تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 71232
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۲ - ۱۲:۲۶| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

ورشکستگی شرکت ملی گاز ایران بحرانی نیست

به گفته عراقی، کسری منابع مالی و اعتباری یکی از مشکلات اصلی بر سر راه توسعه صنعت گاز در ایران است. به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، حمیدرضا عراقی، مدیرعامل شرکت ملی گاز، ورشکستگی مالی شرکت گاز را تأیید کرد. شرکت گاز ایران نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی دارد. به گفته عراقی، کسری […]

ورشکستگی شرکت ملی گاز ایران بحرانی نیست

به گفته عراقی، کسری منابع مالی و اعتباری یکی از مشکلات اصلی بر سر راه توسعه صنعت گاز در ایران است.

n00283627-b

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، حمیدرضا عراقی، مدیرعامل شرکت ملی گاز، ورشکستگی مالی شرکت گاز را تأیید کرد. شرکت گاز ایران نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی دارد. به گفته عراقی، کسری منابع مالی و اعتباری یکی از مشکلات اصلی بر سر راه توسعه صنعت گاز در ایران است.

بیژن زنگنه، وزیر نفت، گفته بود که “اجرای اشتباه قانون هدفمندی یارانه‌ها” از عمده عوامل مشکل‌زا برای صنایع و دستگاه‌های تولید و توزیع انرژی بوده است. درآمدهای حاصل از فروش گاز به مشترکان مستقیما به خزانه واریز می‌شده و به این ترتیب عملا درآمدزایی این مجموعه را با مشکل روبه‌رو کرده بود.

این همان موضوعی است که نایب رییس اول کمیسیون انرژی نیز تایید می کند. او می گوید :« وقتی من سوال کردم گفتند مدیر عامل شرکت ملی گاز گفته است چون درآمد شرکت ملی گاز پس از دریافت جهت پرداخت نقدی یارانه ها به خزانه واریز می شود، هزینه ها و درآمدهایمان با یکدیگر همخوانی ندارد.»

مدیرعامل شرکت گاز گفته است که ساز و کارهای جدیدی برای بودجه سال ۹۳ تعریف شده تا از این راه بتوان نسبت به کاهش مشکلات مالی این شرکت اقدام کرد. از سویی دیگر عراقی گفته است: «هم اکنون معماری منابع مالی شرکت ملی گاز با مشارکت وزارت نفت، معاونت برنامه‌ریزی دولت و مجلس شورای اسلامی در حال انجام است.» اما در حالیکه عراقی از رابطه وزارت نفت با مجلس خبر می دهد، موسوی نژاد، عضو کمیسیون انرژی، با اشاره به نبود رابطه تنگاتنگ بین مجلس و نفتی های دولت، می گوید: « درحال حاضر رابطه تنگاتگی بین کمیسیون انرژی و وزارت نفت و زیرمجموعه هایش وجود ندارد.»

به گفته حمیدرضا عراقی، در سیاست کلان وزارت نفت “اختصاص ردیف بودجه‌های پایدار، مطمئن و مستقل” برای توسعه صنعت گاز در نظر گرفته شده است.

در همین زمینه نایب رییس اول کمیسیون انرژِی با اشاره به اینکه شرکت ملی گاز یک شرکت درآمد زا و پولساز نیست می گوید: «این شرکت در ازای گازی که به مردم می فروشد باید در جهت توسعه سرمایه گذاری کند و از محل همان درآمدها هزینه های خود را تامین کند.»

سخنگی کمیسیون انرژی نیز با بیان اینکه مهندس عراقی چیزی از ورشکستگی به مجلس اطلاع نداده است اظهار می کند: « صورت حساب های مالی این شرکت در کمیسیون انرژی بررسی نشده است. روز سه شنبه وزیر نفت به اتفاق مهندس عراقی برای تشریح برنامه های خود به کمیسیون انرژی می آیند که این موضوع از آنها سوال خواهد شد.»

بدهکاری خزانه به شرکت ملی گاز
مدیرعامل شرکت گاز اوایل آبان‌ماه امسال گفته بود، از کل درآمد فروش گاز ۷۰ درصد مربوط به یارانه‌هاست. او اضافه کرده بود: «با وجود این خزانه یک سوم درآمد فروش گاز را که متعلق به صنعت گاز است تاکنون پرداخت نکرده است.»

وی در آن زمان درآمد شرکت ملی گاز را کمتر از سال ۸۹ خوانده و از سیاست جدید وزارت نفت خبر داده بود. طبق این سیاست، مقرر شده است تا در ابتدا سهم یارانه‌ها از درآمد شرکت ملی گاز جدا شود.

او تأکید کرده بود، چنانچه به دلیل پرداخت یارانه‌های نقدی از محل درآمدهای این شرکت، قیمت گاز افزایش پیدا کند، “این شفافیت صورت می‌گیرد که افزایش قیمت متعلق به شرکت گاز نیست.”

موسوی نژاد، یکی دیگر از اعضای کمیسیون انرژی معتقد است:« این شرکت وضعیت آن قدر نامطلوبی ندارد که بخواهد اعلام ورشکستگی کند.»

وی اما مضایقه های مالی شرکت ملی گاز ایران را قبول داردبه عقیده این عضو کمیسیون انرژی:« این شرکت مطالباتی دارد اگر این مطالبات در اختیارش قرار گیرد بعید است که در موقعیت بحران قرار گیرد. قضیه ورشکستگی شرکت ملی گاز آنچنان بحرانی نیست.. شرکت ملی گاز به طور جدی گزارشی به کمیسیون نداده است اما اگر مطرح کنند به طور قطع کمیسیون به آنها کمک خواهد کرد. »

موسوی نژاد تاکید می کند: «باید تعامل جدی بین وزارت نفت و کمیسیون انرژی به وجود آید. در بخش هدفمندی یارانه ها متاسفانه سعی شده است تا بیشترین بهره برداری از انرژی صورت گیرد تا بتوانند یارانه های نقدی را پرداخت کنند. از عواقب این موضوع این است که بخشی اززیرساخت ها و استحصالات ما با مشکلات جدی روبرو خواهد شد.»

گرچه خود عراقی بر جداسازی محل تامین یارانه ها و درآمدهای شرکت ملی گاز ایران تاکید کرده است که عضو کمیسیون انرژی مجلس معتقد است این کار(یعنی پرداخت نقدی یارانه ها از محل درآمد شرکت ملی گاز ایران) غلط نبوده است .

وی می افزاید: «بحث این است که وقتی افزایش برداشت داریم و به نیازهای توسعه ای چیزی اختصاص نمی دهیم، این مشکلات به وجود می آید. وقتی برای پرداخت نقدی یارانه ها بر منابع گازی تکیه می کنیم باید در بخش توسعه زیرساخت ها طوری عمل کنیم که درآمدهای خوبی هم داشته باشیم.»

منبع: افکار نیوز

برچسب ها:
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=71232
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,481 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی