تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 386959
تاریخ انتشار:یکشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۹| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

وخدا فرمود : می شود

وقتی از هر پنج ازدواج یکی به طلاق منتهی می شود یعنی ما ۳۰ سال دیگر مثل بعضی از کشورهای غربی خواهیم شد . کسانی که به مسئله خانواده و بچه داری نگاه مادی دارند ، فکر می کنند که بچه داری یک مصیبتی است که گرفتارش شده اند ، این یک نگاه است ، اما مکتبی که می گوید اگر مادر یا پدری شب برای بچه اش بیدار ماند ، پیامبر (ص) فرمود این بزرگ ترین عبادت نزد خداوند است

وخدا فرمود : می شود

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به گزارش نقل  پایگاه خبری زنان استان هرمزگان ، کسانی که به مسئله خانواده و بچه داری نگاه مادی دارند ، فکر می کنند که بچه داری یک مصیبتی است که گرفتارش شده اند ، این یک نگاه است ، اما مکتبی که می گوید اگر مادر یا پدری شب برای بچه اش بیدار ماند ، پیامبر (ص) فرمود این بزرگ ترین عبادت نزد خداوند است .

این که می فرالید اگر مادری موقع تولد فرزندش از دنیا برود شهید است ، او بچه داری را گرفتاری نمی داند . اگر نگاهت توحیدی شد ، دیگر لازم نیست سر مسائل فروع فقهی با دیگر مکاتب مادی بحث کنیم . خب اول می گوییم نگاهت را نسبت به انسان اصلاح کن ، بعد بیا نگاهت را به تولید مثل اصلاح کن همه این ها فلسفه توحیدی خواهد داشت .

خیلی دقت کنیم این تصور در افکار عمومی به وجود نیاید که مثل این که دین و شریعت این قدر بی در و پیکر و سیال است که هر دوره ای هر چیزی را می توان به آن نسبت داد و آن هم به طور قاطع و صد در صد . یک دوره اول انقلاب به مردم می گفتیم که الا سلام یقول … که همه بچه دار شوید و یک دوره شروع کردیم به فتوا آوردن و استدلال و آیه و حدیث و فقها و رسانه ، که بچه دار نشوید و اسلام طرفدار تحدید نسل است .

باز یک مرتبه همه گفتند که جمعیت روبه پیری است و ایران ۲۰ سال دیگر یک ایران زوار در رفته است که کودکستان ها باید به خانه های سالمندان تبدیل شود .
باز یک مرتبه فرمان اسلام برگشت ؟! اسلام هیچ حکم ذاتی اولی قطعی به نحو مطلق درباره جمعیت ندارد . یعنی هر دو دسته ایات و روایات هم به نفع تکثیر جمعیت داریم و هم به نفع تحدید .

هر دو هم اسلام است ولی باید به جامعه درست منتقل کنیم که اسلام در این باب به عناوین اولی و عناوین ثانوی و به جهات مختلف قضیه توجه دارد یعنی برخورد تدبیری است . به هر دوی این ها باید توجه کرد اولویت ها در شرایط مختلف تغییر می کند .

چه در غالب تشویق خانواده و اولاد ؛ چه در مقام کنترل نسل ، در هیچ کدام از اینها اسلام صرفا کمیت زده نیست ؛ البته در بعضی از آیات و روایات به کمیت اشاره شده اما بلافاصله قبل یا بعد ، یک قید برای این کمیت آورده ولی معنایش هم این نیست که فقط کیفیت مهم است و کمیت مهم نیست . ما چون نمی توانیم بچه های خوب تربیت کنیم ؛ پس دیگر زاد و ولد نکنیم ! این توصیه را نکرده چند تا تهدید واقعی را مطرح می کند مثل گرسنه ماندن ، آیا رزق برای بچه هایی که تازه به دنیا می آیند ، هست ؟ بله رزق هست .

اگر خداوند می فرماید برای بچه تازه متولد شده رزق هست ، معنی اش این نیست که رزق بدون قید و شرط ، همین طور گذاشتیم تو برو بردار یا تو بچه به دنیا بیاور رزقش را ما خودمان می آوریم در دهان تو و بچه ات می گذاریم . بله خداوند رزاق است ولی رزاقیت خداوند قید و شرایطی دارد . به آن ها هم توجه داده ، ولی مسلمان نباید نتیجه بگیرد چون من خودم تحت فشار اقتصادی هستم اگر ازدواج کنم حتما مشکلات دو برابر می شود و نمی توانم حلش کنم . بچه بیاید سه برابر می شود اصلا نمی توانم . خداوند هم در مورد ازدواج و هم درباره فرزند ، فرمود ازدواج کنید روزیتان زیاد می شود . تو می گویی من یک نفری مجرد هستم نمی توانم خودم را اداره کنم چه طوری دو نفری می شود ؟ خداوند فرمود : می شود . بعد می گوید بچه بیاوریم یا نیاوریم ؟ می گوید : بچه بیاور هیچ مشکلی برای رزقش نیست . یعنی هیچ مانع ذاتی ای وجود ندارد اما معنی اش این نیست که شرطی هم ندارد آیات قرآن را همه کنار هم ببینیم .

کم یا زیاد بودن جمعیت ، خودش هدف نیست ؛ هدف آن صفاتی است که در قرآن می آید که این هدف غالبا با ازدیاد جمعیت اتفاق می افتد . منتها تو حواست باشد خداوند به ما می گوید هر انسانی که به دنیا می آید یک مشمول کرامت عام است . دو باید برای کرامت خاصش برنامه ریزی کنی آن اسلامی که می گوید بچه بیاور ، کنارش شش تا چیز دیگر هم گفته . برای تو مسئولیت دنیا و آخرت تعیین کرده که آن جا را هم باید عمل کنیم ولی بعضی ها نگویند چون بچه با کیفیت نمی شود پس اصلا بچه نیاوریم .نه ! می گوید بچه بیاور و کیفیتش هم را باید رعایت کنی و مسئولی در مقابلش .

اگر فرض کنید هیچ آیه و حدیث و سنتی نیامده بود در باب ازدواج و تولید فرزند اگر یک کمی عقلمان را به کار بیندازیم ، خواهیم فهمید که اتفاقاتی که در اثر این تشکیل خانواده و عواقبش می افتد اگر مدیریت الهی بشود نه مدیریت کافرانه ، نتیجه اش گسترش بر و نیکی ، نزدیک شدن دورها و تالیف قلب می شود . انواع حقوقی که به وجود می آید که همین حقوق نتیجه اش باعث رشد و تعالی می شود . تو وقتی بچه نداری ، حق ولد بر پدر معنی ندارد ؛ لذا تو از این تکلیف نمی توانی استفاده کنی .

بعضی از رشد های معنوی هست که جز با مادری و جز با پدری به دست نمی آید . در یک روایت فرمودند بعضی از گناهان شما بخشیده نخواهد شد مگر رنج بچه داری و مشکلات زندگی را تحمل کنید .

یعنی کیفر بعضی از گناهانتان فقط این جوری است . یک گناهانی هست که با مشکلات کار و اجاره خانه و نان در آوردن و … پاک می شود و با هیچ دعایی پاک نمی شود البته همه اش چیزهای دنیوی هم نیست .

یک بخشی از موضوع هم بحث استعماری است . طرح آمریکایی ها این است که تمام کشورها از جمله جهان اسلام باید هم جمعیتشان کم شود ، هم کشورهایشان تقسیم شود . چون اگر شدند صد تا کشور کوچک با جمعیت کم ، دیگر هیچ کاری از آنها بر نمی آید و نمی توانند جلوی ما بایستند و کار اساسی بکنند همه باید بشوند مانند قطر و امارت و…

منبع : نشریه موعظه خوبان ویژه نامه جمعیت

انتهای خبر /

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=386959
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

13,114 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی