وقتی نظارت غایب همیشگی بازار است/ عرضه لباس بانوان توسط مردان در بندرعباس
+ پ -
وقتی نظارت غایب همیشگی بازار است/ عرضه لباس بانوان توسط مردان در بندرعباس

در حالی که برخی مسئولان حضور مردان در فروشگاه های عرضه کننده لباس های بانوان را ممنوع و تخلف می دانند به وضوح مشاهده می شود در بازار و مراکز تجاری شهر بندرعباس از فروشندگان مرد در فروشگاه های عرضه لباس زنانه استفاده می شود که این موضوع علاوه بر اینکه برخلاف باورهای دینی است می تواند مشکلات را ایجاد کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از فرهنگ کده ؛ بازار یکی از مراکز مهم در کشور محسوب می شود که از دیر زمان به عنوان پایگاهی مردمی نقش بسزایی در حفظ ارزش های دینی و اجتماعی ایفا کرده است.

نمیتوان در شکل گیری نظام و انقلاب اسلامی و همین طور نهادینه شدن بساری از سنت ها و رفتارهای نیک و خداپسندانه در جامعه نقش بازار و بازاریان را نادیده گرفت.

با نگاهی گذرا به تاریخچه اصناف در کشور در می یابیم که اصناف و بازاریان در طول تاریخ در زمینه حفظ ، بقا و ترویج ارزش های دینی و اسلامی نقش برجسته ای داشته اند و از این رو است که نقش این قشر موثر ، در پیشبرد اهداف نظام انکار ناپذیر است.

با این مقدمه نباید اجازه داد برخی امور و فعالیت هایی که به نوعی هنجار شکن به شمار می آیند چهره بازار و اصناف را خدشه دار کند.

در حالی که برخی مسئولان حضور مردان در فروشگاه های عرضه کننده لباس های بانوان را ممنوع و تخلف می دانند به وضوح مشاهده می شود در بازار و مراکز تجاری شهر بندرعباس از فروشندگان مرد در فروشگاه های عرضه لباس زنانه استفاده می شود که این موضوع علاوه بر اینکه برخلاف باورهای  دینی است می تواند مشکلات را ایجاد کند.

خدیجه یدالهی استاد دانشگاه و فعال اجتماعی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار فرهنگی و اجتماعی فرهنگ کده در حضور مردان در فروشگاه های عرضه کننده لباس های بانوان ؛ افزود: این روزها شاهد این هستیم که بیشتر فروشگاه‌های لباس زنانه دارای فروشندگان مرد هستند که این موضوع می‌تواند مشکلاتی را نیز ایجاد کند.

وی بیان کرد: در اکثریت قریب به اتفاق فروشگاه‌های واقع در بازارهای بندر عباس ،فروشندگان مرد مشغول به فعالیت هستند که این موضوع با توجه به وجود نیروی کار فراوان زن غیر منطقی به نظر می‌رسد.

فعال اجتماعی با بیان ابا وجود اینکه همواره با استفاده از نیروی کار زن در فعالیت‌های طاقت‌فرسا و محیط‌های کاری مردانه به دلیل ارزان‌تر بودن و کم توقع بودن آنها اعتراض می‌شود تصریح کرد:  انتظار می‌رود که در فروشگاه‌های لباس زنانه نیز فروشندگان زن فعالیت داشته باشند که بر خلاف انتظار شاهد هستیم که اکثر فروشندگان این مغازه‌ها مرد هستند که این امر می‌تواند صدماتی را به جامعه وارد کند.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه مسئولان اداره اماکن نیروی انتظامی و همچنین متولیان امر فرهنگ استان باید به طور جدی‌تر به این موضوع توجه داشته باشند ؛ اظهار کرد:مسئولان باید  استانداردها و بخشنامه‌هایی را برای این موضوع وضع کنند که این مسائل به این صورت بروز پیدا نکنند.

خدیجه یدالهی در ادامه گفت: نقطه نگران‌کننده در این راستا زمانی است که فروشندگان مرد بر روی تنگی، بلندی و کوتاهی لباس زنان نظر می‌دهد و برخی فروشگاه‌ها که از عدم نظارت مسئولان امر سوءاستفاده کرده‌اند نمایشگاهی از بی‌حیایی راه انداخته اند .

فعال اجتماعی با بیان اینکه لباس‌های زنانه پشت ویترین و بدون رعایت حریم‌های اسلامی به نمایش درآمده‌اند و هر کسی که رد می‌شود می‌تواند شاهد نمایشگاه از بی‌شرمی باشد ؛ خاطر نشان کرد: از طرفی دیگر موضوع فعالیت و اشتغال مردان در فروشگاه‌های لوازم آرایشی زنان نیز قابل تامل است و از متولیان فرهنگی و امور اجتماعی انتظار می‌رود نظارت بیشتری بر این فروشگاه‌ها داشته باشد.

آنچه اکنون در بازار بندرعباس و مجتمع های تجاری این شهر شاهد هستیم گویای این مطلب است که دستگاه های و نهادهایی نظیر سازمان صنعت ، معدن و تجارت ، نیروی انتظامی ، اتاق اصناف ، تعزیرات حکومتی و سیستم  قضایی  و ستاد احیا امر به معروف و نهی از منکر در زمینه مقابله مقابله با عرضه و فروش لباس های زنانه توسط مردان کوتاهی کرده و برخی فروشگاه ها از عدم نظارت صحیح و مستمر مسئولان سوء استفاده می کنند.

انتهای پیام/

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر اول خبر fff