پالایشگاه‌های اروپایی در انتظار نفت ارزان ایران/ بهبود وضعیت اقتصادی پالایشگاه‌های مدیترانه با خرید نفت ایران
+ پ -
پالایشگاه‌های اروپایی در انتظار نفت ارزان ایران/ بهبود وضعیت اقتصادی پالایشگاه‌های مدیترانه با خرید نفت ایران

بلومبرگ طی گزارشی نوشت، پالایشگاه‌های اروپایی در انتظار خرید نفت ایران با لغو تحریم‌ها هستند که در این‌ صورت می‌توانند نفت ارزان‌تری به نسبت نفت روسیه بخرند که این امر وضعیت اقتصادیشان را بهبود می‌بخشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، پالایشگاه‌های اروپایی از اسپانیا گرفته تا یونان آماده هستند تا به دنبال به نتیجه رسیدن مذاکرات، خرید نفت از ایران را ازسربگیرند.

پالایشگاه ساراس ایتالیا اعلام کرد، درصورتی‌که تحریم‌های ایران پایان یابد، این پالایشگاه از ایران نفت خام خریداری خواهد کرد. این درحالی است که پالایشگاه سپسا اسپانیا نیز تصریح کرد، قطعا این موضوع (واردات نفت از ایران) را درنظر خواهد گرفت. هلنیک پترولیوم یونان نیز اعلام کرد، بازگشت بشکه‌های نفت ایران به بازار برای پالایشگاه‌ها امر مثبتی خواهد بود.

لوکاس تریپلوپولوس سخنگوی موتور اویل هلاس گفت، «به محض اینکه نفت ایران در دسترس باشد، ما قطعا خرید از ایران را مجددا آغاز خواهیم کرد… موتور اویل همیشه طرفدار نفت ایران بوده است.»

بر اساس این گزارش، ایتالیا، اسپانیا و یونان پیش از اعمال تحریم‌های نفتی علیه ایران در سال ۲۰۱۲، خریداران عمده اروپایی نفت ایران بوده‌اند. این کشورها در سال ۲۰۱۱ روزانه ۴۵۶ هزار بشکه نفت معادل ۷۸ درصد کل صادرات نفت ایران به اروپا را از ایران خریداری کرده‌اند.

احساس الحق تحلیلگر ارشد موسسه کی‌بی سی در این‌باره گفت، بازگشت نفت ایران برای پالایشگاه‌هایی که نفت مورد نیاز خود را با نفت اورالز گران‌ روسیه جایگزین کرده‌اند، امر مثبتی خواهد بود. دسترسی به نفت ایران رقابت میان نفت‌های سنگین در اروپا را افزایش خواهد داد و فشار کاهشی بر قیمت نفت خواهد داشت.

وی افزود، «در صورت بازگشت نفت ایران، ایرانی‌ها این امکان را خواهند داشت تا نفت ارزان‌تری نسبت به نفت اورالز ارائه دهند… این امر وضعیت اقتصادی پالایشگاه‌ها در ناحیه مدیترانه را بهتر می‌کند.»

شرکت‌های رپسول اسپانیا و اینی ایتالیا از اظهارنظر در این‌باره خودداری کردند.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff