وزیر خارجه اسبق آمریکا: باید راهی برای منزوی کردن پوتین بیابیم/ 1+5 در منزل جک استراو تشکیل شد

+ پ -
وزیر خارجه اسبق آمریکا: باید راهی برای منزوی کردن پوتین بیابیم/ ۱+۵ در منزل جک استراو تشکیل شد

وزیر خارجه اسبق آمریکا که با راه‌اندازی دیپلماسی موسوم به «تحول‌آفرین» پروژه براندازی نرم در ایران را پیگیری کرد، روز پنجشنبه در اظهاراتی به انتقاد از توافق هسته‌ای با ایران پرداخت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «کاندولیزا رایس»، وزیر خارجه دولت جورج دبلیو بوش که آغازگر جدی‌ترین تلاشهای دولت آمریکا برای براندازی در ایران بود روز پنجشنبه در نشستی در  به انتقاد از توافق هسته‌ای گروه ۱+۵ با ایران پرداخت.

وی با ادعای اینکه گروه ۱+۵ در منزل «جک استراو»، وزیر خارجه اسبق انگلیس تشکیل شده، گفت که قدرتهای غربی در «برجام» متحمل هزینه‌های زیادی شده‌اند.

ایران و گروه ۱+۵ در تیرماه سال جاری به توافقی موسوم به «برنامه جامع اقدام مشترک» یا «برجام» رسیدند که قرار است تمامی تحریم‌های وضع شده به بهانه برنامه هسته‌ای را رفع کند.

«باراک اوباما»، رئیس‌جمهوری آمریکا، چند ماه قبل از عقد برجام اعتراف کرده بود که مذاکرات هسته‌ای با ایران پس از شکست تلاشهای براندازانه دولت جورج دبلیو بوش، رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا آغاز شده است- تلاشهایی که کاندولیزا رایس، با انتخاب به سمت وزیر خارجه آنها را شدت بخشیده بود.

رایس، در فوریه سال ۲۰۰۶، در طرحی موسوم به «دیپلماسی تحول‌آفرین»، خواستار تمرکز دولت آمریکا بر برخی کشورها از جمله ایران و تشدید تلاشها برای حمایت از مخالفان داخلی آنها شده بود.

تشکیل دفتری موسوم به «دفتر امور ایرانیان» در دوبی، راه‌اندازی برنامه‌هایی نظیر «تبادل نفرات و گروه‌ها» (Exchange) و تشدید جنگ نرم علیه ایران با تقویت شبکه‌های فارسی زبان نظیر «صدای آمریکا» بخشی از اقدامات رایس در آن زمان بودند.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت که واشنگتن باید راهی برای منزوی کردن ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، بدون منزوی کردن این کشور پیدا کند.

کاندولیزا رایس همچنین درباره مناقشات اخیر واشنگتن و پکن در دریای چین جنوبی هم اظهارنظر کرد و گفت که «رفتارهای تحریک‌آمیز چین» چالش‌های جدیدی ایجاد می‌کند. رایس گفت: «هیچ‌کس جنگ نمی‌خواهد اما اشتباهات رخ میدهند.»

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


نشر خبر اول خبر fff