ساکنان پایتخت مکران از آب سالم محرومند
+ پ -
ساکنان پایتخت مکران از آب سالم محرومند

وضعیت نامناسب آب شرب در پایتخت مکران دغدغه و مطالبات جدی شهروندان جاسک است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ کم آبی یا بهتر بگویم نبود آب کافی درد دیرینه ای است که اکثر مناطق کشور بویژه استانهای جنوبی به دلیل خشک سالی های مداوم با آن دست و پنجه نرم می کنندو در استان هرمزگان با وجود بهره مندی از کیلومترها نوار ساحلی بی آبی و کم آبی رسم چندین ساله اغلب شهرهای هرمزگان شده است.

کاهش میزان بارندگی در سال های اخیر سبب شده که معیشت ساکنان استان های جنوبی بویژه مناطقی که محرومیت و عدم توسعه شهری گریبانگیر آنها شده را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

استان هرمزگان دارای مناطق محرومی چون بشاگرد و جاسک است و مردم این شهرستان ها نه تنها از آب شرب سالم محروم هستند بلکه با گذشت چندین دهه همچنان محرومیت در گوشه و کنار روستاهایش بیداد می کند.

در حال حاضر وضعیت نامناسب  آب شرب در پایتخت مکران باعث نارضایتی جدی شهروندان جاسکی است چرا که آب شرب با وجود بوی بد و  رنگ قرمز نه تنها قابل نوشیدن نیست بلکه حتی نمی توان از آن برای شست و شوی ظروف و البسه استفاده کرد.

 

آب شرب ناسالم تهدید جدی سلامت شهروندان جاسکی

داریوش حسن زاده، یکی از اعضای گروه اتحاد آینده سازان جاسک و بشاگرد در گفتگو با خبرنگار هرمز؛ با اشاره به اهمیت آب سالم برای مصرف کنندگان گفت: آب ممکن است سالم باشد اما اگر دارای طعم یا ظاهر نامطبوع باشد ممکن است مصرف کننده را به سوی آب های دیگر یا کمتر سالم براند از این رو آب آشامیدنی نه تنها باید کاملا” سالم باشد بلکه باید پاکیزه یعنی مورد پسند مصرف کننده هم باشد چنین آبی را می توان (پذیرفتنی یا نوشیدنی) نامید.

وی افزود: در حال حاضر آب شرب شهرستان جاسک مورد پسند شهروندانی جاسکی نیست که با وجود اعتراضات مکرر شهروندان جاسکی هیچ پاسخ قانع کننده ای دریافت نکردند.
این عضو گروه اتحاد آینده سازان تصریح کرد: آب آشامیدنی سالم، آبی است که برای مصرف کننده حتی اگر به مدت طولانی آشامیده شود خطری نداشته باشد اما  با این وجود شهروندان جاسکی معتقد اگر آب شرب جاسک با این روند ادامه داشته باشد خطر را روز به روز بیشتر حس خواهیم کرد.

حسن زاده  با اشاره به اینکه آب سالم علاوه بر پاک بودن باید سه ویژگی عمده داشته باشد، افزود: آب سالم باید قدرت جذب بالا داشته باشد و به تمامی اندام ها برسد، باعث بهبود سوخت و ساز بدن شود و قدرت دفع سموم بالا داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه آب آشامیدنی سالم و پاک یکی از مهم‌ترین نیاز‌های اساسی انسان‌هاست، ادامه داد: آلوده شدن آب می‌تواند منشا ویرانی و تباهی باشدحال سوالات بیشماری به ذهن هر انسانی خطور می کند که آیا آبی که می‌خوریم کیفیتی دارد یا نه؟ آیا به سلامت آب شرب جاسک باید ایمان داشته باشیم؟

این عضو گروه اتحاد آینده سازان تصریح کرد: آلودگی آب چه به صورت آلودگی بیولوژیک (وجود میکروب های بیماری زا)، چه به صورت آلودگی شیمیایی (به همراه داشتن عناصر و ترکیبات زیان آور شیمیایی) و چه به صورت های دیگر سبب ایجاد بیماری ها و اختلالات متعددی در انسان می گردد.

 

حسن زاده یادآور شد: تاریخ بهداشت عمومی مملو از نشانه های غم انگیزی است از همه گیری ها و تلفات بی شمار ناشی از بیماری ها که آب آلوده در ایجاد آن ها نقش اساسی داشته و می توان بیماری هایی همچون حصبه، وبا و اسهال خونی را نام برد که انسان به وسیله آب آلوده به آن مبتلا می شود.
وی خاطرنشان کرد: آب شرب شهرستان جاسک آلوده نیست بلکه کیفیت ندارد لطفا مسئولین ذی ربط در خصوص نامساعد بودن آب شرب شهر جاسک برای رفاه حال شهروندان جاسکی چاره اندیشی نمایند.

 

 

 

انتهای پیام/

 

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff