تبلیغات تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 476105
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۷| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

وضعیت تاسف بار سطل های زباله در بندرعباس؛ مشکلی در آستانه تبدیل به معضل!

روزانه صدها تن زباله در پایتخت اقتصادی کشور تولید می‌شود اما متاسفانه کمبود سطل زباله در بندرعباس جهت جمع آوری آن نیز دردسر ساز شده و گلایه های مردمی را به همراه داشته است.

وضعیت تاسف بار سطل های زباله در بندرعباس؛ مشکلی در آستانه تبدیل به معضل!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از فرهنگ کده؛ المان‌های شهری نه تنها به عنوان یک نشانه شهری بلکه از عناصر مهم و نقاط پیوند حیات شهر‌ها به شمار می رود که نقش بسزایی در هویت شهر بردوش دارند و همچنین عاملی برای برقراری ارتباط میان فرد و محیط محسوب می‌شوند که سبب به‌ وجود آمدن حس تعلق مکان، خاطره انگیزی، تمایز و خوانایی شهری می‌شوند.

در سال‌های اخیر با بی تفاوتی و به فراموشی سپردن اصول معماری و شهر‌سازی بومی و زمینه‌گرا، شهرها از کیفیت مطلوب فضایی بهره ای نبرده و در طراحی شهری جایگاه خاص آلمان‌ها در شکل‌گیری سیمای یکپارچه و متناسب نادیده گرفته شده و با بی توجهی به ارتباط آلمان با محیط و انسان باعث بی هویتی شهر‌ها شده است.

روزانه صدها تن زباله در  پایتخت اقتصادی کشور تولید می‌شود اما متاسفانه کمبود سطل زباله در بندرعباس جهت جمع آوری آن نیز دردسر ساز شده و همچنین وجود زباله‌های رها شده در گوشه و کنار این استان بیانگر این است که جمع آوری آن علاوه بر فرهنگ‌سازی نیاز به توجه ویژه متولیان خدمات شهری دارد.

خیابان های بدون سطل زباله در پایتخت اقتصادی کشور

کمبود سطل زباله در سطح معابر شهر بندرعباس نیازی به کتمان مسئولان ندارد و از طرفی کارگران شهرداری زباله ها را به موقع جمع آوری نمی کنند که وجود زباله در جداول شهری و جلوی درب منازل مسکونی با سلامت کودکان بازی می کند.

تعداد زیادی از شهروندان بندرعباس که در پیاده روها رفت و آمد می کنند، به دلیل نبود سطل زباله مجبور هستند که زباله های خود را در گوشه و کنار خیابان ها کنار خیابان ها پرت کنند و همچنین مغازه داران هم ناچارند زباله ها را در بیرون از مغازه و گاهی در اطراف جوی های خیابان بیاندازند.

قصه زباله های پاتخت اقتصادی کشور، قصه امروز و دیروز نیست قصه تکراری است که هر روز شاهد آن هستیم، این امر نه تنها با اعصاب و روان و سلامت مردم بازی می کند بلکه چهره شهر را نازیبا و خدشه دار می کند.

حفظ و پیشرفت سطح سلامت اکنون امری حیاتی و ضروری محسوب می شود که باید بیش از آن مورد توجه قرار گیرد که از عوامل تهدید کننده سلامت افراد می توان به انباشت زباله ها در معابر سطح شهر و جوی ها اشاره کرد که خود سبب بوی نامطبوع و گسترش بیماری های میکروبی می شود.

تناقض گفتاری با وعده غیر عملی

آنچه که ضروری است تا مسئولان خدمات شهری بندرعباس به آن توجه ویژه داشته باشند وجود سطل های زباله در پارک ها، معابر و خیابان های پر تردد است و در این راستا باید مسئولان مربوطه آموزش عملی به شهروندان در رابطه با پاکسازی و نظافت شهر دهند که این خود می تواند به کاهش هزینه ها کمک شایانی کند.

در سال گذشته معاون خدمات شهری بندرعباس در نشستی خبری از کمبود سطل‌های زباله در بندرعباس خبرداد و افزود: بزودی با افزایش سطل و تغییر سایز سطل‌ها جبران خواهیم کرد اما متاسفانه این اظهارات در حد یکی حرف باقی ماند و همچنان شاهد کمبود سطل زباله در سطح شهر هستیم.
 دردسرهای زباله ها در بندرعباس و گلایه های مردمی
زهرا رسولی، یکی از شهروندان بندرعباسی در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده با اشاره به اینکه کمبود سطل‌ زباله در شهر یکی از علت های پراکندگی زباله‌ها در معابر و کوچه ها است، اظهار کرد: کمبود سطل زباله بزرگ و مناسب برای جمع آوری زباله‌ خیابان‌های پر تردد در بندرعباس از دلایلی که زباله‌ها را پراکنده می کند.

این شهروند بندرعباسی بیان کرد: با توجه به اینکه نباید زباله‌ها را در خیابان بریزیم ولی در بسیاری موارد مشاهده می کنیم که هنگامی که در بین راه منزل و مدرسه حرکت می‌کنیم به دلیل اینکه سطل زباله وجود ندارد یا اگر هم باشد در دسترس افراد نیست، ناخود آگاه زباله‌های خود را در خیابان می ریزیم.

رسولی در ادامه با اشاره به اینکه ریختن زباله و جمع نکردن به موقع آن سبب خدشه دار شدن چهره شهر می شود، تصریح کرد: در حوزه خدمات شهری با مشکلات زیادی روبه رو هستیم و امکانات رفاهی هم چون مبلمان شهری و سطل زباله و غیره به‌ صورت ناهماهنگ در مناطق قرارگرفته که امیدواریم این مشکلات مرتفع شود.

کمبود سطل زباله در مناطق دیگر شهرستان بندرعباس خصوصا مسکن های مهر آن هم مشکلاتی برایشهروندان آن مناطق به وجود آورده که گلایه هایی را به همراه داشته و جای این سوال است که آیا گذاشتن سطل زباله در محله ها برای رفاه حال شهروندان هزینه هایی بیش از هزینه برگزاری همایش ها و جلسات تکراری دارد؟

لبریز شدن صبر مهر نشینان پیامبر اعظم از کمبود سطل زباله

مهدی سعیدی زاده، یکی از شهروندان ساکن مسکن مهر پیامیر اعظم بندرعباس اظهار کرد: در مسکن مهر پیامبر اعظم به شدت با کمبود سطل زباله روبه رو هستیم که به صورت مستمر توسط شهرداری بندرعباس جمع آوری نمی شود.

این شهروند بندرعباسی افزود: با توجه به ساکن بودن جمعیت زیادی از شهروندان در این منطقه، افزایش باکس های زباله به شدت نیاز می شود که این موضوع را طی یک نامه به شهردار اطلاع داده ایم اما تاکنون به آن توجهی نشده است.

سعیدی زاده گفت: سطل زباله به سرعت از ضایعات و پسماندهای غذایی و غیره پر می شود که مردم ناچارند به انباشت زباله در اطراف سطل های زباله می شوند که بوی نامطبوعی را ایجاد می کند که تردد در این مکان دشوار شده و سلامت شهروندان را به خطر می اندازد.

وی خاطر نشان کرد: خانواده های ما چه گناهی کرده اند و بالغ بر صدبار به مسئولان مربوطه شهرداری بندرعباس موضوع کمبود سطل زباله را در این منطقه پیگیری کرده ایم که کوچه های مجاور سطل زباله را پرت می کنند؟ آیا این ضعف مدیریت خدمات شهرداری در جانمایی سطل زباله ها در کوچه ها و خیابان ها نیست که هرکسی برای شهرداری تعیین تکلیف می کند؟

با وجود دغدغه فراوان همراه با نگرانی و نارضایتی شهروندان بندرعباسی امیدواریم مسئولان شهرداری برای رفع این معضل شهری اقدامات لازم را در جهت رفاه حال شهروندان انجام دهند.

کمبود سطل‌های زباله در بندرعباس جبران می‌شود
معاون خدمات شهری بندرعباس گفت: کمبود سطل‌های زباله در بندرعباس را بزودی با افزایش سطل و تغییر سایز سطل‌ها جبران خواهیم کرد.

محسن یکتاپور، معاون خدمات شهری بندرعباس افزود: یکی از گلایه‌های مردم در سطح محلات، کوچک بودن سطل‌های زباله و کمبود تعداد آنها متناسب با جمعیت یک کوچه یا محله است که بزودی کار افزایش تعداد سطل‌ها را در محلات آغاز خواهیم کرد.

معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس با بیان این که میزان تولید زباله در بندرعباس بیش از استاندارد و متوسط کشوری است، گفت: با این حال فرآیند جمع‌آوری زباله در بندرعباس برغم بسیاری از شهرهای کشور به صورت روزانه صورت می‌گیرد تا رضایت شهروندان تأمین شود.

یکتاپور خاطر نشان کرد: میزان تولید زباله در بندرعباس هر ساله رو به افزایش است و باید همگام با ارتقای کیفیت جمع‌آوری زباله و نظارت بر شرکت‌های جمع‌آوری زباله، فرآیندهای فرهنگ‌سازی در این زمینه را نیز در شهر بندرعباس توسعه دهیم تا مردم به شهرداری در این زمینه کمک کنند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=476105
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها
نظرات بینندگان
تعداد نظرات: بدون نظر
ارسال نظر

  • نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند.
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمايید.
  • توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت یا منفی استفاده فرمایید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی یابد.

یادداشت

گفتگو

بین الملل