تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 587244
تاریخ انتشار:جمعه ۲۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۰| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

پاسخ اقتصاددانان به ۴ سؤال رئیس‌جمهور| زریباف: کسری بودجه از جیب مردم تأمین نشود/ دولت برای حل مشکل اقتصاد از بانک‌ها شروع کند

یک اقتصاددان با تأکید بر تورم‌زا بودن کسری بودجه و خطر همیشگی آن گفت: در زمان حاضر ضرر حذف ارز ۴۲۰۰تومانی بیش از فایده آن است.

پاسخ اقتصاددانان به ۴ سؤال رئیس‌جمهور| زریباف: کسری بودجه از جیب مردم تأمین نشود/ دولت برای حل مشکل اقتصاد از بانک‌ها شروع کند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛، در یک دهه اخیر عملکرد مصارف جاری دولت از کمتر از ۹۰هزار میلیارد تومان به بیش از ۱۰۰۰هزار میلیارد تومان رسیده، یعنی مصارف  بیش از ۱۰ برابر شده است. دولت برای تأمین این هزینه‌ها به شیوه‌های مضر همچون استقراض از بانک مرکزی روی آورده است که این‌دست موارد قطعاً به تورم در اقتصاد ایران دامن خواهد زد.

اگر بخواهیم مسئله را به‌صورت ساده تشریح کنیم، استقراض دولت از بانک مرکزی منجر به تزریق پول پرقدرت در جامعه و در نهایت تورم شده است، در واقع این مسئله کنار نوسانات نرخ ارز به‌‌عنوان اصلی‌ترین عامل تورم در کشور در نظر گرفته می‌شود. در صورتی که دولت سیزدهم ریل‌گذاری بودجه سال آینده را تغییر ندهد و نسبت به کنترل هزینه‌ها و شفاف‌سازی تراز بودجه اقدام نکند، در مدل مدیریت کشور تغییری  را شاهد نخواهیم بود، حالا در چنین فضایی رئیس جمهور ۴ سؤال از اقتصاددانان کشور مطرح کرده است که واکاوی این مسائل می‌تواند به خروج کشور از بحران کمک کند.

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور شامگاه روز سه‌شنبه در جلسه با جمعی از اقتصاددانان، با اشاره به اهمیت حل مشکلات اقتصادی کشور با استفاده از نظرات نخبگان و کارشناسان گفت: وضعیت اقتصادی را که دولت تحویل گرفته است شما به‌خوبی می‌دانید و بسیاری از مردم آثار آن را در سفره و جیب خود احساس می‌کنند اما شما اقتصاددانان دلایل آن را هم می‌دانید.

رئیس جمهور در ادامه ۴ سؤال از اقتصاددانان به‌شرح زیر پرسید:

چرا شاخص‌های کلان اقتصاد کشور مطلوب نیست؟

چرا تورمی که قرار بود تک‌رقمی شود اتفاق نیفتاده است؟

چرا ده‌ها میلیارد دلار یارانه پنهانی که دولت پرداخت می‌کند، مردم آثار مطلوب آن را در زندگی خود نمی‌بینند؟

چرا باوجود هزاران هزار میلیارد تومان مصارف دولت در ۸ سال گذشته، رشد اقتصادی کمتر از یک درصد داشته‌ایم؟

مهدی زریباف اقتصاددان و مدرس دانشگاه در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در پاسخ به سؤالی در خصوص جلسه اخیر اقتصاددانان و رئیس جمهور و مباحث مطرح‌شده در این جلسه گفت: مبحث اصلی که در این جلسه مطرح شد، موضوع حذف ارز ۴۲۰۰تومانی بود.

وی افزود: بنده در این جلسه مطرح کردم که اگرچه ممکن است حذف ارز ترجیحی فوایدی برای دولت داشته باشد اما ضرر آن خیلی بیشتر است. در زمان حاضر با توجه به وضعیت کشور و آثار تورمی که این اقدام می‌تواند داشته باشد، انجام آن به‌مصلحت نیست.

زریباف گفت: عده‌ای از دوستان معتقد بودند که انجام این کار آثار تورمی ندارد و یا آثار آن چندان جدی نیست. اگر هدف دولت از این اقدام درآمد و جبران کسری بودجه باشد، کار درستی نخواهد بود چرا که کسری بودجه به حذف ارز ۴۲۰۰ ارتباطی ندارد. علت کسری بودجه را باید در خلق پول بانک‌ها و نابسامانی بازار پول و ارز جست‌وجو کرد.

اگر دولت بخواهد کسری بودجه خود را تأمین کند، راهکارهای بهتری وجود دارد و نیازی نیست شما به چیزی که مربوط به کالاهای اساسی زندگی مردم است، دست بزنید، ضمن اینکه این اقدام تورم انتظاری بالایی را در بر خواهد شد. با توجه به اینکه دولت نیز در ابتدای کار خود است، انجام این کار را به‌مصلحت دولت نمی‌بینم، این مسئله نباید اولویت کار اقتصادی دولت باشد بلکه باید به مسائل اساسی‌تری بپردازند.

وی در خصوص راهکارهای رفع مشکل تورم‌زایی بودجه گفت: دولت می‌تواند در این راستا از بانک‌ها مالیات بگیرد، بانک‌هایی ـ که خود با خلق نقدینگی‌ای که دارند ـ یکی از عوامل اصلی تورم هستند، کنار این مسئله می‌توان از سپرده‌های بلندمدت بانکی نیز مالیات گرفت، از جمله روش‌های ابتکاری که دولت می‌تواند برای این منظور استفاده کند تهاتر در ترازنامه دستگاه‌های دولتی است، در واقع با این کار نیاز نقدینگی در بودجه کشور کاهش می‌یابد و در نهایت منجر به کاهش کسری بودجه خواهد شد.

این استاد دانشگاه در خصوص فضای گفتمانی این جلسه گفت: در مجموع جلسه خوبی بود. در این جلسه چهار جریان فکری حضور داشتند؛ عده‌ای کاملاً موافق، عده‌ای کاملاً مخالف بودند؛ در عین حال دو دسته دیگر نیز حضور داشتند که برخی با در نظر گرفتن شروطی مخالف یا موافق بحث حذف ارز ۴۲۰۰تومانی بودند.

زریباف ادامه داد: رئیس جمهور نیز با حوصله به موارد گوش دادند و در مجموع جلسه خوبی بود، هرچند که می‌توان با دعوت از برخی اساتید که در این جلسه حضور نداشتند کیفیت آن را بالاتر برد. اصل موضوعی که در این جلسه مورد بحث قرار گرفت حذف ارز ۴۲۰۰تومانی بود که کنار آن مسائل کلی دیگری نیز مطرح شد.

سایه همیشگی تورم با وجود کسری بودجه

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص نقش بودجه‌ریزی فعلی در بحران‌های اقتصادی کشور گفت: به هر حال کسری بودجه تورم‌زا است و مصارفی وجود دارد که منابع مشخصی برای آن پیش‌بینی نشده است، در نتیجه خطر تورم در بودجه وجود دارد.

این استاد دانشگاه تأکید کرد: بنده معتقد هستم با استفاده از برخی روش‌های حسابداری مانند تهاتر ترازنامه‌های مالی دستگاه‌های دولتی می‌توان جلوی پرداخت‌های نقدی به بانک‌ها را از طریق سازمان برنامه گرفت. این اقدام نیاز به ریال را به‌شدت کاهش می‌دهد و سبب می‌شود که کسری بودجه دولت کاهش یابد.

سود تضمینی و معافیت انگیزه‌ای دو عامل اساسی در کند شدن سرمایه‌گذاری در تولید

زریباف در پاسخ به سؤالی در خصوص میانگین رشد اقتصادی صفر درصدی کشور در هشت سال اخیر با وجود رشد نقدینگی گفت: یکی از مسائل مهم برای حدایت نقدینگی کاهش سود بانکی است، در غیر این صورت و با این شرایط موجود بهترین راه برای سرمایه‌داران و سرمایه‌گذاران کار و ریسک نکردن است، در این حالت افراد سودهای تضمینی بلندمدت دریافت می‌کنند و از مالیات نیز معاف هستند در نتیجه دیگر انگیزه‌ای برای ریسک باقی نمی‌ماند.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص عدم ورود نقدینگی به تولید به‌دلیل موانع زیاد سرمایه‌گذاری در این حوزه گفت: در زمان حاضر نیز سرمایه‌ها از تولید خارج شده‌اند و بعید است که بیش از این چنین اتفاقی رخ دهد. در  اینجا مسئله مصارف پول است نه اینکه پول از بانک‌ها خارج می‌شود.

این کارشناس اقتصادی افزود: در زمان حاضر به‌دلیل اینکه نرخ سود بالایی داریم مصارف پول نیز به‌سوی سرمایه‌گذاری نمی‌رود و وارد سفته‌بازی می‌شود. این‌که پول را در بانک قرار دهید تا از بانک سود دریافت کنید، خود بخشی از  بازار ثانویه خواهد بود. در شرایطی که پول در جریان تولید قرار نگیرد، باید به‌معنای سفته‌بازی در نظر گرفته شود، این مسئله می‌تواند از راه‌های مختلفی مانند ورود پول به بازار ارز، طلا، سکه یا سپرده بانکی صورت گیرد.

پیشنهاد اجرای سیاست‌های اقتصاد غیرپولی برای کاهش حجم عظیم نقدینگی

زریباف در پاسخ به سؤالی در خصوص تداوم بودجه‌ریزی انبساطی گفت: مشکل اصلی این است که اقتصاد را با پول تعریف کرده‌ایم؛ در صورتی که بتوانیم با استفاده از روش‌هایی به‌سوی اقتصاد غیرپولی حرکت کنیم امکان کاهش حجم نقدینگی وجود دارد و در عین حال وضعیت تولید نیز بهبود می‌یابد.

انتهای پیام/

برچسب ها:
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=587244
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها
نظرات بینندگان
تعداد نظرات: بدون نظر
ارسال نظر

  • نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند.
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمايید.
  • توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت یا منفی استفاده فرمایید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی یابد.

یادداشت

گفتگو

اقتصادی