ورزش‌های بومی و محلی در حال فراموشی/دیگر صدای بازی کودکان در کوچه ها شنیده نمی شود
+ پ -
ورزش‌های بومی و محلی در حال فراموشی/دیگر صدای بازی کودکان در کوچه ها شنیده نمی شود

بسیاری از ورزش‌های بومی و محلی در هرمزگان در حال فراموشی است لذا می طلبد با برگزاری مسابقات بومی و محلی این ورزش ها به نسل جدید منتقل شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از فرهنگ کده ؛ بازی‌های بومی و محلی در هر جغرافیا و اقلیمی برگرفته از فرهنگ و آداب و رسوم آن منطقه است و این بازی‌ها متناسب با ویژگی‌های فرهنگی حاکم بر هر منطقه شکل می‌گیرند.

در چند سال گذشته صدای بازی کودکان در کوچه های شهرستان های این استان و به خصوص روستاها شنیده می شد که به بازی ها و ورزش های مختلف فوتبال، وسطا،دارکلکا ،هفت سنگ بالا و… می پرداختند، اما در حال حاضر با نگاهی که به کوچه ها متوجه می شویم که از بازی های بومی و محلی و دارای فعالیت فیزیکی خبری نیست.

در حال حاضر بسیاری از کودکان به سمت بازی های رایانه ای و فضای مجازی سوق پیدا کرده اند که این نوع بازی ها به علت عدم فعالیت جسمانی موجب صدمات به بدن کودکان و در خطر قرار دادن سلامتی این قشر می شود.

 

بسیاری از ورزش‌های بومی و محلی در روستاها و حتی شهرستان های استان هرمزگان در حال فراموشی است از این رو باید برای احیا بازی‌های بومی و محلی مناطق مختلف استان با برگزاری مسابقات تلاش شود.

آرش اسماعیلی، عضو هیئت های بومی و محلی استان هرمزگان در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده در خصوص بازهای بومی و محلی استان هرمزگان گفت: نسل امروز هیچ نشناختی از ورزش های بومی محلی ندارند که می طلبد با برگزاری مسابقات بومی و محلی این ورزش ها به نسل جدید منتقل شود.

وی یکی از دلایل کمرنگ شدن بازهای بومی و محلی را عدم توجه خانواده ها و مسئولان دانست و اظهار کرد : وجود بازهای جدید یارانه ای و شبکه های اجتماعی جایگزین ورزش های بومی و محلی این روزهای نسل امروزی شده که نیاز به فرهنگ سازی دارد.

این عضو هیئت های بومی و محلی هرمزگان با بیان اینکه هر بازی محلی دنیایی از باورهای فرهنگی یک قوم و یک محل را در دل خود به امانت دارد،تصریح کرد: با فراموشی هر یک از این بازی‌ها در زمانه‌ای که تکنولوژی مدرن در حال گسترش است علاوه بر این‌که بخشی از خاطره نیاکان ما را از بین می‌برد ،ظرفیت بسیار زیاد این بازی‌ها نیز برای ایجاد تنوع در اوقات فراغت را کمرنگ می‌کند.

 

وی با اشاره به برگزاری ورزش های بومی و محلی گفت: در راستای احیاء ورزش های بومی و محلی استان سال گذشته نخستین دوره جشنواره ملی دختران تحت عنوان «جشنواره بازیهای بومی و محلی بانوان در شهر فین» برگزار شد لذا می طلبد بیشتر در بخش بازهای بومی و محلی کار شود.

اسماعیلی تصریح کرد: بازی کلمچا، دار توپا ، کتالا ،علی دزا، کل شیطونا، تیله یا ، هفت سنگ بالا،کنجا کنجا،دزا،گوپا،لپنگا، دارمغا،مالوکا ، وسطا ،طناب کشی ،سنگ چاقو  ، کلی کلی ، پنج دنگا بورده بورده کور مینا ملک مینا ، بورد بورد ، که بخش از ورزش های مهم بومی و محلی استان هرمزگان می توان عنوان کرد.

عضو هیئت های بومی و محلی هرمزگان بازی دارکلکا یا چوب بازی را یکی از قدیمی ترین بازی جنوب کشور عنوان کرد و افزود: بازی دارکلکا یا چوب بازی در تمام شهرستان های هرمزگان دارای محبوبیت خاصی است و یکی از بازی های قدیمی جنوب کشور محسوب می شود که در بین افراد تا سن ۴۰ سالگی نیز رواج داشته است.

 

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff