وقف در اسلام براساس تعاون و حس نودوستی است
+ پ -
وقف در اسلام براساس تعاون و حس نودوستی است
مدیر اوقاف و امور خیریه رودان:

وقف در اسلام براساس تعاون و حس نودوستی است

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه رودان با بیان اینکه مردم رودان بعداز انقلاب اسلامی، نسبت به موقوفات همت خوبی داشتند، افزود:مسئله وقف و صدقات جاریه بر اساس تعاون و حس نوع‌دوستی بنا نهاده شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، حجت الاسلام بهرام رنجبر رئیس اداره اوقاف و امور خیریه رودان،در گفتگو با رودان نیوز، ضمن تسلیت رحلت پیامبر اکرم(ص) و شهادت سبت اکبرش، امام حسن مجتبی(ع)، گفت: یکی از مهم ترین تعالیم اجتماعی اسلام که بر اساس تعاون و حس نوع‌دوستی بنا نهاده شده، مسئله وقف و صدقات جاریه است.

حجت الاسلام رنجبر با اشاره به حدیثی از امام صادق علیه السلام، اظهار کرد:هر کس از این جهان درگذرد، پس از مرگ، چیزی به او نمی‌رسد جز این که پیش‌تر سه چیز از خود باقی گذاشته باشد،۱٫کار نیکی که اثرش پس از او باقی باشد،۲٫سنت حسنه‌ای که در میان مردم رواج داده باشد و بعد از او، مردم به آن روش عمل کنند،۳٫فرزند صالحی که برای او دعا کند.

رنجبر افزود:  هدف اصلی از وقف، تأمین و تثبیت محل سکونت و تأمین قسمتی از نیازمندی‌های عمومی و گسترش فرهنگ و تشویق به احداث بناهای علمی، بهداشتی و مذهبی است و اسلام با این کار، یک برنامه عالی انسانی را بنیان‌گذاری کرد که در اثر آن، عواطف بشر دوستی زنده شد.

وی ادامه داد: اسلام با طرح مسئله وقف و تشویق به صدقات جاریه، از یک طرف اختیارات و نظرات مالک را نسبت به ملک خود (حتی سال‌ها پس از مرگش) محترم و نافذ شمرده، و از طرفی، قدم اساسی را در راه گسترش علم و دانش و پرورش دانشمندان برداشته و بنای عمران و آبادی شهرها و روستاها و رفاه عموم را حتی در بیابان‌ها و جاهای دور از آبادی، پایه‌ریزی نموده است.

مدیر اداره اوقاف رودان،از اهتمام خوب مردم این شهرستان نسبت به وقف و موقوفات گفت و تصریح کرد: قبل از انقلاب اسلامی، موقوفات به دست گروهی چپاولگر بود، و در آن زمان مردم به سازمان اوقاف اعتمادی نداشتند، اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، سازمان اوقاف تحت نظر ولی فقیه قرار گرفت و مردم اعتماد ویژه ای پیدا کردند، و این اعتماد در مردم رودان هم نمایان شد به طوری که ما هر سال، بیشتر از سهمیه جذب موقوفه در شهرستان، شاهد هستیم.

رنجبر اضافه کرد: سهمیه جذب سال ۹۳ شهرستان، ۲۳ موقوفه بود که با تلاش خوب مردم، ۲۷ وقف را در سامانه به ثبت رساندیم.

وی همچنین افزود: سهمیه جذب امسال هم ۲۳ وقف است و تا به امروز، ۲۰ وقف محقق شده و ۱۲ وقف جدید اعلام آمادگی کردند که به ثبت برسانیم و این نشان از همت والای مردم ولایت مدار رودان نسبت به وقف است.

 

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff