاسفانه هیچ اقدامی صورت نگرفته است .

در ادامه افزودند : برخی از ساکنین به دلیل بوی تعفن زیاد ناشی از رهاسازی فاضلاب در کوچه ها و خیابان ها از این محله به محلات دیگر سکونت کردند.

سالاری یکی دیگر از مالکین مسکن مهر تعاونی کارگران پر تلاش گفت: با توجه به اینکه چندین مدرسه در این محدوده واقع شده و فاضلاب ها هم همچنین در خیابان ها جولان می دهند از این رو مکاتبات زیادی با اداره آب و فاضلاب رودان جهت برطرف کردن این مشکل و شبکه بهداشت جهت نظارت و پیگیری صورت گرفته که متاسفانه هیچ یک از این ادارات سلامت مردم را در اولویت کار خود قرار نداده اند .

بی مهری مسکن مهر گریبان گیر مکران نشینان 

مسکن مهر محلات ساحل نشینان شهر بندر سیریک در ساحل ۱۳۸۶ عملیات اجرایی آن شروع شده و تا کنون از مجموعه ۱۱۴ واحد کل پروژه ۸۴ واحد به بهره برداری رسیده و مابقی پروژه از نه سال پیش تاکنون به حال خود رها شده است.

علی رغم اینکه در این پروژه نیمه کاره و در واحدهای مورد استفاده این تعاونی خانوادهای زیادی زندگی می کننند که با توجه به گذشت چند سال از افتتاح فاز اول آن وضعیت نا مساعد محیطی این تعاونی باعث گلایه مندی ساکنین آن شده است.

در حال حاضر تعاونی مسکن مهر محلات ساحل نشینان شهر بندر سیریک از نظر وضعیت بهداشت محیط ، امنیت خانواده ها ، فضای سبز، آسفالت محوطه، حصار کشی و حمله حیوانات وحشی و حیوانات ولگرد امنیت و سلامت اعضای خانواده های ساکن در این تعاونی را به شدن در معرض خطر قرار داده است.

مسکن مهر زخمی تازه بر تن محروم بشاگرد

صدها نفر متقاضی مسکن مهردر شهرستان محروم و دور افتاده بشاگرد، سرمایه‌های اندک خود را که با زحمت و مصیبت های فراوان به دست آورده بودند، به امید خانه دار شدن ،نزد دولت گذاشته و با امیدهای فراون، چشم به دستان مسئولین دولت یازدهم دوخته اند تا خانه هایشان بدون هیچ نقص و ایرادی به آنها تحویل شود.

با توجه به اینکه شهرستان تازه تاسیس بشاگرد به دلیل وجود فقر مطلق اقصادی و معیشتی در کانون توجهات اقشار مختلف جامعه بزرگ ایران قرار گرفته و ریشه با قدمت فقر در این شهرستان زبان زد خاص و عام است به گونه ای که هنوز در این زمان در شهرستان بشاگرد کپر نشینی وجود دارد و مردم منزل مسکونی مطمئن و ایمنی برای زندگی خود ندارند از این رو دولت یازدهم برای تکمیل واحد های مسکن مهر در سطح شهرستان بشاگرد هیچ اقدامی انجام نداده است که خود جای بسی تأسف دارد .

 

۲۰۰سازه مسکن مهر هرمز در معرض نابودی

پروژه ۲۰۰ واحدی مسکن مهر در نگین خلیج فارس در حالی استارت خورد که جوانان جزیره هرمز انتظار داشتند بعد از گذشت ۲تا۳ سال با پرداخت تسهیلات ۷٫۵ میلیون تومان صاحب خانه شوند اما این هزینه ها کم کم بیشتر و بیشتر شد و با گران شدن مصالح هزینه متقاضیان چند برابر شد .

مدیریت نادرست مسولان در این جزیره تنها امید جوانان این مرز و بوم را به نابودی کشاند تا نه تنها جوانان جزیره هرمز صاحب منزل نشوند بلکه هزینه های بر آنها تحمیل شود .

با این رویه و پیگیری های ضعیف مسولان و مدیرعامل تعاونی مسکن مهر هرمز به نظر میرسد اسکلت ۲۰۰ مسکن مهر این جزیره که به حال خود رها شده احتمال تخریب این ساختمان ها با توجه به شرجی بالا و نمکی بودن خاک جزیره هرمز بزودی شاهد تخریب این اسکلت این منازل خواهیم بود .

 

مسکن مهری که به جایی متقاضی سهم بانک می شود!

براین اساس در سال ۸۶ در شهرستان بستک چند تعاونی در راستای اجرای طرح ملی مسکن مهر وارد عرصه شدند که یکی از این تعاونی ها، شرکت تعاونی مسکن مهر آشیانه بستک بوده است که در دو فاز، ۴۲۸ واحد را ساخته است.

مقرر شده بود پایان کار در سال ۹۰ صادر شود که به علت تخلفات فراوان در نحوه ساخت مجتمع، مراحل تنظیم سند واحدها از ۲٫۵ سال به هفت سال به تاخیر افتاد و این امر موجب شد تا هر واحد بیش از ۱۰ میلیون تومان در بانک صادرات جریمه شوند.

قرارداد ساخت پروژه مسکن مهر آشیانه دو سال و شش ماه بوده است و می بایست واحدها در اواخر سال ۸۹ به قیمت تقریبی۲۷ میلیون تومان به اعضاء تحویل می شد که برای پرداخت اقساط حدود ۱۳۰ هزار تومانی به بانک معرفی می شدند که تاکنون پروژه مسکن آشیانه نیمه تمام رها شده و تسهیلات ۲۲ میلیونی به حدود ۵۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

هم اکنون اقساط به حدود ۴۰۰ هزار تومان رسیده که اعضاء نسبت به پرداخت سود دوران مشارکت، معترض اند و قادر به پرداخت اقساط نمی باشند.

مهری که حاصلش بی مهری شد

مسکن مهر شهرستان قشم در تمام این مدت چهار ساله با چالشها و افت و خیزهایی همراه بوده که این مشکلات نه با ایثار مدیرعاملان تعاونی ها و نه با صبر ایوب مردم حل می شود چرا که این مشکلات حاصل اسکان منازل مسکونی مسکن مهر در نقطه نامناسب و نداشتن تدبیر صحیح در ساخت این منزل است .

مسکن مهر قشم علاوه بر نداشتن فضای آموزشی ، ورزشی و تفریحی مشکلاتی بزرگتر از قبیل نبود آب ؛ برق و فاضلاب دارد که این مشکلات متقاضیان را آسی کرده است .

پروژه ۳۵۲ واحدی مسکن مهر خانه طلایی قشم با صرف اعتبار یک هزار و ۵۵ میلیارد ریال از سوی دولت در سال ۱۳۹۰ آغاز شد و احداث ساختمان ها سال ۱۳۹۳ به پایان رسید اما به دلیل نبود هیچ یک از امکانات زیرساختی مورد نیاز قابل سکونت نبود.

جمعی از ساکنان مسکن مهر قشم به بیان برخی از مشکلات خود پرداخته و از مسئولان این شهرستان درخواست رسیدگی فوری به این مشکلات را کرده اند .

 

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=421263
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها
نظرات بینندگان
تعداد نظرات: بدون نظر
ارسال نظر

  • نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند.
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمايید.
  • توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت یا منفی استفاده فرمایید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی یابد.

یادداشت

گفتگو

بین الملل