وحدت شیعه و سنی در سیریک در حد شعار نیست / جمهوری اسلامی ایران منادی وحدت در جهان اسلام است
+ پ -
وحدت شیعه و سنی در سیریک در حد شعار نیست / جمهوری اسلامی ایران منادی وحدت در جهان اسلام است

وحدت شیعه و اهل سنت تنها شعار نیست بلکه اصالتی ریشه دار و یپوندی ناگسستنی در بین مردمان مسلمان خطه جنوب ایران زمین است که شیعه و سنی با حفظ احترام متقابل به یکدیگر دوشادوش هم در راستای توسعه و آبادانی جامعه خویش تلاش می کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از آذینی ، همزمان با هفته وحدت و برگزاری نخستین جشنواره منطقه ای داستان مکران فرصتی بسیار مغتنمی بود تا ضمن بروز رخدادی  ادبی در سطح شهرستان سیریک  هنرمندان و مسئولان و میهمانان استانی و کشوری از نزدیک شاهد وحدت و همدلی مردمان نجیب، خونگرم و باصفای شهرستان سیریک باشند.

بندر سیریک یکی از شهرستان های استان هرمزگان است که در جنوب ایران و در فاصله ۱۷۰ کیلومتری جنوب شرق بندرعباس و یکهزار و ۵۰۰ کیلومتری تهران در مجاورت خلیج فارس، تنگه هرمز، کرانه سواحل مکران و محور ترانزیتی میناب،جاسک قرار دارد.

مساحت این شهرستان سه هزار و ۳۵۱ کیلومتر مربع وسعت و ۴۳ هزار نفر جمعیت دارد و از شمال به شهرستان میناب، جنوب به شهرستان جاسک، شرق به منطقه بشاگرد و غرب به خلیج فارس و دریای عمان (مکران) محدود می شود.

شهرستان سیریک شامل سه شهر به نام های سیریک، گروک و بندرکوهستک و بخش های مرکزی و بمانی و دهستان های سیریک، بیابان، بمانی، شهید مردان و ۷۹ روستاست که آب و هوای منطقه گرم و مرطوب بوده و بیشترین درجه حرارت در تابستان به ۴۵ درجه سانتیگراد بالای صفر می رسد و در فصل زمستان از بهترین آب و هوا در جنوب کشور برخوردار است.

مردم این سرزمین پیرو دین اسلام هستند که اکثریت اهل سنت و تشیع در اقلیت است و اهالی آن به زبان بلوچی با گویش های محلی صحبت می کنند اکثر زنان و دختران و نیمی از مردان این دیار از لباس های سنتی بومی استفاده می کنند و شغل عمده آنان صیادی، تجارت، بازرگانی، کشاورزی و دامداری است.

شهرستان سیریک چه در کالبد کهن و چه در شکل رشد یافته کنونی دارای ویژگی های منحصر به فردی است که برای هر گردشگری جالب توجه است و یکی از مهمترین مراکز گردشگری بکر هرمزگان است که متاسفانه تا کنون ظرفیت ها ی بالقوه آن آنچنان که در خور و شان جایگاه و موفقعیت آن برخودار است معرفی و احیا نشده است.

وجود سواحلی زیبا با شن های سفید و نقره ای، سواحل ماسه ای، آب های صاف و زلال ساحل، تالاب بین المللی خور آذینی(پهنه ماندابی گلی، ماسه ای و بین جزر و مدی با خورهای کوچک و بزرگ که توسط جنگل های حرا و چندل در حدفاصل دو رودخانه گز و هیوه پوشیده شده است، معبد هندوها در شهر گروک، قدمگاه امامزاده شاه محمد ولی و درختان لور(انجیر معابد) در روستای پالور، قلعه شاداب و سد کنارجو، سواحل ماسه ای زیبای بندر کوهستک و گروک و روستاهای کرپان، گهردو، زیارت، کناردان ، بنداران و نخلستان ها، باغات مرکبات، دشت ها، تپه ها و مناظر طبیعی از ویژگی های سیریک در صنعت گردشگری است.

برخورداری از اسکله های بزرگ و کوچک صیادی و تجاری، لنج های تخته ای باری، بازار بزرگ میشی،سد و مناظر طبیعی روستای سرارو و وجود پرندگان دریایی همچون پلیکان، حواصیل، اگرت، فلامینگو، عقاب ماهیگیر، کاکایی، پرستوی دریایی، سبز قبایی و سهره خاکی و همچنین صنایع دستی نظیر  سوزن دوزی، شک بافی، خوس دوزی، زری بافی، برقع دوزی، توربافی، گرگور بافی، حصیربافی ، انواع لباس های بلوچی زنانه  از دیگر ظرفیت های سیریک برای جذب توریسم است.

 

همزمان با هفته وحدت، نخستین جشنواره منطقه ای داستان مکران با حضور داستان نویسانی از استان های جنوبی کشور در شهرستان سیریک برگزار شد که مردم این خطه به ویژه جوانان اعم از اهل سنت و شیعه با همدلی و همراهی همدیگر در برگزاری و برپایی هر رویداد و رخدادی به میزبانی شهرستان  همگام و همدل هستند و با استفاده از امکانات شخصی در پشتیبانی و برگزاری جشنوارها و فعالیت های هنری ، فرهنگی ، ادبی ، ورزشی همیشه برای سربلندی و اعتلای نام سیریک مصمم هستند.

این شهرستان از ظرفیت های مهم فرهنگی، هنری، صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری برخوردار است اما مهمترین پتانسیل برجسته همراهی مردمان سیریکی در اجرای برنامه های فرهنگی هنری است که نمونه آن جشنواره منطقه ای داستان مکران بود.

وحدت و همدلی شیعه و اهل سنت در این شهرستان کم نظیر است شیعه و سنی در این خطه از قدیم الایام در کنار یکدیگر زندگی مسالمت آمیزی دارند و همواره در غم و شادی همدیگر شریک هستند.

نویسندگی، شعر، هنرهای تجسمی، صنایع دستی و موسیقی را از ظرفیت های مهم حوزه هنری شهرستان سیریک است که نبود زیرساخت های لازم چالش جدی فراروی هنرمندان این خطه از میهن اسلامی کرده است.

وحدت و همدلی بین امت اسلام از تاکیدات دین اسلام و سیره پیامبر(ص) و بزرگان دین است و امروز به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی کشور ایران منادی وحدت در جهان اسلام است.

اتحاد شیعه و اهل سنت در سیریک  مثال زدنی است و جامعه اهل سنت شهرستان در بسیاری از مناسبت ها ملی و مذهبی در کنار براداران شیعه حضوری فعال دارند که نمونه آن می سد در نخستین جشنواره منطقه ای داستان کوتاه مکران مشاهد کرد.

تالاب بین المللی خور آذینی با وسعتی حدود ۵۰۰ هکتار از شگفت انگیزترین تلاب های گرمسیری کشور و یکی از  ظرفیت هایی است که وجه تمایز آن با سایر رویشگاه های ماندابی سواحل جنوبی ایران، وجود دو گونه گیاهی مانگرو(حرا) و چندل در کنار یکدیگر است.

سواحل زیبا با شن های سفید و نقره ای، سواحل ماسه ای، آب های صاف و زلال ساحل، ساحل ماسه ای شهر بندری کوهستک، درختان لور(انجیر معابد)، معبد عشاق، قلعه شاداب، معبد هندوها و … را از دیگر جاذبه های گردشگری این منطقه است.

 

انتهای پیام/ت

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff