وزیر نفت عربستان طرح کاهش سقف تولید نفت را قبول ندارد
+ پ -
وزیر نفت عربستان طرح کاهش سقف تولید نفت را قبول ندارد

فاینانشال تایمز نوشت:در حالی که در ۱۸ ما گذشته قیمت نفت ۷۰ درصد افت داشته،‌ وزیر نفت عربستان، طرح کاهش سقف تولید نفت را قبول ندارد، این کشور ۱۰ میلیون بشکه در روز نفت صادر می‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، علی النعیمی وزیر نفت عربستان می‌گوید کاهش سقف تولید نفت از سوی اعضای اوپک و غیر اوپک امکان‌پذیر نخواهد بود.

النعیمی که در کنفرانس انرژی CERAVEEK صحبت می‌کرد، گفت: عربستان سعودی به دنبال تثبیت سقف تولید نفت به جای کاهش است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر اعتمادی بین کشورهای عمده تولید کننده اصلی نفت وجود ندارد، اکنون اعتماد بین کشورها خیلی پایین‌تر از سطح نرمال است.

بر اساس این گزارش هفته گذشته عربستان، قطر و ونزوئلا از اعضای اوپک به همراهی روسیه اعلام کردند که برای تثبیت عرضه نفت در راستای تعادل‌بخشی به بازار همکاری خواهند کرد.

قیمت نفت حدود ۷۰ درصد در ۱۸ ماه گذشته کاهش یافته و بخش عمده‌ای از دلیل کاهش، مربوط به عرضه بیش از اندازه نفت در بازارهای جهانی است. به ویژه تولید بیش از اندازه نفت شیل به کاهش بیشتر قیمت دامن زده است.

خبرگزاری اسوشیتدپرس هم نوشت: وزیر نفت ایران تثبیت عرضه نفت را خنده‌دار توصیف کرده  و گفته است این واقعا شبیه جوک است که بسیاری از کشورها در سقف تولید روزانه ۱۰ میلیون بشکه نفت خود را تثبیت می‌کنند اما ایران باید در سقف یک میلیون بشکه در روز تولید نفت را تثبیت کند.

بر اساس آنچه که کشورهای عربستان، روسیه، قطر و ونزوئلا اعلام کردند برای تعادل‌بخشی به بازار جهانی نفت اعضای اوپک و غیراوپک باید عرضه نفت خود را در سطح کنونی نگه دارند و بیش از این افزایش نیابد.

این در حالی است که ایران به واسطه تحریم‌های غرب و اتحادیه اروپا سقف تولیدش محدود به یک میلیون بشکه در روز بود و بعد از لغو تحریم‌ها هم همچنان فرصتی برای افزایش تولید نداشته است.

طرح تثبیت عرضه نفت ایران را مجبور خواهد کرد سقف تولید را در همین محدوده یک میلیون بشکه در روز نگه دارد که وزیر نفت ایران به آن اعتراض دارد.

در حال حاضر روزانه ۱٫۵ میلیون بشکه مازاد عرضه در بازارهای جهانی وجود دارد که باعث کاهش قیمت نفت شده است.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff