تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 35414
تاریخ انتشار:شنبه ۰۵ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۶:۰۵| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

وقتی که امارات آبادگران خود را اخراج میکند

آنچه این روزها مهمترین اخبار رسانه هاست ، خبر تاسف بار اخراج هموطنانمان از کشور امارات است. در خبرها آمده تاکنون ۵۰۰ نفر از ایرانیانی که مقیم امارات هستند اخراج شده اند.گفته میشود دولت امارات مصوبه یا دستوری داشته که اتباع عراقی، یمنی ، پاکستانی و ایرانی از کشور خارج شوند. به گزارش شبکه اطلاع […]

وقتی که امارات آبادگران خود را اخراج میکند

آنچه این روزها مهمترین اخبار رسانه هاست ، خبر تاسف بار اخراج هموطنانمان از کشور امارات است. در خبرها آمده تاکنون ۵۰۰ نفر از ایرانیانی که مقیم امارات هستند اخراج شده اند.گفته میشود دولت امارات مصوبه یا دستوری داشته که اتباع عراقی، یمنی ، پاکستانی و ایرانی از کشور خارج شوند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ، یوسف دیوانی محقق و پژوهشگر استان و غرب هرمزگان در مقاله ای به ایرانیانی که مقیم امارات هستند پرداخته است  :

مقدمه: در حدود یکصد سال پیش و قبل از کشف نفت و ورود تهویه مطبوع ، ایرانیان اولین آبادگرانی بودند که پای در جایی که امروز نامش امارات متحده عربی است گذاشتند. در آن زمان امارات جایی بود که از خود هویتی فرهنگی نداشت . جیم کرین نویسنده کتاب((دوبی)) مینویسد :وقتی که اهالی جنوب ایران که غالبا از بندرلنگه و بستک بودند ، پایشان به دبی باز شد علاوه بر کسب و کار خود ، زبان، غذاهای متنوع، موسیقی سودایی و آداب اجتماعی شان را نظیر مراسم عروسی هفت روزه به دبی آوردند . هجوم ایرانی ها دومین مهاجرت بزرگی بود که بعد از سال ۱۸۳۳ دبی را دگرگون کرد .(( از دهه ۱۹۲۰ کارآفرینان ایرانی و ثروتهای آنان موج پشت موج به دبی سرازیر شد . در دهه ۷۰ میلادی دبی همچنان جذب کننده بخش زیادی از ثروت ایرانیان و دانشگاههای آن شد))(همان منبع).

yosofdivani

اینک دهه های متمادیست که از بندر لنگه، بندرکنگ ، بندر عباس ،چارک ،پارسیان و غیره لنج های کوچک و بزرگ زیادی در مسیر امارات به ایران در تردد بوده اند و تجارت و تبادل کالا بین دو کشور بصورت سنتی برقرار بوده است.. فریج (محله)بستکی یکی از محلات تاریخی و جزء میراث فرهنگی امارات است که از گذشته های دور و از سال ۱۳۱۴ که مهاجرتها از بندرلگه و بستک به خاطر قانون کشف حجاب صورت گرفت ، توسط بستکی ها بنا شد . بادگیر را برای اولین بار بستکی ها در دبی ساختند که هنوز اهالی امارات بادگیر را (( البستکیه)) میخوانند. جیم کرین در همان منبع می افزاید: (( زنی به نام بی بی شریفه بستکی ، اولین کسی در امارات بود که یخچال را از استرالیا در دهه ۵۰ میلادی وارد دبی کرد )) . در بیان و توجیه عمران و احیا و ساخت امارات متحده عربی همان نویسنده در جای دیگری آورده است: وقتی شیخ راشد(پدرمحمد بن راشد حاکم فعلی دبی) قصد لایروبی خور دبی را دراسال ۱۹۵۰ داشت ، به دلیل نداشتن بودجه از سه تاجرایرانی الاصل به نامهای “رستمانی”، “الغریر”و”الفطیم” درخواست مساعدت کرد. این سه تاجر معادل ۳میلیون دلار جهت لایروبی خور و به صورت مساعده در اختیار شیخ راشد گذاشتند. اهالی منطقه غرب استان بخوبی میدانند که رستمانی اهل گاوبندی ، الغریر اهل روستای شناس بندرلنگه و الفطیم اهل…..میباشند.

خلاصه اینکه مراودات ایرانیان ، خصوصا جنوبی ها با امارات ، یک ارتباط تاریخی ، تجاری و سنتی است. به گونه ای که در هر دوره ای ، چه قبل و چه بعد از انقلاب اسلامی ، این روابط قویتر و طرفین منافع فراوانی از این رابطه بدست آورده اند. و طبعا امارات متحده عربی از همسایگی با کشور بسیار مهم ایران منافع تجاری ، بندری و حتی امنیت فراوانی را بدست آورده است. بطور کلی امارات و کلیه کشورهای حوزه خلیج فارس دانسته یا ندانسته ، فرهنگ و تمدن ایران کهن را الگوی خود میدانند.

اما آنچه این روزها مهمترین اخبار رسانه هاست ، خبر تاسف بار اخراج هموطنانمان از کشور امارات است. در خبرها آمده تاکنون ۵۰۰ نفر از ایرانیانی که مقیم امارات هستند اخراج شده اند.گفته میشود دولت امارات مصوبه یا دستوری داشته که اتباع عراقی، یمنی ، پاکستانی و ایرانی از کشور خارج شوند.این عمل زمانی اتفاق می افتد که اتباع یاد شده جهت تمدید ویزای اقامت خودبه جوازات آن کشور مراجعه میکنند.اما آنگونه که خبرگزاری ها (سایت فرارو وایرنا) نقل کرده اند ، فعلا اتباع ایرانی عملا در دستور کار اخراج قرار گرفته اند. در پاسخ به این اقدام امارات که خارج از نزاکت بین المللی است، مجلس شورای اسلامی و وزیر خارجه کشورمان واکنش نشان داده و قضیه را پیگیر هستند.

همانگونه که در مقدمه اشاره رفت ، علاوه بر ارتباط سنتی و نیاز فرهنگی که امارات در دهه های متمادی با ما داشته ، در دهه های اخیر یکی از عوامل موثر در رشد و شکوفایی امارات ، تجا و ثروتمندان ایرانی بوده اند. در حال حاضر ۵۰۰ هزار ایرانی ساکن امارات هستنند و یک اقلیت بزرگ خارجی در این کشور محسوب میشوند. همچنین گفته میشود ۴۰۰ هزار شرکت ایرانی در امارات مشغول به فعالیت تجاری و اقتصادیست . همچنین براورد شده مبلغ ۳۰۰میلیارد دلار جمع کل سرمایه ایرانیان مقیم امارات است(به نقل از سایت فرارو وایرنا). طبیعی است چنانچه امارات بخواهد روند اخراج هموطنان ما را جدی گرفته و تسریع ببخشد ، این سرمایه و این پتانسیل کلان اقتصادی را از کف خواهد داد و قطعا ایرانیان متفکر و خلاق، سرمایه خود را به جای دیگری گسیل خواهند داشت.

علاوه بر اهمیت مطالب فوق ، اقدام امارات از دیدگاه حقوق بین الملل در خور تامل است. مطابق عهدنامه های بین المللی و میثاق های سیاسی و اجتماعی ، منشور حقوق بشر ، رعایت حقوق بیگانگان در هر کشوری حائز اهمیت و کشور میزبان بایستی در خصوص رعایت حداقل حقوق مدنی و اجتماعی بیگانگان اهتمام جدی بورزد. هر شهروندی که در کشوری به مرور زمان حق اقامت دایم بدست آورده ، جز حقوق مکتسبه وی محسوب میشود و کشورمیزبان مکلف به احترام و حفظ و رعایت آن است..بنابراین ایرانیانی که بالغ بر دو دهه ساکن و مقیم امارات هستند ، آن سکونت دایم جزءحقوق شهروندی، مدنی و اجتماعی ایشان محسوب و نادیده گرفتن و فسخ یکجانبه ویزای ایشان، نقض صریح موازین بین المللی و حقوق بشریست. زیرا با این عمل علاوه بر فروپاشی بنیان اقتصادی خانواده، فرزندانی که از ایشان در این مدت بدنیا امده اند و هیچگونه آشنایی با جامعه پدری خود ندارند با بن بست مواجه شده و صدمات اجتماعی و روحی فراوانی خواهند دید. اما باید گفت بسیاری از کشورها همانند استرالیا و آمریکا ، چنانچه هر بیگانه بیش از ۵ سال در کشورشان اقامت دایم داشته باشد ، به آنها تابعیت اصلی داده و همانند یک شهروند استرالیایی و آمریکایی از حقوق مدنی وحتی سیاسی برخوردار است. مطابق قانون اساسی ایالات متحده آمریکا یکی از شرایط کاندیداتوری ریاست جمهوری ، گذشتن ۷ سال از اخذتابعیت بیگانه است!

در پایان امیدواریم دولت دوست و همسایه و مسلمان امارات عربی متحده ، همسایه داری کند و حقوق کسانی که آبا و اجدادآنها در حدود یکقرن پیش تمدن و فرهنگ را از ایران – خصوصا جنوب ایران- به انها هدیه کردند ، بجا آورده و به دور از شتابزدگی حقوق شهروندی و مدنی هموطنانمان را بیش از پیش نگه دارد.

* نویسنده و پژوهشگر و مدیرمسوول ماهنامه مروارید مهر.

منابع:

– جیم کرین، دوبی، نشر نی، مترجم هرمز همایون پور،۱۳۹۰٫

– پایگاه اینترنتی فرارو.

– پایگاه اینترنتی ایرنا.

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=35414
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,230 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی