وزرای خارجه و توسعه ایتالیا فردا در تهران/ عزم تهران – رم برای گسترش روابط اقتصادی
+ پ -
وزرای خارجه و توسعه ایتالیا فردا در تهران/ عزم تهران – رم برای گسترش روابط اقتصادی

ایتالیا برای ایران در بین تمام کشورهای اروپایی از جایگاهی ممتاز و ویژه برخوردار است و می‌تواند در آینده با بهره برداری اقتصادی و تجاری در زمره شرکای اصلی جمهوری اسلامی باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، هیأت عالی رتبه‌ای از ایتالیا به ریاست «پائولو جنتیلونی» وزیر امور خارجه و «فدریکا گوئیدی» وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا و با همراهی جمعی از مدیران ارشد از صاحبان صنایع و مهمترین موسسات و شرکت‌های اقتصادی دولتی و خصوصی این کشور از تاریخ ۱۳ لغایت ۱۴ مرداد ماه ۱۳۹۴ به تهران سفر کرده و با مقامات عالیرتبه کشورمان دیدار خواهند کرد.
در جریان سفر مقامات ایتالیایی به تهران نشستی با حضور اعضای این هیأت ایتالیایی و همتایان و شرکای ایرانی آنها به میزبانی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار خواهد شد و در زمینه‌های مختلف همکاری از جمله انرژی، کشاورزی، حمل و نقل و دیگر زمینه‌های اقتصادی و تجاری گفت‌وگو خواهند کرد.
این اولین سفر عالیرتبه مقامات ایتالیایی به کشورمان پس از توافق وین است. البته طی دو سال گذشته وزرای خارجه ایتالیا دو سفر به تهران داشته‌اند و همچنین در حوزه‌ها و سطوح مختلف مقامات دو کشور از رم و تهران دیدار داشته‌اند.
ایتالیا طی سال‌های پس از انقلاب اسلامی، همکاری گسترده‌ای با جمهوری اسلامی ایران در بخش‌های دولتی و خصوصی داشته و از جمله کشورهای اروپایی است که همواره از شرکای تجاری قوی کشورمان بوده است. با توجه به ظرفیت‌های قابل توجه موجود، زمینه برای احیا و تقویت بیش از پیش روابط دو کشور وجود دارد.
تحولات صورت گرفته در حوزه‌های روابط دوجانبه از حوزه همکاری‌های علمی و فناوری و فرهنگی و محیط زیست تا مناسبات سیاسی و رایزنی‌های منطقه‌ای و در حوزه اقتصاد طی دو سال اخیر شکوفایی مجدد روابط را نوید می‌دهد. سفر همزمان وزرای خارجه و اقتصاد ایتالیا به ایران نیز نشانه خوبی از تصمیم دو کشور برای توسعه هر چه بیشتر روابط است.
در مجموع ایتالیا برای جمهوری اسلامی ایران در بین تمام کشورهای اروپایی از جایگاهی ممتاز و ویژه برخوردار است و می‌تواند در آینده با بهره برداری اقتصادی و تجاری در زمره شرکای اصلی جمهوری اسلامی ایران باشد.

برگزاری نمایشگاه اکسپو در میلان ایتالیا در سال جاری نیز فرصتی برای تقویت روابط اقتصادی دو کشور است و کشورمان با ایجاد غرفه در این نمایشگاه اقدام به معرفی توانمندی‌های اقتصادی و فرهنگ دیرینه ایران کرده است.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff