تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 285745
تاریخ انتشار:سه شنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۴ - ۲۰:۰۴| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

وزارت بهداشت: انرژی درمانی ممنوع!

انرژی درمانی روشی است که نخستین بار توسط یک شخص ژاپنی به نام میکائو اوسویی در ابتدای قرن بیستم پایه‌گذاری شده است. تکنیک‌هایی که در انرژی‌درمانی از آنها استفاده می‌شود به‌طور عمده شامل تمرکز کردن، شفاف‌سازی، پرتوافکنی، از بین بردن انرژی‌های مضر، برانگیختن و جمع‌آوری و همسوکردن تشعشعات بدن هستند.

وزارت بهداشت: انرژی درمانی ممنوع!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ معاون وزیر بهداشت در حالی روز گذشته اعلام کرد که هیچ فردی در کشور مجوز انرژی درمانی ندارد که در سال‌های اخیر با تبلیغات گسترده‌ای که در این زمینه انجام شده است شاهد افزایش گرایش شهروندان به مقوله انرژی درمانی هستیم، که در بسیاری از موارد به کلاهبرداری و سوء استفاده‌های مختلف منجر می‌شود.

در قرن‌های ۲۰ و ۲۱ صفحه تازه‌ای در زندگی بشر رقم خورد و با پیشرفت‌هایی که در تکنولوژی و دانش صورت گرفت امکان درمان و کنترل بسیاری از بیماری‌های واگیردار که تا قبل از آن هر ساله موجب مرگ تعداد زیادی از افراد می‌شد به وجود آمد. در همین قرنی که پیشرفت‌های تکنولوژی زندگی بشر را احاطه کرده است، مرگ و میر بر اثر بیماری‌های غیرواگیری مانند بیماری‌های قلبی افزایش یافت و در عین حال بیماری‌هایی با منبع ناشناخته و کمتر شناخته شده در این قرن سربرآوردند که پیشرفت‌های بشر در مقابله با آنها کم می‌آورد و همین باعث شد راه برای درمان‌هایی که ماهیتی متفاوت داشتند باز شود. انرژی درمانی یکی از آن مقوله‌هایی بود که در این قرن بیش از هر زمان دیگری مورد اقبال قرار گرفت و این در حالی است که تاثیرگذار بودن این نوع از درمان هیچ‌گاه به اثبات نرسیده است. اطلاعات کم و ناموثقی که درباره این روش درمانی وجود دارد باعث شده است راه برای استفاده افراد سودجو از آن باز شود.

انرژی درمانگری اثری ندارد

ریکی یا انرژی درمانی روشی است که نخستین بار توسط یک شخص ژاپنی به نام میکائو اوسویی در ابتدای قرن بیستم پایه‌گذاری شده است. تکنیک‌هایی که در انرژی‌درمانی از آنها استفاده می‌شود به‌طور عمده شامل تمرکز کردن، شفاف‌سازی، پرتوافکنی، از بین بردن انرژی‌های مضر، برانگیختن و جمع‌آوری و همسوکردن تشعشعات بدن هستند. این روش در اواخر سال ۱۹۳۰ وارد آمریکا شد، با این وجود موثر بودن آن هیچ‌گاه مورد تأیید قرار نگرفت. وسیع ترین و جامع ترین تحقیق درباره ریکی و اثرات آن در درمان بیماری‌ها توسط دکتر ادزارد ارنست و همکارانش در دانشگاه اکستر انجام شد. پس از آمارگیری و تحقیقاتی که نتیجه آن در ژانویه سال ۲۰۰۸ منتشر شد، اعلام کردند که شواهد و مدارک موجود برای اثبات موثر بودن ریکی در درمان بیماری‌ها کافی نیست.

هیچ‌کسی مجوز انرژی درمانی ندارد

روز گذشته، معاون طب سنتی وزیر بهداشت از تدوین استاندارد خدمات طب سنتی و تدوین کتاب اول طب سنتی و تندرستی خبر داد و از سوءاستفاده مدعیان طب سنتی از باورهای دینی مردم انتقاد کرد. محمود خدادوست افزود: «استانداردهای خدمات طب سنتی و سوزنی تدوین و در آنها مشخص شده چه کسی حق ارائه این خدمات را دارد و در چه محدوده‌ای مجاز به فعالیت است.» به گزارش ایرنا، او تأکید کرد: «اکنون حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ نفر در کشور مجوز فعالیت در حوزه طب سنتی دارند، کمتر از ۱۰۰ نفر مجوز فعالیت در حوزه کایروپراتیک دارند و حدود پنج نفر نیز مجوزناتروپتی (درمان طبیعی) گرفته‌اند و هیچ فردی در کشور مجوز فعالیت همیوپاتی، انرژی‌درمانی و ماساژدرمانی ندارد.» این نخستین باری نبود که معاون طب سنتی وزیر بهداشت و درمان درباره مساله انرژی درمانی هشدار می‌داد، مهر ماه امسال هم خدادوست در یک توضیح مفصل تر درباره انرژی درمانی گفت: رشته‌ انرژی درمانی که از جمله شاخه‌های طب مکمل است در ایران مجوز ندارد. او درباره خدمات غیرمجاز برخی افراد در حوزه انرژی درمانی بیان کرد: طبق گفته‌ سازمان جهانی بهداشت بسیاری از رشته‌های طب مکمل به اندازه کافی تاییدیه تاثیرگذاری ندارند، بنابراین باید اطلاع رسانی به گیرنده‌های خدمت را مورد توجه قرار دهیم. خدادوست افزود: در رشته‌ انرژی درمانی هیچ مجوزی داده نشده است. با وجود مراکز غیر معتبر ارائه‌دهنده خدمات طب مکمل قطعا افراد آسیب دیده‌‌ای هستند که فریب تبلیغات اغواگرانه را خورده‌اند اما آمار مشخصی از تعداد آنها در دست نداریم.

کلاهبرداری‌های کلان انرژی درمانگرها

چند سالی است که هر از چند گاهی افکارعمومی جامعه ما با شنیدن اخباری در باب سوء استفاده از انرژی درمانی شوکه می‌شود. پرونده‌های سیاهی که از کلاهبرداری از تعداد زیادی از افراد در لباس انرژی‌درمانی حکایت دارند. در هاله ابهام قرار داشتن روش انرژی درمانی راه را برای استفاده افراد سودجو از آن باز کرده است. عمده‌ترین استفاده‌هایی که از این روش می‌شود را به دو دسته آزار و اذیت‌ها و سوءاستفاده‌های مالی می‌توان دسته‌بندی کرد. آمار دقیقی درباره گردش مالی انرژی درمانگرها در کشور وجود ندارد، اما تنها در یک مورد آن، یکی از برنامه‌های شبکه ماهواره‌ای فارسی زبان حدود یک میلیارد تومان از برخی از مردم کلاهبرداری کرد. انرژی درمانگرها در کشور ما با برگزاری کلاس‌ها و همایش‌های مختلف مردم را جذب می‌کنند و از این طریق راه را برای سوء استفاده‌های بعدی باز می‌کنند. اما سوء استفاده از انرژی درمانی تنها به این سطح محدود نمانده است، بعضی از این افراد سودجو از این فن برای تعرض به زنان و دختران جوان استفاده می‌کنند و تنها در یکی از پرونده‌های این ماجرا یک انرژی درمانگر ۲۰ زن جوان را مورد آزار و اذیت قرار داد. صدمات مختلفی که انرژی درمانی به مردم می‌زند بسیار بیشتر از چیزی هستند که در تصور ما می‌آیند زیرا هر ساله طرفداران این روش چندین برابر می‌شوند و در عین حال استفاده‌کنندگان از این فن هزار و یک راه برای سوء استفاده از مردم ابداع کرده‌اند که خود انرژی درمانی تنها بخش کوچکی از آن می‌شود. همه‌چیز از یک ثبت نام آغاز می‌شود اما این دالان تو در توی تاریک عاقبتش به ناکجاآبادی می‌رسد که گاهی زندگی یک انسان را به تباهی می‌کشاند.

انرژی درمانگری اثری در بهبود بیماری ندارد

«اینکه گفته شود انرژی درمانی در درمان بیماری‌ها اثر دارد چیز بی ربطی است، انرژی درمانی باعث درمان بیماری‌ها نمی‌شود.» این گفته صریح و بی پرده رئیس انجمن متخصصان داخلی است. ایرج خسرونیا جمله آغازینش را این‌چنین تکمیل می‌کند: «در مناظره‌ها و مصاحبه‌هایی که با انرژی درمانگرها داشته‌ایم به این نتیجه رسیده‌ایم که انرژی درمانی برای افرادی که مشکل جسمی ندارند و مشکلاتشان روحی است ممکن است کمک بکند ولی در درمان بیماری‌های جسمی انرژی درمانی به هیچ عنوان تأثیری در درمان ندارد.» به گفته او هیچ شواهد مستند و موثقی مبنی بر درمان بر اثر انرژی درمانی وجود ندارد. خسرونیا به دخالت وزارت بهداشت و درمان و دادگستری در برخورد با انرژی درمانگرها اشاره می‌کند و می‌گوید: «زیاد بودن تعداد انرژی درمانگرها و فعالیت ناشناخته و زیرزمینی بسیاری از آنها باعث شده است اطلاعات دقیقی درباره‌شان وجود نداشته باشد و همین موضوع برخورد با این افراد را سخت می‌کند.» نکته پایانی رئیس انجمن پزشکان داخلی خطاب به کسانی است که از آنها به این وسیله سوءاستفاده شده است: «لازم است مردم از این افراد شکایت کنند تا دادگستری و وزارت بهداشت با شناسایی آنها از فعالیت‌شان جلوگیری کنند. »

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=285745
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,803 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی