پایان رنج ۵ ساله پیاده روی دانش آموزان آبگرم لابیشه حاجی آباد
+ پ -
پایان رنج ۵ ساله پیاده روی دانش آموزان آبگرم لابیشه حاجی آباد

مشکل مدرسه دبستان روستای آبگرم لای بیشه شهرستان حاجی آباد و رنج ۵ ساله پیاده روی دانش آموزان به پایان رسید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از فرهنگ کده ، فرایند آموزش و پرورش و تحصیل دارای جایگاه رفیع و بلندی است که ضرورت و اهمیت ان بر هیچ کس پوشیده نیست تا جایی که در متون دینی ما نیز مورد تاکید فراوان قرار گرفته است.

 

همینطور در اصل ۳۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز آمده است که دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سرحد خود کفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد.

 

اما هستند مناطقی که هنوز از حداقل امکانات اموزشی برخوردارند و جویندگان علم دانش در آن مناطق با رنج و مشقت فراوانی به تحصیل می پردازند تا از قافله علم عقب نمانند.آبگرم لای بیشه یکی از روستاهای شهرستان حاجی آباد است که دانش آموزان آن به مدت ۵ سال به اجبار باید مسیر طولانی را تا روستای مجاور طی می کردند.

 

 رنج ۵ سال پیاده‌روی روزانه دانش‌آموزان «لای‌بیشه» به خاطر مدرسه‌ای که معلم نداشت  با گزارش خبرگزاری فرهنگ کده به پایان رسید و مدرسه دبستان روستای آبگرم لای بیشه از ابتدای آذر ماه سال جاری آغاز به کار کرد که گزارش یک ماه پیش خبرنگار فرهنگ کده به شرح ذیل است

 

تعطیلی تنها مدرسه دبستان روستای آبگرم لابیشه از توابع شهرستان حاجی آباد دانش آموزان را مجبور کرده برای ادامه تحصیل به روستاهای همجوار و یا شهرستان حاجی آباد بروند، موضوعی که به دلیل تحمیل هزینه های ایاب و ذهاب و نگرانی والدین از تردد دانش آموزان در سرما و گرما از «مهر» ماه آوارگی ساخته است و خبرنگار فرهنگ کده این موضوع را مورد بررسی قرار داد.

 

این قصه تلخ و تکراری را  این بار در روستاری آبگرم لابیشه  از توابع شهرستان حاجی آباد دنبال می‌کنیم، روستایی با بیش از بیست خانوار که مدرسه دو کلاسه آن ۵ سال  است رنگ معلم و دانش‌آموز را به خود ندیده است.

 

یوسف ، یاسین ، اشکان ، نازیلا ،  چهار دانش‌آموزی هستند که با آرزوهای فراوان قدم در را تحصیل علم نهادند ولی شرایط مطابق میل آنها پیش نرفت و با تعطیلی مدرسه روستایشان به دلیل کمبود دانش‌آموز و عدم حضور معلم در مدرسه مجبور شدند راه روستای “تزرج ” را  که در۱۰۰۰ متری که با پیاده روی حداقل یک ساعت طول می کشد در پیش بگیرند.

 

جواد یوسفی پدر اشکان می‌گوید: پسرم با شور و حال خاصی خود را برای رفتن به مدرسه آماده کرد ولی به دلیل تعطیلی مدرسه روستای خودمان مجبور شدیم او را در مدرسه روستای تزرج ثبت نام کنیم و  هر روز هم  باید خودمان او را به مدرسه ببریم  و ما توان  ادامه این کار را نداریم و هم اشکان نای راه رفتن در این مسیرهای سخت گذر راندارد از مسئولین مربوطه می خواهیم این موضوع را مورد بررسی قرار دهند.

 

پدر اشکان در ادامه افزود : ما دامدار و کشاورزیم و زندگی ما در این روستاست همین مسئله باعث شده مهاجرت به جای دیگر برای ما غیرممکن باشد.

 

کرامت کریمی پدر نازنین  در پاسخ به سوال اینکه تاکنون به آموزش و پرورش شهرستان حاجی آباد یا استان مراجعه کرده اید گفت : وقتی آموزش و پرورش شهرستان دیگر معلمی به این روستا نمیفرستد مراجعه کردن به آموزش و پرورش چه فایده ای دارد و گناه بچه های ما چیست که روستا زا‌ده‌اند و توان ادامه تحصیل در روستای خود را ندارند.

 

کریمی  که  گله‌دار و باغدار است و با دامداری امرار معاش می‌کند توضیح می‌دهد که برای ما غیر ممکن است که هر روز با بچه‌ها به روستای تزرج برویم و بچه ها هم با توجه به سختی راه و خطر حمله حیوانات وحشی به تنهایی نمی‌توانند این مسیر را هر روز در رفت و آمد باشند.

 

پدر نازنین ادامه داد: دخترم  گوشه گیر و کم رو است به همین دلیل نتوانستیم او را برای درس خواندن به شهر و نزد فامیل خود بفرستیم و ترک روستا هم برای خود ما غیر ممکن است چر که ما با کشاورزی و گله داری روزگار می‌گذرانیم.

 

رئیس آموزش و پرورش شهرستان حاجی آباد  با اشاره به اینکه مدرسه لای بیشه چندین سال است  که به دلیل عدم وجود دانش آموز  تعطیل شده است ، گفت : تا پایان شهریور ماه سال جاری هیچ درخواستی از سوی اهالی در خصوص تاسیس مدرسه ارائه نشده است.

 

سالاری رئیس آموزش و پرورش شهرستان حاجی آباد  در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده هرمزگان اظهار کرد :  چنانچه در روستایی دانش آموزی وجود داشته باشد اهالی یا شورا یا دهیار یا اولیاء به اداره مراجعه کنند و درخواست تاسیس مدرسه را بدهند حتما پیگیری های لازم را انجام خواهیم داد.

 

وی خاطر نشان کرد : کمیته برنامه ریزی شهرستان و استان تا پایان شهریور ماه این موارد را برای تاسیس مدرسه حتی به تعداد دو نفر نیز پیگیری کرده اند ولی تا پایان شهریور ماه در خواستی از اهالی این روستا به آموزش و پرورش این شهرستان نرسیده است .

 

رئیس آموزش و پرورش شهرستان حاجی آباد  با بیان اینکه چنانچه در سال آینده مدرسه باز شود قطعا اقدامات لازم انجام خواهد شد ، گفت : مدرسه  لای بیشه جزء مدارس تخریبی است و باید یک مدرسه یک کلاسه جدید احداث شود.
سالاری یادآور شد : آموزش و پرورش هزینه سرویس ایاب و ذهاب دانش آموزان را در قالب طرح روستا مرکز پرداخت خواهد کرد و اولیاء میتوانند با معرفی سرویس و راننده واجد شرایط نسبت به انعقاد قرارداد با آموزش و پرورش اقدام کنند که در حال حاضر در شهرستان حاجی آباد تعداد ۲۲ سرویس کار جابجایی دانش آموزان در روستاهای فاقد مدرسه را انجام می دهد.

 

پس از گذشت یک ماه با حمایت رئیس آموزش و پرورش شهرستان حاجی آباد و نائب رئیس شورای روستای آبگرم لابیشه و پیگیری های خبرنگار فرهنگ کده این مشکل دبستان روستای آبگرم لای بیشه حاجی آباد مرتفع شد .

 

حال ضمن تقدیر از مدیر اموزش و پرورش شهرستان حاجی آباد مردم روستای آبگرم لای بیشه و دانش آموزان و مشتاقان علم در این روستا چشم انتظار همت مسولان هستند تا مشکل سرویس بهداشتی نامناسب و پنجره های کلاس ها که شیشه ندارد که در فصل سرما غیر قابل تحمل است ودیوار های مدرسه تخریب شده است که نیازمند بازسازی دوباره دارد و  نبود تخته،  مدرسه آبگرم لای بیشه نیز برطرف شود.

 

 

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff