وضعیت ایدز در هرمزگان بحرانی است

+ پ -
وضعیت ایدز در هرمزگان بحرانی است

معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: آمار ایدز در هرمزگان بالاست و ابتلا به ویروس “اچ آی وی” در شش ماهه نخست سال جاری به ۴۳ درصد رسیده است در حالی که در سال ۸۰ این رقم ۶ درصد و اول سال جاری ۱۸ درصد بوده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از  رفتارنیوز، دکتر علی اکبر سیاری معاون وزیر بهداشت در جمع خبرنگاران گفت: در مدت ۱۵ سال ابتلا به ویروس “اچ آی وی” از ۶ درصد به ۴۳ درصد افزایش پیدا کرده است که زنگ خطر جدی می‌باشد.

معاون وزیر بهداشت اظهار داشت:  در حوزه سلامت به دنبال ۵ اصل توانمند سازی مردم، همکاری بین بخشی، عدالت، بهره مندی از تکنولوژی ارزان و خدمت با کیفیت مناسب هستیم.

دکتر سیاری با بیان مهار فقر آهن در ایران نسبت به کشورهای دیگر بیان کرد: استفاده از مکمل و غنی سازی آرد با آهن از مهمترین راهکارهای مبارزه با فقر آهن در ایران بوده است.

وی کم خونی در ایران را  ۱۴ درصد، آمریکا ۱۷ درصد، فرانسه ۲۳ درصد و ترکیه ۳۰ درصد اعلام داشت و افزود: مهار فقر آهن و کم خونی در ایران موفقیت بسیار بزرگی برای مجموعه بهداشت و درمان می‌باشد.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: مهار کردن بیماری های واگیر که از عمده ترین دلایل مرگ و میر هستند یکی از اولویتهای مجموعه بهداشت ودرمان می‌باشد.

دکتر سیاری با بیان اینکه هرمزگانی ها در مصرف نان لواش که شورترین نان کشور است رتبه اول را دارند، گفت: ۳۱۰ گرم سرانه مصرف نان می‌باشد و ۳/۲ گرم نمک در نان استفاده میشود و هرمزگانی ها علاقه زیادی به مصرف نان لواش که شورترین نان است را دارند.

وی، بیشترین کم تحرکی را مربوط به هرمزگان دانست و توصیه کرد: افراد بالای ۵۰ سال ۱۵۰ دقیقه ، کودکان ۱ ساعت و بقیه افراد نیم ساعت در روز  فعالیت ورزشی یا پیاده روی کنند.

معاون وزیر بهداشت بیان کرد: مصرف الکل، سیگار ، اضافه وزن باعث سکته قلبی و مغزی، سرطان و بیماری های مزمن تنفسی می‌شود که ۷۶ درصد مرگ نابهنگام و زودرس را تشکیل می‌دهند.

دکتر سیاری اظهار داشت: سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر به همت کارشناسان تدوین، نهایی و به تصویب رسید و یکی از اولویت‌های سال ۹۵ ادغام برنامه پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس اولویت‌بندی‌های حوزه بهداشت، گام اول تأمین نیرو و کادر پزشکی و تجهیزات در روستاها و مناطق حاشیه‌نشین، مرحله دوم شهرهای کوچکی که زیر ۵۰ هزار نفر جمعیت دارند و در نهایت فعال کردن خدمات سلامت در سطح کل کشور است و اجرای کامل طرح تحول نظام سلامت در دراز مدت امکان‌پذیر است.

 

انتهای پیام/

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


نشر خبر اول خبر fff