پرورش شترمرغ در روستای درتوجان

+ پ -
پرورش شترمرغ در روستای درتوجان

مسئول نگهداری شترمرغ در روستای درتوجان اظهار داشت: اگر جوانی با فضا و هزینه کم نسبت به پرورش این حیوان اقدام نماید، می‌تواند در مدت یک سال درآمد خوبی را بدست آورد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ حسن قلاتی زاده مسئول نگهداری شترمرغ در محل پرورش شتر مرغ در روستای درتوجان از توابع بخش تخت شهرستان بندرعباس در گفت و گو با خبرنگار رفتارنیوز، گفت: حدود ۳ سال است که در این محل مشغول به فعالیت می‌باشم و تعداد زیادی شتر مرغ را به مرحله کشتار و فروش رسانده ام.

مسئول نگهداری شترمرغ در روستای درتوجان از جمله خواص شتر مرغ را گوشت و روغن آن معرفی نمود و گفت: گوشت شترمرغ از ارزش غذایی بسیار بالایی برخوردار است و یکی از کم چرب ترین و سالم ترین نمونه های گوشت قرمز که کالری، کلسترول و چربی آن حتی از گوشت مرغ و بوقلمون هم پایین تر و همچنین روغنش جهت کاهش التهاب، درد و بازسازی پوست بسیار مفید می‌باشد.

قلاتی زاده بیان کرد: نحوه مراقبت و نگهداری از این حیوان نیاز به آموزش دارد، در اوایل شروع این کار به دلیل نداشتن تجربه و ندیدن آموزش لازم تعدادی تلف شده که این امر ما را جهت کسب آموزش حساس نمود، البته آموزش های ما از طریق کارشناس یا مسئول خاصی نبود، بلکه از تجربیات پرورش دهندگان استان های اطراف که مشغول به این فعالیت می‌باشند صورت گرفته است.

وی از هوش و خطرات نزدیک شدن به این حیوان گفت: این حیوان هوشش نسبت به شناخت صاحب خود و کسی که او را نگهداری می‌کند کم است، و برای گرفتن این حیوان باید با کلاک(آهن بزرگی که مانند f می باشد) یا انداختن پارچه ای به روی سرش اقدام نماییم، همچنین خیلی باید مراقب باشیم، چون پاهای قدرتی که دارد اگر برخود کند فرد را حداقل به ۱۰ الی ۱۵ متر آن طرف تر پرتاب می‌کند.

مسئول نگهداری شترمرغ در روستای درتوجان اظهار داشت: هم اکنون تعداد ۸ عدد شترمرغ بزرگ که حدودا یک سالشان و تقریبا۳۰ کیلو گرم و همچنین تعداد ۶ عدد جوجه شتر مرغ که تقریبا ۴۵ روزشان است، در حال پرورش و رشد می‌باشند.

قلاتی زاده درباره بازار فروش این حیوان تصریح کرد: بازار یابی جهت فروش این حیوان کم است، گوشتش را معمولا بیشتر می‌خرند، اما پوست، پر و روغنش را کمتر می‌خرند،  پوستش را بعضا از روستاهای اطراف برای ساخت طبل ها می‌خرند و پرهایش را برای استفاده بر روی کلاه ها در مراسمات تعزیه خوانی استفاده می‌نمایند.

وی افزود: به این حیوان در روز ۲ وعده غذا باید داده شود و شب ها به دلیل این که نمی توانند هضم کنند اصلا نباید غذا داد، عمده غذایشان، یونجه، سبوس، سویا و گاهی وقت ها کاهو می‌باشد و از لحاظ بهداشتی و نگهداری و نیاز به واکسن فقط کوچک ها به ۲ مرحله واکسن جهت جلوگیری از امراض و بیماری ها نیاز دارند و بزرگ ها نیاز به واکسناسیون ندارند.

مسئول نگهداری شترمرغ در روستای درتوجان درباره اشتغال زایی در این عرصه به جوانان توصیه و خاطرنشان کرد: هزینه نگهداری نسبت به دیگر حیوانات در این منطقه مانند گاو و گوسفند کمتر است، اگر جوانی با فضا و هزینه کم نسبت به پرورش این حیوان اقدام نماید، می‌تواند در مدت یک سال درآمد خوبی را بدست آورد.

انتهای پیام/

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


نشر خبر اول خبر fff