پاسخ مونیز به منتقدان فرصت ۲۴ روزه ایران
+ پ -

وزیر انرژی آمریکا که یکی از اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای با ایران بود گفت که هنوز موارد زیادی وجود دارد که با تهران اختلاف داریم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، “ارنست مونیز” وزیر انرژی آمریکا در گفت‌وگو با شبکه ام اس ان بی سی طی مصاحبه‌ای در پاسخ به این سوال که آیا شما درباره رسیدن به توافق هسته ای با ایران خوش بین بودید یا نه گفت:« من در واقع چند روز قبل از رسیدن به توافق با وجودیکه هنوز چند مورد حل نشده باقی مانده بود به این نتیجه رسیدم که می توانیم به توافق خوبی برسیم و اکنون این اتفاق افتاده است.»

مونیز در پاسخ به این سوال که ” قبل از مشخص شدن جزئیات توافق انتقادهای زیادی به گوش می رسید اما اکنون که متن توافق را دیده ایم یکی از انتقاداتی که وجود دارد در مورد دادن زمان ۲۴ روزه به ایران برای بازرسی است. این زمان چطور مشخص شده است آیا در این مدت زمانی آنها نمی توانند پنهان کاری یا تقلب کنند؟” گفت: « اول از هر چیز می می خواهم به این نکته تاکید کنم که روند و زمانبندی خوب و مناسبی برای بازرسی از هر موردی که ما شک و تردید داشته باشیم تعریف شده است. تعیین مدت زمانی موضوع جدیدی نیست. اما تعیین این مدت زمانی جدید به دلیل درخواستهای مداوم آژانس بین المللی انرژی اتمی برای بازرسی ها ست. مدت ۲۴ روز برای این است که برای انجام دادن روند کار در اختیار داریم.

من به شما با اطمینان می گویم وقتی حرف از فعالیتهای هسته ای است با توجه به توانایی های ما و یا بهتر است بگویم توانایی های آژانس، من نگران ۲۴ روز نیستم.»

مونیز گفت :« تلاش برای مخفی نگه داشتن فعالیتهایی که با مواد هسته ای سر و کار دارد کار آسانی نیست و مثل شستن ظروف در منزل نیست و تکنیک های بسیار دقیق و حساسی برای تشخیص چنین فعالیت هایی وجود دارد.»

وزیر انرژی آمریکا در پاسخ به این سوال که « با توجه به نگرانی هایی که درباره ایران وجود دارد و با توجه به اینکه این توافق فقط به برنامه هسته ای ایران مربوط می شود شما چطور این توافق را از نظر اخلاقی تشریح می کنید؟» گفت:« من و همینطور رئیس جمهور احساس می کنیم که اگر بتوانیم موضوع هسته ای را کنار بگذاریم کار برای بررسی موضوعات دیگر برایمان آسان تر خواهد شد که البته موارد زیادی هم که ما بر سر آن با ایران اختلاف نظر داریم وجود دارد. مخصوصا درباره اتباع آمریکایی که ناعادلانه در ایران در زندان هستند. ما فکر کردیم مطرح کردن این موضوع در بحث ها هیچ فایده ای ندارد.»

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff