تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 148281
تاریخ انتشار:شنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۳ - ۱۹:۱۲| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

وقف عملی است صالح وباقی وانفاقی است عاری از منت واحسانی است

گروه اجتماعی هرمز:به مناسبت روز وقف در یاداشتی به اهمیت این روز پرداخت.دستهای بخشنده ونگاههای مهربانی که ازاقشار محروم جامعه دستگیری می کنند وبا وقف بخشی از دسترنج خود،گره های بسیاری را از مشکلات زندگی نیازمندان می گشاید،حقیقتا خود را مجرای فیوضات ربانی وتجلی گاه اوصاف بخشندگی ورحمانیت پروردگارقرار داده اند وبراین توفیق بی نظیر […]

وقف عملی است صالح وباقی وانفاقی است عاری از منت واحسانی است

گروه اجتماعی هرمز:به مناسبت روز وقف در یاداشتی به اهمیت این روز پرداخت.دستهای بخشنده ونگاههای مهربانی که ازاقشار محروم جامعه دستگیری می کنند وبا وقف بخشی از دسترنج خود،گره های بسیاری را از مشکلات زندگی نیازمندان می گشاید،حقیقتا خود را مجرای فیوضات ربانی وتجلی گاه اوصاف بخشندگی ورحمانیت پروردگارقرار داده اند وبراین توفیق بی نظیر شاکرهستند.

خداوند بزرگ که خود فیاض علی الاطلاق ومعطی وجود ومنبع همه خیرها وخوبیهاست کسانی را که واجد چنین صفاتی باشند گرامی داشته ودرقرآن مجید با آیه کریمه «والله یحب المحسنین» وآیات بسیاری دیگر ستوده است.

کسی را که از مال یا جان خود می بخشد،تقوا پیشه می کند ونیکوکاری را فراموش نمی کند به گشایش در کارها نوید داده می شود.(آیات پنج وشش سوره مبارکه لیل)

وقف از مختصات نظام حقوقی واقتصادی اسلام است . وقف در اسلام دارای ویژگیهایی است.وقف عملی است صالح وباقی، ومصداق روشنی است از تعاون وتعاضد،وانفاقی است عاری ازمنت،واحسانی است خالی از اذیت وبدور از تحقیر شخصیت دیگران،وتصدقی است دایمی ومستمر وبدون ریا،ووامی است بدون اضطراب وتکاثر(سوره مبارکه تکاثر، آیات ۱و۲)وبروز اختلافات فاحش طبقاتی به صورتی معقول مبارزه می شود ،وبگ سبزی است که برای انسان ذخیره می شود.(سوره مبارکه مزمل ،آیه ۲۰)وسرانجام عاملی است که نام واقف را نیز جاودان می سازد ووی را به نوعی خلود وبقا می رساند.وقف عبارت است از حبس کردن مال،تصرف نکردن در آن وبخشیدن منفعت های حق استفاده از آن درراه خیر،به عبارتی وقف به معنی نگاه داشتن دایمی اصل مال وبهره برداری از منافع آن برای خیرات است.این عمل نیک با۱۴قرن سابقه در اسلام ،ابتدا با توجه به حدیثی از پیامبر (ص)صدقه جاریه نام داشته است:«بهترین یادگار ومیراثی که انسان ازخود بر جای می گذارد ۳ چیز است :صدقه جاریه (وقف)که اجر ومزدش به او می رسد،دانشی که پس ازاومورد استفاده واقع شود وفرزند شایسته ای که خیری در بر داشته باشد.

 

نقش وقف در فعالیت های نیک وخیر وارائه خدمات به اشخاص وموسسه ها ،سرپرستی ایتام ،ضعفا،فقرا ومراقبت وتوجه براوضاع واحوال آنان انکار ناپذیر است. علاوه براین وقف در عرصه های تاسیس ومدیریت مساجد ،مدارس،آموزشگاه ها ،کتابخانه ها ،دمانگاه ها وحتی آرامگاه ها نیز شرکت می کند حتی وقف کنندگان به آسایش مسافران نیز توجه داشته اند واستراحتگاه هایی به این منظور در برخی راههای اصلی می ساختند.

به هر حال از آنجا که هیچ محدودیتی برای وقف کننده در نظرگرفته نمی شود،البته تا زمانی که وقف مستلزم گناه ومعصیت نباشد،عرصه وقف همچنان رو به گسترش است.در هرحال با وجود این وقف در طول تاریخ توسط دوران طلایی رشد خود را طی کرده است،مانند دوران عباسیان که توجه شایانی در آن به عمل وقف صورت گرفت ،به طوری که درآمد موقوفات سالانه بالغ بر صدها دینار طلا می گردید ونظامیه های بغداد ونیشابور از این طریق اداره می شدند.

 

عناوین روزهای وقف امسال به ترتیب عبارتند از :۲۷ صفر وقف در سخن وسیره معصومین،۲۸ صفروقف وتعظیم شعائر اسلامی،۲۹ صفر نقش وقف در ترویج قرآن کریم،اول ربیع الاول وقف وخدمات علمی وآموزشی،۲ربیع الاول وقف وتوسعه عدالت اجتماعی ،۳ربیع الاول نقش وقف در گسترش مدنیت و۴ ربیع الاول تجلیل وافقان نیکو کار.

 

برگزاری نهمین همایش سراسری وقف وامور خیریه در کشور نیز،یکی ازدیگر برنامه های سازمان اوقاف در این هفته است.این همایش با هدف تشویق وترغیب نیکو کاران،تقدیر وتجلیل ازواقفان،بخصوص در قید حیات ونیز واقفانی که در طول یک سال گذشته اقدام به این عمل خدا پسندانه کرده اند،متولیان موقوفات،موسسات خیریه درمانی،بهداشتی و موسسات خیریه غیر درمانی،مدرسه سازان وهمچنین بررسی مسائل ومشکلات مو قوفات وارائه راهکارهای مناسب،بحث وتبادل نظردرباره احیاء،بهره برداری بهینه وشیوه انجام امور مربوط به مو قوفات با حضور وسخنرانی مسوولان کشوری بر گزار می شود. درکشورهای اروپایی فکر ایجاد سازمانی که دارایی آن به اهداف خیر اختصاص یابد از دیر باز وجود داشته است وهم اکنون بنیادهای خیریه در بیشتر کشورها سهم بزرگی در امور اجتماعی وسیاسی واقتصادی به عهده دارند ،مانند بنیاد نوبل در سوئد.

 

گرچه موقوفات وبنیاد های وقفی در کشورهای غربی با موقوفات اسلامی تفاوت زیادی دارند،در مواردی که مقصود آنها حل مشکلات عمومی ،پشتیبانی،تشویق،ترغیب وترویج دانش وفن است،وحوه مشترکی دارند.

 

به هر حال به منظور فعال سازی اوقاف در زمینه توسعه اقتصادی واجتماعی ملل وجوامع اسلامی ورفع کردن مشکلات اقصادی اقشار فقیر جامعه وهمچنین در پاسخ به درخواست تعداد زیادی از کار شنا سان مبنی بر ضرورت تاسیس یک نهاد جهانی برای اوقاف اسلامی ،بانک توسعه اسلامی به تاسیس بنیاد جهانی وقف در نوامبر سال ۲۰۰۰ میلادی اقدام کرد.

 

اهداف این بنیاد جهانی بر اساس مفاد ۳ آیین نا مه بنیاد از این قرار است:۱- حمایت وپشتیبانی از شبکه ای از موسسات وقفی برای پیگیری وانجام اهداف خیریه شرعی. ۲- مراقبت ونظارت بر موسسه های وقفی وحمایت از آنها وایجاد هماهنگی میان آنها.۳- کمک به دانشجویان وارائه بورس تحصیلی در رشته هایی که امت به آنها نیاز مندند. ۴- تاسیس وپشتیبانی از موسسات وبرنامه های آموزشی ،بهداشتی ، واجتماعی. ۵- مبارزه با فقر برای ریشه کن کردن رنج مردم جهان از طریق توسعه گسترش وتوانایی ها ۶- تهیه ابزار ها ووسایل امداد رسانی وارائه آنها به صورت کالا وخدمات. ۷- همکاری با دولتهای عضوبانک به منظور وضع قوانین یکسان برای وقف.

 

در هر صورت،وقف به عنوان یکی از پدیده های مهم اجتماعی وفرهنگی جهان اسلام ویک از ابزار های رسیدن به تو سعه در جوامع اسلامی می تواند در گسترش علم،دانش وفناوری در سطح جامعه نقش سازنده ای داشته باشد.
اجرای علمی وشفاف نیات واقفین از سوی متولیان مو قوفات وادارات اوقاف وتجلیل مستمر از نیکو کاران و تشویق آنها به منظور انفاق مال وتبیین برکات برای عامه مردم ،از جمله راههایی است که در زمینه رشد و توسعه این نهاد اجتماعی را فراهم می کند.

برچسب ها: , ,
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=148281
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,485 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی