تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز تبلیغات

سیاسی
کد خبر : 478258
تاریخ انتشار:سه شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۵| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
گفتگوی هرمز با فرزندان شهید گچین زاده :

پدرم در آب های خلیج فارس مفقود الاثر شد/ گناه آمریکا غیرقابل گذشت است

فرزندان شهید ایرباس با بیان اینکه آمریکا بزرگترین جنایت کار در طول تاریخ است و همه انسانها این اقدام غیرانسانی آمریکا را محکوم می کنند، گفت: گناه آمریکا غیرقابل گذشت است چون هیچ اثری از پدرمان در دریا پیدا نشد.

پدرم در آب های خلیج فارس مفقود الاثر شد/ گناه آمریکا غیرقابل گذشت است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛پرواز مسافربری شماره ۶۵۵ شرکت هواپیمایی ایران ایر با شناسنامه «IR655» از تهران به مقصد دبی در تاریخ ۱۲تیر ۱۳۶۷(۳ژوئیه ۱۹۸۸ میلادی) پس از توقف بینراهی در بندرعباس به سوی دبی در حرکت بود که با شلیک هدایت شونده از ناو یو اس اس وینسنس متعلق به نیروی دریایی ایالت متحده آمریکا بر فراز خلیج فارس سرنگون شد و تمامی ۲۹۰ سرنشین آن که شامل ۴۶ مسافر غیر ایرانی و ۶۶کودک بودند در این حادثه جان باختند که این اتفاق از نظر میزان تلفات انسانی هشتمین حادثه مرگبار هوایی در طول تاریخ است.

دولت آمریکا مبلغ ۶۱٫۸ میلیون دلار به خانواده‌های قربانیان و همچنین ۷۰ میلیون دلار برای خسارت ناشی از سقوط هواپیمای مسافربری پرداخت کرد البته ناگفته نماند که این مبالغ به صورت بلاعوض و بدون قبول مسئولیت حادثه پرداخت شد و هیچ‌کدام از خدمه ناو وینسنس تحت پیگرد قرار نگرفتند؛ حتی ویلیام راجرز فرمانده ناو جنگی آمریکا در پایان خدمت خود مدال شجاعت گرفت.

با توجه به اینکه مسافران این پرواز هواپیمایی از دیار مردمان خون گرم و سرزمین آفتاب سوران هرمزگان عازم دبی بودند مقصدی که هیچگاه هواپیمای ۶۵۵ شرکت هواپیمایی ایران ایر قرار نبود در آن فرود بیایدبنابراین فرصت را عنیمت شمرده و با بازماندگان خانواه های این ضایعه انسانی دیداری داشتیم که در ادامه صحبتهای فرزندان آنها را نقل می کنیم.

 

پدرم مردی با اخلاق و مهربان بود

مریم، فرزند بزرگ شهید احمد گچین زاده، قربانی حادثه هواپیمای ایرباس در گفتگو با خبرنگار هرمز اظهار کرد: پدرم متولد شده بندرعباس روستای گچین بود و آن زمان که عازم دبی شد تقریبا ۳۰ سال داشت وقتی که پدرم شهید شد من هفت سال داشتم و پدر را خوب به یاد دارم.

وی بیان کرد: تحصیلات پدرم سیکل بود و دو فرزند دخترداشت که من فرزند بزرگ تر خانواده هستم و خواهرم  چهار سال از من کوچک تر است.

دختر شهید گچین زاده به خصوصیات اخلاقی پدرش اشاره کرد و گفت: پدرم مردی با اخلاق و با همه مهربان و صمیمی بود و این سفر را با توجه به شرایط شغلی اش رفت که دیگر هرگز باز نگشت.

وی تصریح کرد: آخرین باری که پدرم را دیدم همیشه به خاطر دارم و در آن زمان به کلاس قرآن می رفتم که بهم خبر دادند که پدرت می خواهد به سفر برود و من رفتم با او خداحافظی کردم.

دایی ام خبر شهادت پدرم را داد

پسر شهید گچین زاده افزود: ساعت ۱۰ بود که دایی ام خبر شهادت پدرم را داده بود و وقتی که از کلاس قرآن به خانه رفتم، دیدم خانه مان غوغا است آنجا بود که  فهمیدم پدرم به شهادت رسیده است.

فرزند شهید ایرباس خاطر نشان کرد:گناه آمریکا غیرقابل گذشت است چرا که عمدا این جنایت را انجام داد و ۲۹۰ نفر آدم بی گناه و بچه را به کشتن داد.

همراه پدرم به کلاس های قرآن می رفتم

زلیخا دیگر فرزند شهید احمد گچین زاده هواپیمای ایرباس اظهار کرد:همراه پدر به کلاس های قرآن می رفتیم و در حالی که پدر ما به علت موقعیت کاری فقط مدت کوتاهی در کنار ما بود از بودن در کنار پدر لذت می بردیم.

دختر شهید گچین زاده ادامه داد: پدرم در خانواده ای که از پدر، مادر، دو فرزند پسر و یک فرزند دختر تشکیل شده بود زندگی می کردند که البته پدر ایشان پس از چندسال فوت می کند ومادربزرگ نیز چندسال پس از مرگ همسرش فوت می کند.

وی افزود: از زمانی که به یاد می آورم پدرم برای تامین مخارج زندگی و برای کار کردن به دبی می رفت و به عنوان راننده مشغول فعالیت بود که به فاصله های طولانی می توانست مرخصی بگیرد و به دیدن ما بیاید و آخرین دیدارمان در تیرماه ۱۳۶۷ بود.

چهره زلیخا رنگ غم به خود گرفت و گفت: زمانی که هواپیمای مسافربری ایران در ۱۲ تیرماه مورد حمله موشکی ناو آمریکایی قرار گرفت پدرم فقط ۳۰ سال داشت و هیچ وقت فکر نمی کردم پدر به این زودی ما را ترک کنند.

هیچ اثری از پدرم در دریا پیدا نشد

وی با بیان اینکه آمریکا بزرگترین جنایت کار در طول تاریخ است و همه انسانها این اقدام غیرانسانی آمریکا را محکوم می کنند، تاکید کرد:برای همه ثابت شد که آمریکا شیطان بزرگ است و هیچ وقت آن را نمی بخشیم چون هیچ اثری از پدر ما در دریا پیدا نشد.

اشک در چشمان زلیخا حلقه زد و یادآور شد: زمانی که این اتفاق افتاد من در کلاس قرآن بودم و پس از اینکه چند دقیقه از شروع کلاس گذشت دایی ام آمد و خبر حمله موشکی به هواپیما و شهادت پدر را برایم آورد و در عین ناباوری خودم را به خانه رساندم که با دیدن تمامی آشنایان در خانه بخاطر غم از دست دادن پدر تمام دنیا روی سرم خراب شد.

مسئولان هیچ‌گونه تلاشی برای معرفی شهدا انجام نمی دهند

این دختر شهید گچین زاده گفت: با توجه به اینکه سال هاست از این اتفاق می گذرد و فقط دو شهید در این منطقه داریم اما متاسفانه در حال حاضر هیچ کدام از مسئولان هیچ‌گونه تلاشی برای معرفی شهدا انجام  نداده اند.

وی بابیان اینکه مسئولین استان حتی سالی یک بار به دیدار خانواده های این شهدا نمی آیند، افزود: از آتجایی که اکثر خانواده های شهید مورد حمایت بنیاد شهید قرار می گیرند لذا من و خواهرم نیز باید از حمایت های این سازمان برخوردار می شدیم اما تاکنون هیچ کمک و حمایتی ازسوی این سازمان برایمان انجام نشده است.

گچین زاده یادآور شد: چند سال پیش از طرف بنیاد شهید در بندرعباس خانه ای به ما داده شد اما بعد از مدتی از ما پس گرفتند با اینکه قبض آب و برق خانه به نام است اما شخص دیگری از این خانه استفاده می کند.

این فرزند شهید بیان کرد: با اینکه خانه ما به علت بارندگی های فراوان در نوروز امسال دچار آبگرفتگی شد اما بازهم از سوی هیچ نهادی کمکی صورت نگرفت.

وی با اظهار گله مندی از مسئولان برگزاری یادوراه شهدای ایرباس تصریح کرد: متاسفانه هر ساله عدم توجه به ما به عنوان خانواده شهید بیشتر می شود و حتی برای ما که از پدرمان هیچ اثری پیدا نشد جهت حضور در یادواره شهدای ایرباس در دریا با بی مهری و کم لطفی از طرف مسئولین همراه است.

وعده های مسئولان عملی نشد

گچین زاده با خاطری مکدر از مسئولان بیان کرد: با وجود اینکه در منطقه گچین فقط همین دو شهید وجود دارد اما متاسفانه نه تنها هیچ خیابان و‌ کوچه ای به نام این شهدا نبوده بلکه مسئولین قول ایجاد میدانی با یابود این شهدا در شهر گچین را دادند و حتی بنده عکس پدرم را با دستان خودم به آنها دادم اما این کار هیچگاه صورت نپذیرفت و همین امر باعث ناراحتی بیشتر ما شده است.

فرزند بزرگ شهید گچین زاده خاطرنشان کرد: تنها یکبار و آن نیز بخاطر افتتاح بیمارستان شهر گچین مسئولینی از طرف فرمانداری در سال گذشته برای اولین بار برای بازدید و سرکشی از خانواده شهید حضور پیدا کردند اما مسئولین فعلی هیچ گونه همکاری و رسیدگی از ما به عنوان خانواده شهید ایرباس انجام نداده اند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=478258
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها
نظرات بینندگان
تعداد نظرات: بدون نظر
ارسال نظر

  • نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند.
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمايید.
  • توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت یا منفی استفاده فرمایید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی یابد.

یادداشت

گفتگو

بین الملل