پذیرش دو ایده تخلیه و بارگیری حوزه فناوری دریایی در مرکز رشد جامع پارک هرمزگان
+ پ -
پذیرش دو ایده تخلیه و بارگیری حوزه فناوری دریایی در مرکز رشد جامع پارک هرمزگان

رئیس پارک علم و فناوری استان هرمزگان از پذیرش دو ایده تخلیه و بارگیری حوزه فناوری دریایی در مرکز رشد جامع پارک هرمزگان خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از ندای ساحل، علی فتی، رئیس پارک علم و فناوری استان هرمزگان با اشاره به پذیرش دو ایده در حوزه فناوری دریایی از سوی مرکز رشد جامع پارک علم و فناوری گفت:سیستم تخلیه هیدرولیکی” پس از بررسی و برگزاری جلسه داوری در مرحله رشد مقدماتی پذیرش شده که توسط واحد فناور “ایده سبز خط و خاک” به منظور سهولت و تسریع در امر بارگیری مواد فله معدنی به “کشتی های فله بر” شکل گرفته است.

وی افزود: در این سیستم با استفاده از قدرت هیدرولیک تخلیه باگت های حامل مواد معدنی صورت می گیرد.

رئیس پارک علم و فناوری استان هرمزگان با بیان اینکه زمینه کاری این دستگاه مرتبط با حمل و نقل دریایی است به ضرورت ساخت این دستگاه اشاره کرد و افزود: در حال حاضر این کار به صورت دستی انجام می شود که با توجه به خطرات ناشی از این کار، شرکت های مرتبط، سالانه متحمل خسارات مالی و جانی زیادی می شوند.

فتی گفت: ساخت این دستگاه باعث تسریع و سهولت در امر بارگیری مواد فله معدنی به کشتی های فله بر شده و از آلودگی محیط زیست نیز جلوگیری می کند.

به گفته وی، هم اکنون شرکت های زیادی در بنادر کشور در زمینه بارگیری مواد فله فعال هستند که با تجاری شدن آنها، قدرت عمل این شرکت ها به صورت چشمگیری بالا می رود. از سویی با بالا رفتن راندمان کاری در بارگیری مواد به کشتی ها از به هدر رفتن هزینه های ناشی از توقف کشتی های فله بر در بنادر تا حد بسیار زیادی جلوگیری می شود.

رئیس پارک علم و فناوری استان هرمزگان در پایان اظهار داشت: این دستگاه نمونه داخلی و خارجی ندارد و هم اکنون این کار به صورت دستی و سنتی انجام می شود که با تولید آن زمینه صادرات نیز فراهم و ارز آوری بالایی هم خواهد داشت.

وی همچنین به فعالیت واحد فناور کانی امید خزر اشاره کرد و گفت: این شرکت پس از گذراندن مرحله رشد مقدماتی و تولید محصول اولیه وارد مرحله رشد شد.

فتی افزود: واحد فناور کانی امید خزر پیش از این در راستای تخلیه سریع و ایمن مواد فله کشتی ها در مرکز رشد جامع پارک علم و فناوری پذیرفته شده بود.

رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان ادامه داد، دستگاه تولید شده توسط واحد فناور کانی امید خزر جهت بارگیری مواد معدنی(سنگ آهن) به کشتی به کار می رود و قابلیت بارگیری سنگ آهن با سایز های مختلف درشت دانه و ریز دانه و همچنین سنگ گچ را دارا می باشد.

وی هدف از ساخت این دستگاه را ارائه راحلی برای افزایش نرم بارگیری مواد فله معدنی اعم از سنگ آهن، سنگ گچ، گوگرد و … از محوطه های دپو ساز ی شده به داخل انبار کشتی عنوان کرد و افزود: ساخت این دستگاه باعث کاهش آسیب های جسمانی کارگران که تا پیش از این  به دلیل بارگیری مواد توسط باگت های سنتی نیاز به حضور فیزیکی در داخل کشتی داشتند، خواهد شد.

فتی، افزایش سرعت بارگیری از ۱۵دقیقه به۳دقیقه در هر مرحله، افزایش نرم بارگیری از ۸۰۰۰تن به حداقل۱۵۰۰۰ تن در شبانه روز، حذف مطلق کارگر از محیط پر خطر انبار کشتی، کاهش آلودگی محیط زیست و… را از مزایای ساخت این دستگاه عنوان کرد.

گفتنی است، واحد فناور کانی امید خزر با تغییر در طراحی باگت های موجود و و واحد فناور ایده سبز خط و خاک نیز با اضافه کردن سیستم هیدرولیک به باگت های موجود به عنوان ایده های جدید در مرکز رشد جامع پارک علم و فناوری پذیرفته شده اند.

 

 

انتهای پیام/

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff