تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 561440
تاریخ انتشار:دوشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۲| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
تلاش جهادگران اقتصادی در بنادر جنوب کشور؛

وقتی که کرونا و تحریم حریف جهش تولید نمی شود/ بنادر هرمزگان پویاتر از گذشته

بنادر هرمزگان سکوی صعود جهش تولید به شمار می روند و با کار جهادی و بی خستگی متخصصان داخلی و به روز سازی اطلاعات و دانش خود در زمینه های مختلف تجارت دریایی توانسته اند مانند نگینی پر درخشان در کنار دریاهای جنوب قرار بگیرند.

وقتی که کرونا و تحریم حریف جهش تولید نمی شود/ بنادر هرمزگان پویاتر از گذشته

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ هرمزگان با قرار گیری در کنار آبراه بین المللی خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان و برخورداری از ۳۲ بندر کوچک و بزرگ از دیرباز تاکنون توانسته در زمینه صادرات و واردات حرفی برای گفتن داشته باشد.

بی شک صادرات، یکی از اساسی ترین مساله اقتصادی کشور به شمار می رود؛ زیرا با محقق شدن این امر علاوه بر رونق اقتصادی، جهش سازنده ای در تولید ملی، رونق معیشت و اشتغال زایی برای هم وطنانمان به دنبال دارد.

بنادر هرمزگان سکوی صعود جهش تولید به شمار می روند و با کار جهادی و بی خستگی متخصصان داخلی و به روز سازی اطلاعات و دانش خود در زمینه های مختلف تجارت دریایی توانسته اند مانند نگینی پر درخشان در کنار دریاهای جنوب قرار بگیرند.

راه دریایی به عنوان سهل و ارزان ترین مسیر صادرات و واردات محسوب می شود و هرمزگان با برخورداری از بنادر فراوان فرصت طلایی زمینه صادارات و واردات کالا برای سرمایه گذاران سراسر کشور فراهم ساخته است.

فشار تحریم ها و شیوع بیماری منحوس کرونا نتواسته ذره ای از تلاش بی وقفه جهادگران اقتصادی در بنادر هرمزگان را خدشه دار سازند و در سال جاری بیش از پیش برای محقق ساختن شعار سال تلاش می کنند.

هرمزگان با دارا بودن بیش از دو هزار و ۳۰۰ کیلومتر نوار مرزی و قرار گرفتن بنادر آن در کنار صنایع بزرگ تولیدی کشور و برخورداری از زیرساخت های مناسب حمل و نقل کالاها و اتصال به شبکه بین المللی راه آهن، هوایی و جاده تاریخی ابریشم، بیشترین نقش در صنعت حمل و نقل را ایفا می کند و با بیش از ۸۰ بندر معروف جهان از طریق ۳۵ خط برتر کانتینری دنیا تبادل کالا و مراوده بازرگانی دارد.

در این میان مجتمع بندر شهید رجایی به عنوان قلب تپنده و دروازه طلایی اقتصاد ایران با برخورداری از  موقعیت منحصر به فرد جغرافیایی در نزدیکترین نقطه به تنگه هرمز و دهانه ورودی خلیج فارس، به دلیل  فاصله کوتاه از مسیر اصلی تردد بین قاره ای کشتی ها، با قرار گرفتن در محل تلاقی کریدور ترانزیتی شمال – جنوب، مهمترین دروازه واردات و صادرات جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود.

این بندر  با ۲۴۰۰ هکتار وسعت، از ظرفیت پذیرش ۱۰۰میلیون تن کالا در سال برخوردار بوده و ظرفیت بهره مندی از ۴۰پست اسکله،  با در اختیار داشتن بزرگترین و پیشرفته ترین ترمینال کانتینری کشور و پس از افتتاح فاز دوم طرح توسعه از ظرفیت ۶میلیون TEU کانتینر در سال برخوردار بوده و حجم گسترده ای از عملیات جابجایی کالای عمومی خصوصاً محصولات فولادی، فله خشک، فله مایع و فرآورده های نفتی خام دارد.

بندر شهید رجایی در سال ۲۰۱۱ میلادی با رشدی معادل ۴۶ درصد، در میان سه هزار و ۵۰۰ بندر مهم دنیا با ۲۸ پله صعود از رتبه ۷۲ به رتبه ۴۴ دست یافته و بی شک در آینده ای نزدیک موثرترین نقش را در شکوفایی اقتصاد ملی و توزیع کالا در منطقه را ایفا خواهد کرد.

راه اندازی و رونق خط ریلی در بندر شهید رجایی ترابری سبز و ارزانی داشته و نقش بسزایی را در جهت حفاظت از محیط زیست و کاهش قیمت تمام شده کالاها ایفامی کند و یکی از راهبردهای بندر شهید رجایی توسعه فعالیت‌ها و جابجایی کالا ازطریق ریل بوده است.

صادرات و واردات ۴٫۵ میلیون تن کالا از طریق خطوط ریلی در بندر شهید رجایی

علی رضا محمدی کرجی ران ،مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: از ابتدای سال جاری تا نیمه بهمن ماه ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن صادرات و واردات انواع کالا از طریق ۶۳ کیلومتر خطوط ریلی موجود احداث شده در بندر شهید رجایی صورت گرفته است.

وی عنوان کرد: یکی از راهبردهای مهم  این اداره کل توسعه فعالیت‌ها و جابجایی کالا ازطریق ریل بوده که ایجاد خطوط جدید و بازسازی و نوسازی خطوطی قدیمی مهمترین اقداماتی است که حول این  محور در بندر شهید رجایی  به انجام رسید.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با اشاره به آمار صادرات و واردات کالا از طریق ۶۳ کیلومتر خطوط ریلی بندرشهید رجایی بیان کرد: از ابتدای سال جاری تا نیمه بهمن ماه ۴ میلیون پانصد هزار تن انواع کالا (بصورت فله، کانتینری،حمله کیسه ای، پالت و حمل مواد نفتی و روغنی) از طریق ریل وارد و یا از این بندر خارج شده است.

وی میزان صادرات کالاها را از طریق این خطوط  ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن و یک میلیون تن باقی مانده را کالاهای وارداتی اعلام کرد.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی ماهای منتهی به پایان سال را ماهای پررونق جابجایی از طریق ناوگان ریلی دانست و تصریح کرد: طی پنج ماهه(مهر، آبان،  آذر، دی و بهمن) به شکل تجمیع شده در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته آمارها رشد ۶۱ درصدی را نشان می دهند که نمودارها بیان گر رشد صعودی در این بخش است.

به گفته محمدی کرجی ران درحال حاضر۱۲ محوطه اختصاصی ریلی بخش غیر دولتی در بندرشهید رجایی  فعال می باشد که جابجایی انواع این کالاها از طریق خطوط ریلی فرعی متصل به خطوط ریلی سراسری جابجا می شود.

سازمان بنادر؛ مجموعه ای فعال و خلاق در دوران تحریم با عملکرد تاریخی در چارچوب منافع ملی

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه چندی پیش در بازدید از بخش های مختلف بندر شهیدرجایی و نقش سازمان بنادر در حوزه بین المللی، اظهار کرد: یکی از بهترین تعاملات بین دستگاه دیپلماسی کشور و نهادهای جمهوری اسلامی ایران در فضای بین المللی، رابطه بین وزارت امور خارجه و سازمان بنادر و دریانوردی است.

وی ادامه داد: سازمان بنادر و دریانوردی؛ یکی از پیشانی های جمهوری اسلامی ایران در فضای بین المللی است و در حوزه های مختلف، وزارت امور خارجه در کنار سازمان بنادر و دریانوردی قرار دارد و هماهنگی های بسیار خوبی در این رابطه برقرار است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه بندر شهیدرجایی از مفاخر جمهوری اسلامی ایران است، خاطرنشان کرد: تصور می کنم دوران تحریم بیش از هر زمان دیگری نشان داد، یک مجموعه فعال و خلاق چگونه می تواند در چارچوب منافع ملی عملکرد تاریخی از خود به جای بگذارد و آنچه امروز دیدم نویدبخش روزهای بسیار بهتری در حوزه دریایی و بندری است.

هرمزگان؛ ظرفیت‌های گسترده دریایی و بندری دارد

احمد مرادی، نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هرمزگان؛ ظرفیت‌های گسترده دریایی و بندری دارد، تصریح کرد: همواره بر لزوم استفاده هرچه بیشتر از نیروهای بومی و ایجاد اشتغال برای جوانان این استان تأکید داریم و این امر باید در مجموعه بنادر و دریانوردی مورد توجه ویژه قرار گیرد.
 وی با بیان اینکه اداره‌کل بنادر و دریانوردی هرمزگان؛ رویکرد خوبی در ایجاد اشتغال و توسعه فعالیت بندری و دریایی در منطقه را دارد افزود: راه‌اندازی دانشگاه علوم و فنون دریایی در هرمزگان ضرورت است و در این زمینه حمایت و پیگیری های لازم را خواهیم داشت.
مرادی گفت: زمانی‌که سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان یک تشکیلات تخصصی در مباحث مربوط به خود ورود کرده؛ ما شاهد عملکرد خوبی بودیم که مصداق عینی آن را می توان در جزیره هرمز و بندر مسافری شهید‌حقانی مشاهده کرد.
نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی بر ارتقاء سهم بانکرینگ(سوخت رسانی به کشتی ها) در منطقه و همچنین سهم ۳۰ درصدی حمل و نقل کالا از طریق حمل‌و‌نقل ریلی تأکید کرد و گفت: ضرورت دارد، تدابیری اندیشیده شود تا سوختی که در کشور بسیار مرغوب‌تر از کشورهای حاشیه خلیج‌فارس تولید می‌شود را به کشتی‌های متردد اختصاص داد.

افزایش ۶۰ درصدی صادرات کالای غیر نفتی در بنادر غرب هرمزگان

قاسم عسکری نسب، مدیر بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان از جابجایی بیش از ۴ میلیون تن انواع کالا در بنادر غرب هرمزگان و افزایش ۶۰ درصدی صادرات غیرنفتی تا نیمه بهمن ماه سال جاری خبر داد.

مدیر بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان عنوان کرد: از ابتدای سال تا نیمه بهمن ماه در مجموع ۴ میلیون و ۱۶۶ هزار و ۳۲۱ تن انواع کالا در این بنادر تخلیه و بارگیری شد ه است.

عسکری نسب افزود: از این میزان، ۲ میلیون و ۱۴۹هزار و ۸۹۱ تن که رشد ۲۷ درصدی را نشان می دهد مربوط به کالاهای غیر نفتی و ۲ میلیون و ۱۶ هزار و ۴۳۰ تن دیگر به فرآورده های نفتی اختصاص دارد.

وی با اشاره به تخلیه و بارگیری کانتینر های یخچالی افزود :۱۱ هزار و ۴۸۹ TEU کانتینر یخچالی با تناژ بیش از ۱۴۳ هزار تن طی این مدت از بنادر شیوء، آفتاب و چارک به بنادر حاشیه جنوبی خلیج‌فارس صادرشده است.

این مقام مسئول میزان صادرات کالاهای غیرنفتی در بنادر غرب هرمزگان را یک میلیون و ۱۱۲ هزار و ۷۰۳ تن اعلام کرد و افزود: عمده این محموله های صادراتی شامل میوه و تره بار، خشکبار، مواد معدنی و مصالح ساختمانی بوده است که در این بخش از عملیات، افزایش ۶۰ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل شاهد هستیم.

عسکری نسب با اشاره به افزایش فعالیت های کابوتاژی بیان کرد: از مجموع صادرات غیر نفتی انجام شده، ۸۴۷ هزار و ۸۶۹ تن به صورت رویه کابوتاژ (کران بری) در بنادر غرب هرمزگان جابجا شد که رشد ۲۳ درصدی داشته است.

مدیر بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان در پایان تعداد شناورهای ورودی و خروجی به بنادر غرب هرمزگان  را تا نیمه بهمن ماه  ۱۵ هزار و ۶۷۸ فروند اعلام کرد.

علی ای حال که در بنادر هرمزگان تلاش بی وقفه برای محقق ساختن شعار سال صورت می گیرد و نگاه ویژه مسئولان به این منطقه فرا ملی است  انتطار می رود در زمینه های اشتغال بومیان نیز در این بنادر تمهیدات لازم صورت گیرد.

نتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=561440
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

13,800 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی