پرونده فساد سفیر اصلاحات به کرسنت ۲ مبدل نشود/ دولت سابق مقصر بین المللی شدن پرونده فساد کیش

با توجه به اینکه پرونده فساد کیش توسط عوامل آن در دولت سابق به محافل بین المللی کشیده شده است؛ نباید اجازه داد که چنین پرونده هایی به کرسنت ۲ تبدیل شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛در سال ۱۳۸۰ «حسین موسویان» سفیر وقت ایران در آلمان و مشاور وقت منطقه آزاد کیش، شخصی را به نام «خدایار علم بیگی» به منطقه آزاد معرفی و اعلام می‌کند که این فرد می‌تواند ۲ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری انجام دهد؛ در همان زمان ۲۰۰ هکتار از اراضی کیش با یک ثمن به علم‌بیگی واگذار می‌شود و این فرد نیز به تعهدات خودش عمل نمی‌کند.

در سال ۱۳۸۶ مجددا به قرارداد منعقد شده با علم‌بیگی، الحاقیه‌ای زده می‌شود و متاسفانه برخی مواد قرارداد از بین می‌رود و شرط داوری گذاشته شده و «اتاق بازرگانی بین المللی» بر خلاف مقررات به عنوان داور انتخاب می‌شود؛ پس از مدتی این ۲۰۰ هکتار را به شرکت دیگری به نام «شرکت توسعه گل شرق» واگذار می‌کنند و حدود ۱۰۰ هزار متر مربع از دریا را نیز در اختیارش قرار می‌دهند، ولی در نهایت به آن تعهدات عمل نمی‌کنند.

پرونده‌ای که در آن زمان با پیگیری سازمان بازرسی تشکیل شده بود اخیرا به حکم منجر شده و «حسین موسویان» سفیر وقت ایران در آلمان به ۱۱ ماه حبس و همچنین «حسین قاسمی» مدیرعامل وقت منطقه آزاد کیش، «محمد علی نجفی» معاون وقت منطقه آزاد کیش، «جمشید قنبر مدیر سرمایه گذاری منطقه آزاد کیش و «کاظم عامری» نماینده منطقه آزاد کیش در انعقاد قراردادها، به تحمل حبس محکوم شدند؛ «خدایار علم بیگی» نیز به لحاظ تبانی در معاملات دولتی به ۳ سال حبس محکوم شده؛ در جریان این پرونده ثابت شد که این واگذاری در اثر تبانی در معاملات دولتی صورت گرفته است.

با توجه به اینکه پرونده فساد کیش توسط عوامل آن در دولت سابق به محافل بین المللی کشیده شده است؛ نباید اجازه داد که این پرونده به کرسنت ۲ تبدیل شود. از همین رو لازم است پیش از اینکه پرونده توسط «اتاق بازرگانی بین المللی» بر خلاف مقررات داور شود، پرونده از طریق مجامع بین المللی پیگیری و با متخلفان برخورد قانونی صورت بگیرد.

کرسنت چه بود؟

قرارداد کرسنت قراردادی برای فروش روزانه معادل ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز ترش میدان سلمان است، که در سال ۱۳۸۱ بین شرکت کرسنت پترولیوم امارات و شرکت ملی نفت ایران منعقد شد که براساس این قرارداد ایران می‌بایست گاز ترش یا فرآوری نشده میدان نفتی سلمان واقع در آب‌های خلیج فارس را به مدت ۲۵ سال به امارات صادر کند.

در این قرارداد قیمت نفت برای محاسبه قیمت گاز در دو دوره ۷ و ۱۸ ساله به ترتیب قیمت ثابت بشکه‌ای ۱۸ و ۴۰ دلار تعیین شده بود.

بعد‌ها این قرارداد به دلیل ثابت ماندن نحوه محاسبه قیمت گاز با نفت ۴۰ دلاری برای ۲۵ سال و همچنین افشاء شدن وجود فساد و تبانی در زمان انعقاد آن اجرایی نشد و کاربه داوری در دادگاه‌های بین المللی کشید و در حال حاضر پرونده فساد و تبانی در دولت قبل افشا شده است و متهمان این پرونده محکوم شده اند و نیاز است که با انجام سیاست هایی، مانع از تکرار پرونده کرسنت و بررسی چنین پرونده های فسادی در دادگاه های بین المللی باشیم.

انتهای پیام/