وضعیت هنری جاسک در حال پیشرفت است / ضعف فرهنگی مهم ترین دغدغه هنرمندان جاسکی
+ پ -
وضعیت هنری جاسک در حال پیشرفت است / ضعف فرهنگی مهم ترین دغدغه هنرمندان جاسکی

شاعربلوچ جاسکی با اشاره به اینکه هنوز موفق به چاپ کتاب نشده ام ؛ افزود: اشعارم را جمع آوری کرده ام و دوست دارم در قالب کتاب چاپ کنم و اعتراف میکنم به دلیل مشکلات مالی نتوانسته ام اثری چاپ کنم و حتی پیشاپیش برای آثارم اسمی انتخاب کرده ام.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛محمد باعثی شاعر بلوچ جاسکی در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده ؛ اظهار کرد: از سن ۱۵ سالگی وقتی دیدم روستای مادریم (زیرکوه، از روستاهای تاریخی در غرب جاسک) خالی ازسکنه شد و همه فامیلم های درجه یک مادریم به خارج ازکشور بخاطر خشکسالی منطقه و نبودن شغل سفرکردند غباری عجیب مثل کوه بردلم نشست؛ نخستین ادبیاتم را در وصف این روستای زیبا و خاطره انگیز که قدمگاه خالدبن ولید از اولیای مورد احترام نیز دراین روستا سالیان زیادی زیارتگاه مردم این روستا و اطراف بوده سرودم.

 

وی به فعالیت های هنری اشاره کرد و افزود: در مرحله نخست عاشق شعرم البته خودم شعر به زبان بلوچی می سرایم و غیر از آن خیلی علاقه داشتم تئاترموزیکال کار کنم و یکی از اهدافم در آینده این است که دانشم در این زمینه را افزایش دهم و به یکی از آرزوهایم که کار تئاتر است و خصوصا درباره عشاق قدیم بلوچ مثل (هانی وشیح مرید ) و…کار کنم.

 

وی وضعیت فرهنگی و هنری جاسک را خوب ارزیابی کرد و تصریح کرد: در چند سال اخیر حرکت های مثبتی در حوزه هنری جاسک اتفاق افتاده است، از تئاتر گرفته تا فیلم ، داستان و شعر، خصوصاً شعر بلوچی که بدون اغراق اتفاق بسیار خوبی با برگزاری جشنواره منطقه ای شعر بلوچ سال گذشته در جاسک و حتی کل استان های بلوچ نشین رخ داده است.

 

این شاعر بلوچ در ادامه بیان کرد: حمایت بیشتری از سوی مسئولان شهرستان و استان نیاز است و بنده معتقدم با حمایت بیشتر از هنرمندان جاسک شاهد موفقیت های بیشتری ازسوی آنان شد چرا که هنرمندان جاسکی نشان داده اند که اگر حمایت شوند استعدادهای خوبی دارند.

 

این هنرمند جاسکی افزود: به دلیل بعضی از مشکلات زندگی زیاد علاقه ای به اینکه در اجتماع باشم نداشتم، اشعاری که می سرودم بیشتر برای دل خودم بود، بعد از مدتی توسط رئیس اداره ارشاد شهرستان به آنجا دعوت شدم و نخستین کسی که به من انگیزه فعالیت هنری داد وی بودند که مشوق اصلی بنده بودند و امروز در بسیاری از شهرستان ها به عنوان یک شاعر شناخته شده بلوچ زبان دعوت می شوم.

 

باعثی با بیان اینکه حمایت مسئولان فرهنگی استان صفر است ؛ اظهار کرد:حمایت مسئولان فرهنگی استانی ضعیف است جز لشکری زاده رئیس اداره ارشاد جاسک و فرماندار سابق که الحق مردمی بود و محمدشریفی معاون دانشگاه آزاد کسی را ندیدم که از امثال حقیرحمایت کنند و همچنین مردم جاسک همیشه از بنده حمایت کرده اند اما مسئولین استانی دریغ از شاخه گلی حتی از بنده تاکنون حمایت نکرده اند.

 

شاعر بلوچی با اشاره به اینکه همیشه سعی می کنم تا حس و حال لهجه جاسکی را در آثارم منعکس و منتقل کنم ؛ تصریح کرد: مردم جاسک دارای زبان هستند و به زبان بلوچی تکلم می کنند و لهجه آنان لهجه بلوچی جاسکی است ولی در واقعیت تحت تاثیر زبان بندری است زیرا اقلیتی از مردم جاسک با لهجه بندری نیز تکلم می کنند.

 

وی در ادامه اضافه کرد:  هر آنکه در هرمزگان زندگی می کند عاشق این سرزمین است و ارق خاصی به آن دارد و بنده نیز از اینکه یک هرمزگانی بلوچ زبانم افتخار میکنم و همیشه تلاش نموده ام طوری اشعارم را بسرایم ک یک هرمزگانی به راحتی اشعارم را درک کند.

 

باعثی اضافه کرد: ارتباط خوبی بین شاعران بلوچ زبان در چند استان بلوچ زبان با برگزاری جلسات انجمن برقرارشد و جلساتی که منظم برگزار می شود و یقیناً در پیشرفت هرشاعری نقش خواهند داشت و جلساتی که توسط انجمن به صورت هفتگی برگزار می شود کاملا موثر است و پیشنهاد میکنم هر کسی که به شعر علاقه دارد حتما در این جلسات شرکت کند .

 

وی به مشکلات خود در عرصه هنری و دیگر شاعران جوان در عرصه شعر و ادب اشاره کرد و گفت: بزرگترین مشکل هنرمندان نبودن یک سالن فرهنگی و هنری درخور مردم شریف جاسک است لذا  همه مشکلات جز با همت ودست به دست هم دادن راهی جهت حلشان وجود ندارد و اگر فکر کنیم مشکلات با پول حل می شوند در اشتباه هستیم.

 

این هنرمند جاسکی تصریح کرد:دوست دارم به غیر از چاپ اشعارم آثار شاعران صاحب نام و قدیمی جاسک را نیز جمع آوری کرده و چاپ کنم و آرزو دارم روزی لغت نامه بلوچی منطقه جاسک را به زبان فارسی عربی و انگلیسی ترجمه و چاپ کنم.

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff