پاکستان 3 هزار کیلوگرم اورانیوم غنای بالا، 200 کیلو پلوتونیوم و 15 بمب اتمی مختلف دارد
+ پ -
پاکستان ۳ هزار کیلوگرم اورانیوم غنای بالا، ۲۰۰ کیلو پلوتونیوم و ۱۵ بمب اتمی مختلف دارد

گزارش‌ها نشان می‌دهند پاکستان ۱۱۰ تا ۱۳۰ کلاهک اتمی دارد و این کشور از این حیث بعد از چین، فرانسه، روسیه و آمریکا قرار گرفته و این مساله نگرانی ناظران منطقه‌ای را به همراه داشته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، زرادخانه اتمی پاکستان تقریبا ۱۱۰ تا ۱۳۰ کلاهک اتمی دارد این رقم در حالی می‌تواند بیشتر نیز شود که این کشور در حال تولید مواد ویژه برای بمب اتمی، استقرار جنگ افزارهای اتمی و خودروهای حمل و نقل جدید مرتبط با آن‌ها است.

زرادخانه هسته‌ای پاکستان بیشتر طوری طراحی شده تا هند را از هرگونه حمله نظامی بر این کشور باز دارد اما گسترش زرادخانه اسلام آباد، با توسعه سلاح‌های اتمی جدید و بر اساس دکترینی به نام «بازدارندگی در طیف کامل» است که منجر به بروز نگرانی‌ها برای برخی ناظران امور منطقه در زمینه افزایش خطر نبرد اتمی بین پاکستان و هند شده است.

دکتر «سامر مبارک‌مند» دانشمند مرتبط با برنامه‌های اتمی پاکستان در گفت‌‌وگویی در سال ۲۰۱۶ اعلام کرد که تنها چین، فرانسه، روسیه و آمریکا بیش از پاکستان بمب اتمی دارند. بر اساس یک برآورد غیر رسمی، پاکستان حدود ۳۰۰۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای بالا « HEU» و حدود ۲۰۰ کیلوگرم پلوتونیوم برای بکارگیری در سلاح‌های اتمی تولید کرده است.

بر اساس این گزارش، این کشور همچنین در حال تولید اورانیوم با غنای بالا و پلوتونیوم برای جنگ افزارهای اتمی و همچنین توسعه و استقرار تنوعی از سلاح‌های اتمی است.

دکتر مبارکمند در سال ۲۰۱۴ عنوان کرد که پاکستان بیش از ۱۵ نوع سلاح اتمی چون جنگ افزارهای بزرگی که جنگنده‌ها می‌‌توانند آن‌ها را حمل نمایند تا موشک‌های بالستیکی کوچک و حتی کلاهک‌های کوچک برای نصب در موشک‌های کروز و جنگ‌افزارهای اتمی تاکتیکی دارد.

یک کارشناس دیگر در این زمینه اظهار داشت که پاکستان کلاهک‌های ویژه برای استفاده از حدود ۱۵ تا ۲۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده ۴۸ درصدی جهت انفجار با هسته جامد را طراحی کرده است. پاکستان همچنین کلاهک های اتمی ساخته که می‌توانند حدود ۴ تا ۶ کیلوگرم پولوتونیوم حمل کنند.

 بنابر گزارش‌ها، پاکستان موضوع بقا در برابر حملات دشمن را از طریق حملات ثانویه، ساخت‌‌وسازهای شدید، ذخیره‌ سازی، راه اندازی تاسیسات، استقرار موشک‌های متحرک و دفاع هوایی اطراف مکان‌های راهبردی و استفاده از اقدام‌های‌ پنهانی پیگیری می‌نماید.

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff